Zła historia w BIK – jak to zmienić?

Negatywna historia kredytowa może skutecznie stanąć na przeszkodzie w zaciągnięciu wymarzonego kredytu lub nawet pożyczki. Przed podjęciem decyzji kredytowej, bank z pewnością sprawdzi potencjalnego klienta w rejestrze Biura Informacji Kredytowej i od informacji tam znalezionych uzależni swoją decyzję. Wbrew pozorom, rejestr ten nieobcy jest również pozabankowym instytucjom pożyczkowym. Istnieją co prawda tak zwane pożyczki bez BIK, a nawet pożyczki dla zadłużonych, ale są one udzielane na gorszych warunkach. Premiowany jest pożyczkobiorca solidny, ale zła historia w BIK nie jest jednak końcem świata i można ją odbudować, krok po kroku budując swoją solidną pozycję kredytobiorcy. Jak?

Zła historia w BIK, czyli jaka?

Historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej to innymi słowy wszystkie informacje dotyczące zaciąganych przez pożyczkobiorcę zobowiązań finansowych – kredytów, pożyczek, zakupów na raty. Każde zobowiązanie jest tam odnotowywane w sposób zarówno negatywny, jak i pozytywny. W ten sposób punktowana jest terminowość i regularność spłat swoich zobowiązań, ale także ich ilość. Punkty ujemne przyznawane są za to za opóźnienia w spłacie. Suma wszystkich punktów jest bardzo ważną częścią tzw. scoringu kredytowego, który zawiera się w przedziale punktowym od 192 do 631. Im wyższy będzie jego wynik, tym lepiej i tym większe są szanse na przyznanie finansowania na korzystniejszych warunkach.

Dlaczego historia w BIK jest taka ważna?

Sposób spłaty zobowiązań finansowych wiele mówi o potencjalnym pożyczkobiorcy. Na tej podstawie można z łatwością określić, czy jest on solidny, rzetelny i sumiennie wywiązuje się ze spłaty. Dla banku lub firmy pożyczkowej to znak, że udzielona pożyczka zostanie zwrócona na czas, a co za tym idzie, jest to mniejsze ryzyko utraty pieniędzy. Nie naraża też firmy pożyczkowej na żmudne postępowanie windykacyjne, które jest nieprzyjemne nie tylko dla pożyczkobiorcy, ale i pożyczkodawcy, tym bardziej, że taki dług dla firmy pożyczkowej zwraca się zazwyczaj w ułamku jego wartości – najczęściej sprzedawany jest zewnętrznej firmie windykacyjnej.

Równie ważne, co sposób spłaty pożyczek i kredytów, jest zaciąganie ich w ogóle. Wbrew pozorom, brak jakiejkolwiek historii kredytowej jest również postrzegany negatywnie. Dlaczego? Taki pożyczkobiorca jest dla instytucji pożyczających wielką niewiadomą – nie wie ona w jaki sposób będzie spłacana pożyczka i na ile można zaufać pożyczkobiorcy.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Historię w BIK da się zmienić, choć zdecydowanie wymaga to pewnej dozy samozaparcia, dyscypliny, systematyczności i oczywiście czasu. Jakie są sposoby na to, żeby uwiarygodnić się w oczach pożyczkodawców?

Może to wydawać się banalne, ale najłatwiej jest po prostu terminowe spłacanie zaciągniętych zobowiązań. Unika się nie tylko nieprzyjemnych skutków braku spłaty, ale również zbuduje wizerunek rzetelnego pożyczkobiorcy. Problem ze spłatą zobowiązań może być również rozwiązany poprzez pożyczkę konsolidacyjną, która zredukuje wiele zobowiązań i zapobiegnie zaległościom (a więc i negatywnym wpisom w BIK), zaś miesięczna rata nie będzie tak dużym obciążeniem dla budżetu.

Warto również przemyśleć zakupy na raty zamiast za gotówkę, zwłaszcza, że wiele sklepów oferuje raty nieoprocentowane. W podobny sposób będzie funkcjonować zaciągnięcie małej pożyczki (najlepiej darmowej) i jej terminowa spłata, nawet jeśli pożyczka nie będzie konieczna i nieużytkowana (można wtedy wybrać jak najkrótszy okres spłaty). Nie wykasuje to oczywiście wpisów negatywnych, ale z pewnością podwyższy trochę scoring kredytowy. Warto jednak pamiętać, że zaciągnięcie kilku pożyczek naraz (nawet, jeśli zostaną spłacone w terminie) może ten scoring, tak samo jak wiele zapytań kredytowych. Należy więc unikać składania wielu wniosków w tym samym czasie, a we wszystkim zachować umiar. Pomóc może jednak kredyt odnawialny na koncie bankowym lub wykorzystanie okresu odsetkowego na karcie kredytowej (i oczywiście spłacanie ich w terminie).

Czy można usunąć informacje w BIK?

W odróżnieniu od rejestrów Biur Informacji Gospodarczej (Infomonitor, KRD i ERIF), wpisy w BIK zwykle nie podlegają usunięciu. Taka procedura może nastąpić tylko w szczególnych wypadkach, takich jak: nieprawidłowe lub błędnie wpisane informacje w rejestrze lub upłynięcie 5-letniego terminu przetwarzania danych osobowych klienta banku lub firmy pożyczkowej. Niestety, nawet w takich przypadkach nie można tego zrobić osobiście, a można jedynie złożyć odpowiedni wniosek do banku lub instytucji pożyczkowej. Jeżeli taka prośba będzie zasadna, wtedy pożyczkodawca może bezpośrednio zwrócić się do BIK.

Pożyczki z negatywną historią w BIK

We wstępie wspomniane były pożyczki bez BIK i pożyczki dla zadłużonych, które mogą zostać udzielone bez względu na negatywną historię kredytową. Wymagania takich pożyczek są niższe, ale również mogą być one bardziej restrykcyjne, jeśli chodzi o inne kryteria, np. wysokość dochodów. Osoby, które posiadają niższą zdolność kredytową, powinny zastanowić się nad pożyczkami z poręczeniem (na polskim rynku taką pożyczkę w wysokości 25 tysięcy złotych oferuje firma Rapida Money) lub pożyczkami pod zastaw.

Podobne typy produktów finansowych funkcjonują również w bankach, choć w przypadku tych instytucji lepiej zastanowić się nad wzięciem kredytu łącznie z kimś innym, kto posiada zarówno zdolność, jak i wiarygodność finansową. Niestety, w prywatnych firmach pożyczkowych można wnioskować wyłącznie indywidualnie.