W jaki sposób firmy pożyczkowe wypłacają pieniądze?

Pożyczki przez Internet na stałe zagościły już na polskim rynku finansowym i stały się jednym z ulubionych sposobów pożyczania Polaków. Ich cechą charakterystyczną jest szeroka dostępność i szybkość. Z racji swojej popularności, stale rozszerzają swoją działalność i już od dłuższego czasu praktykują różne sposoby wypłaty pieniędzy, tak aby wpasować się w oczekiwania jak największej ilości pożyczkobiorców. Istnieją więc tradycyjne pożyczki wypłacane przelewem, ale również takie, w których gotówkę dostaniemy do ręki lub odbierzemy na poczcie. Wszystkie mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Przelew

Firmy pożyczkowe powinny działać szybko i efektywnie, a najprostszym sposobem na ekspresowe dostarczenie pieniędzy do klienta jest wypłata pożyczki przelewem bankowym. Jest to również sposób najbardziej popularny i w większości firm, aby zaciągnąć pieniądze, należy posiadać konto bankowe, które służy nie tylko do odbioru pieniędzy, ale również do weryfikacji tożsamości klienta.
Stał się to więc podstawowy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa pożyczkobiorcy i uchronienie go przed oszustwami pożyczkowymi. Z tego powodu najczęstszym wymaganiem, jakie firmy pożyczkowe stawiają przez zwracającymi się do nich osobami, jest posiadanie konta bankowego.

Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie jego szybkość i wygoda. Ostatnio bardziej rozpowszechnione stały się aplikacje służące do Szybkiej Weryfikacji, które za wykorzystaniem loginu i hasła klienta otrzymują dostęp do bankowości elektronicznej i same pobierają wszystkie niezbędne dane, co skraca czas aplikacji. Poza tym, większość firm pożyczkowych posiada konta bankowe w wielu bankach, przez co minimalizują czas dostarczenia przelewu do dosłownie kilku minut. I najważniejsza kwestia – klient nie musi wychodzić z domu.

Jakkolwiek, nie jest to rozwiązanie bez wad. Aby wnioskować o pożyczkę, dopuszczalne jest tylko konto indywidualne, nie współdzielone z nikim innym. Wykluczone pozostają więc osoby,które posiadają jedynie wspólne konto np. z małżonkiem. Nie każdy także je posiada, ma konto SKOK, którego większość firm nie akceptuje lub po prostu nie chce udostępniać nigdzie swoich danych bankowych.

Pożyczki z dostawą do domu

Choć to może wydawać się reliktem przyszłości, to taka forma dostawy pieniędzy wciąż funkcjonuje, a prym w tej materii wiedzie marka Provident. Wnioskowanie o pożyczkę przebiega w ten sam sposób, co w pożyczce z przelewem. Jedyna różnicą jest to, że zarówno podpisanie umowy, jak i odbiór gotówki następuje osobiście, podczas spotkania z pracownikiem firmy w domu klienta. W taki sam sposób klient może spłacić pożyczkę.

Jest to rozwiązanie dogodne nie tylko dla osób, które konta bankowego nie posiadają, ale też dla takich, które wolą osobisty kontakt, by w lepszym stopniu wyjaśnić zawiłości umowy pożyczkowej, dopytać o wszystkie możliwe szczegóły i rozwiać ewentualne wątpliwości. Niestety, również i ten sposób ma pewne wady. Jest to przede wszystkim dłuższy czas oczekiwania oraz wyższy koszt pożyczki, która niestety musi opłacić również wynagrodzenie dla pracownika terenowego.

Firmy, które oferują obsługę domową:
Provident
• HomeKredyt
• Bocian Pożyczki

Wypłata pożyczki za pomocą czeku GIRO

Brak konta bankowego nie przeszkadza również w przypadku, gdy skorzystamy z usług firmy oferującej wypłatę pożyczki czekiem GIRO. Początkowy etap procesu pożyczkowego wygląda tak samo, jak każdej innej, oprócz tego, że klient nie musi wykonywać weryfikacji swojej tożsamości. Dzięki temu, samo złożenie wniosku nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, pożyczkobiorcy nie pozostaje nic innego, niż tylko czekać na kuriera firmy pożyczkowej. Ten ma trzy zadania: dostarczenie klientowi umowy do podpisania, zweryfikowanie jego tożsamości na podstawie dowodu osobistego oraz wręczenie mu czeku.

Taki czek można zrealizować już po 30 minutach (ale nie później niż po 7 dniach) od momentu podpisania umowy i można to zrobić w placówce Banku Pocztowego i w taki sam sposób spłacić. Aby tego dokonać, należy posiadać tylko numer konta pożyczkodawcy. Odstraszać może natomiast długi czas oczekiwania na pożyczkę oraz dodatkowa opłata za obsługę czeku (zawierająca się najczęściej w kilkunastu złotych)

Firmy, w których można zrealizować wypłatę pożyczki czekiem:
Aasa
Ratka
• Ekredycik
• Gotówka Natychmiast

Wypłata na poczcie za pomocą kodu SMS

W podobny sposób co wypłata gotówki czekiem, funkcjonują także pożyczki, które odbiera się w placówce Poczty Polskiej za pomocą kodu SMS wysłanego przez firmę (jest to w rzeczywistości odmiana czeku GIRO). Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie mniej czasochłonne. Klient decydujący się na tę formę pożyczki, dopełnia wszystkich formalności przez Internet – wnioskuje i podpisuje umowę. Dostaje wtedy specjalny kod SMS-em, który można użyć na każdej poczcie i w Banku Pocztowym już po 30 minutach. Pożyczkobiorca nie musi więc czekać na kuriera, a jest ograniczony jedynie godzinami otwarcia placówki. Nie ma również konieczności dokonania procedury weryfikacyjnej, gdyż swoją tożsamość potwierdza się dowodem osobistym w momencie odbioru pożyczki.

Firm używające kodu SMS:
• Aasa
SuperGrosz
Łatwy Kredyt
• KredytOK
• Ratkomat