Wypłata i spłata pożyczki na poczcie – co trzeba o tym wiedzieć?

Pożyczki na konto bankowe pozostają produktami, z których większość pożyczkobiorców korzysta najchętniej. Taka forma chwilówki lub pożyczki ratalnej jest bardzo wygodna, bo często w 15 minut dodatkowe pieniądze trafiają do pożyczkobiorcy i mogą od razu zostać wykorzystane – do opłacenia rachunków lub zakupów przez Internet. Nie każdy jednak preferuje transakcje bezgotówkowe i wolałby wypłatę pieniędzy w mniej wirtualny sposób. Problemem niekonieczne musi być nieposiadanie konta bankowego – niejednokrotnie jest to niewystarczający poziom zaufania do obsługi bankowości elektronicznej lub po prostu osobiste preferencje. Droga do pożyczki nie jest w takim wypadku zamknięta, a firmy pożyczkowe stosują różnie sposoby wypłaty (zobacz: W jaki sposób firmy pożyczkowe wypłacają pieniądze?). Jednym z nich jest wypłata pożyczki na poczcie.

Jak działa wypłata pożyczki na poczcie?

Niestety, nie wszyscy pożyczkodawcy dają nam dowolność wyboru i taka usługa będzie dostępna tylko w tych pozabankowych firmach pożyczkowych, które zawarły odpowiednią umowę z Pocztą Polską lub Bankiem Pocztowym. W takim wypadku pożyczka otrzymywana jest do ręki w gotówce. Firmy pożyczkowe nie wyzbywają się przy tym regularnego sposobu wypłaty pieniędzy, więc jeśli chcemy, by pożyczka została wypłacona na poczcie, należy o tym zakomunikować wcześniej. Wybór sposobu wypłaty pieniędzy następuje już na etapie wnioskowania. Jest to bardzo ważne, bo w wielu instytucjach zmienia to dalszą procedurę pożyczkową.

Weryfikacja tożsamości – kiedy trzeba jej dokonywać?

Nie zawsze przy wyborze wypłaty pożyczki na poczcie nie jest konieczne posiadanie rachunku rozliczeniowego w banku. Niektóre marki pożyczkowe, które oferują takie udogodnienie swoim klientom mimo wszystko wymagają weryfikacji swojej tożsamości za pomocą konta bankowego. Kluczowy jest przy tym fakt, że nie ma możliwości otrzymania kodu do wypłaty pożyczki bez uprzedniego potwierdzenia swoich danych przelewem lub zewnętrzną aplikacją łączącą się z bankowością elektroniczną pożyczkobiorcy. Dopiero po tym firma pożyczkowa zapala zielone światło i po przyznaniu pożyczki podaje pożyczkobiorcy wszystkie niezbędne dane umożliwiające odbiór gotówki na poczcie.

Z taką praktyką możemy spotkać się w firmie Aasa, gdzie otrzymamy maksymalnie 10 tysięcy złotych w 24-miesięcznych ratach. Procedura zaciągnięcia pożyczki i wypłaty pieniędzy na poczcie przebiega następująco:

 1. Wnioskujemy o pożyczkę.
 2. Wybieramy sposób wypłaty czekiem GIRO (do wyboru mamy również wypłatę zwykłym przelewem lub przelewem Blue Cash).
 3. Otrzymujemy pozytywną decyzję pożyczkową od Aasa.
 4. Dokonujemy weryfikacji tożsamości przelewem na 1 złotych poprzez platformę Blue Media.
 5. Elektronicznie podpisujemy umowę pożyczkową.
 6. Otrzymujemy kod SMS od Aasa, który umożliwi wypłatę pożyczki.
 7. Okazujemy kod SMS oraz dowód osobisty w placówce Poczty Polskiej lub w Banku Pocztowym.
 8. Otrzymujemy gotówkę.

Wyplata na poczcie bez przelewu weryfikacyjnego

Aasa jest raczej wyjątkiem wśród pożyczek wypłacanych na poczcie. W większości przypadków nie musimy wykonywać przelewu weryfikacyjnego ani w żaden inny sposób potwierdzać swojej tożsamości na odległość. Zostanie ona dokonana za pomocą wylegitymowania się dowodem osobistym albo przed pracownikiem poczty albo przed kurierem, który dostarcza umowę.

Jednym z takich pożyczkodawców jest SuperGrosz, który udziela pożyczek ratalnych w wysokości 15 000 złotych do spłaty w ciągu 48 miesięcy. Procedura pożyczkowa z wypłatą na poczcie przebiega według następującego schematu:

 1. Wypełniamy wniosek pożyczkowy.
 2. Wybieramy sposób wypłaty za pomocą czeku GIRO.
 3. Wysyłamy wniosek.
 4. Otrzymujemy pozytywną decyzję pożyczkową od Super Grosz.
 5. Akceptujemy ofertę pożyczkową i podpisujemy umowę.
 6. Otrzymujemy kod SMS.
 7. Okazujemy go na poczcie lub w Banku Pocztowym i potwierdzamy swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego.
 8. Odbieramy gotówkę.

Inny, aczkolwiek równie prosty sposób wypłaty pieniędzy oferuje Ratka, której oferta opiewa na 10 tysięcy złotych na 24 miesiące. W tej firmie również nie ma konieczności potwierdzania swojej tożsamości elektronicznie, ale procedura pożyczkowa będzie dłuższa i trochę bardziej skomplikowana:

 1. Wypełniamy wniosek pożyczkowy.
 2. Wybieramy sposób wypłaty pieniędzy za pomocą czeku GIRO.
 3. Otrzymujemy pozytywną decyzję od Ratka.
 4. Podpisujemy umowę w obecności kuriera, legitymujemy się przed nim dowodem osobistym i otrzymujemy od niego czek GIRO.
 5. Realizujemy czek na poczcie lub w Banku Pocztowym.
 6. Otrzymujemy gotówkę.

Kiedy możemy zrealizować wypłatę na poczcie?

Kod SMS, który otrzymuje pożyczkobiorca zazwyczaj ważny jest już od momentu jego otrzymania, choć niekiedy może zdarzyć się, że zacznie być aktywny dopiero po 30 minutach. Możemy go zrealizować w dogodnym dla nas momencie, ograniczonym tylko godzinami otwarcia placówki pocztowej lub Banku Pocztowego. Należy jednak uważać przy jego realizacji, bo czek GIRO traci swoją ważność już po 7 dniach od jego otrzymania. Trzeba dodatkowo pamiętać o tym, iż wypłata pożyczki na poczcie nie jest niestety darmowa. Koszty prowizji i oprocentowania będą oczywiście takie same dla wszystkich pożyczkobiorców, a czek GIRO to jednorazowy koszt rzędu kilkunastu złotych.

Jak spłacić pożyczkę?

Spłata pożyczki w takim systemie również nie wymaga posiadania konta bankowego. Wystarczy udać się na pocztę lub do Banku Pocztowego i podać tam wszystkie niezbędne do wysłania spłaty szczegóły – wszystkie one znajdziemy w swoim indywidualnym profilu klienta.