Przelew weryfikacyjny – co to jest i na czym polega?

Podczas wnioskowania o pożyczkę przez internet najprawdopodobniej większość osób spotka się z koniecznością wykonania przelewu weryfikacyjnego. Firmy pożyczkowe wykorzystują to narzędzie, aby potwierdzić tożsamość potencjalnego klienta. Czym dokładnie są przelewy weryfikacyjne? Czy pożyczkobiorcy mogą liczyć na inny sposób weryfikacji ich tożsamości?

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to narzędzie, które zostało wprowadzone między innymi przez firmy pozabankowe. Jego zadaniem jest weryfikacja, czy klient, który składa wniosek o przyznanie mu pożyczki, jest faktycznie tym, za kogo się podaje. Czynność ta ma uniemożliwić zaciągnięcie zobowiązania na nie swoje dane.

Przelew weryfikacyjny to symboliczna kwota, która nie przekracza 1 zł. Pożyczkodawcy nie interesuje jednak ta kwota, lecz dane osobowe właściciela konta, z którego przelew został dokonany. Zawsze podczas płatności weryfikacyjnej należy korzystać ze swojego rachunku bankowego. Zlecenie transakcji osobie trzeciej nie zostanie zaakceptowane przez żadną firmę pożyczkową. Dlatego zazwyczaj już na stronie głównej pożyczkodawcy możemy spotkać się z informacją, że udzielenie kredytu możliwe jest wyłącznie osobom, które posiadają ważny numer rachunku bankowego. Po otrzymaniu przelewu weryfikacyjnego firma sprawdza zgodność danych. Gdy dane osobowe z przelewu i wniosku będą takie same, pożyczkodawca rozpoczyna kolejny etap zbliżający klienta do otrzymania pożyczki.

Dzięki wprowadzeniu przelewu weryfikacyjnego firmy pożyczkowe minimalizują ryzyko wyłudzania pożyczek przez osoby posługujące się czyimś dowodem osobistym. Podczas wnioskowania o pożyczkę online, pożyczkobiorca wypełnia wniosek, podając w nim wszelkie niezbędne dane. Niektórzy pożyczkodawcy dodatkowo proszą o wysłanie zdjęcia lub skanu dowodu osobistego.

Kto może wykonać przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny może być wykonany wyłącznie przez klientów, którzy mają dostęp do bankowości internetowej. Nie ma możliwości dokonania płatności np. na poczcie. Aby wykonać przelew weryfikacyjny, należy zalogować się na swoje konto bankowości internetowej, a następnie zrealizować płatność na podany przez pożyczkodawcę numer konta bankowego. Firmy pożyczkowe udostępniają takie dane podczas procedury wnioskowania o pożyczkę. W większości przypadków pożyczkodawcy wymagają dokonania jednego, pierwszego przelewu weryfikacyjnego. Zazwyczaj podczas starania się o kolejną pożyczkę u tego samego podmiotu firma nie będzie wymagała kolejnej płatności.

Przelew weryfikacyjny musi być wykonany z własnego rachunku bankowego. Nie może być to ani konto firmowe, ani dzielone z małżonkiem. W takich przypadkach wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony.

Procedura weryfikacyjna – ile trwa weryfikacja tożsamości klienta?

Aby procedura weryfikacyjna została rozpoczęta, symboliczna płatność musi dotrzeć na konto firmy pożyczkowej. Jest to uzależnione m.in. od tego, w jakim banku ma swoje konto pożyczkobiorca i pożyczkodawca. Najczęściej firmy pożyczkowe dysponują kilkoma rachunkami bankowymi, aby skrócić czas oczekiwania na potwierdzenie tożsamości klientów. Zazwyczaj więc weryfikacja trwa kilka minut. Gdy tożsamość klienta zostanie potwierdzona, zostanie on powiadomiony o decyzji kredytowej. Jeżeli będzie ona pozytywna, pieniądze trafią na konto, z którego dokonano przelewu weryfikacyjnego.

Ile kosztuje przelew weryfikacyjny?

Wysokość przelewu weryfikacyjnego to symboliczna kwota – o czym była mowa powyżej. Zazwyczaj nie przekracza ona 1 zł. Co w przypadku, gdy pożyczkodawca zażąda dużo wyższej kwoty? Powinna nam się włączyć lampka ostrzegawcza. Firma pożyczkowa, która żąda wysokiego przelewu weryfikacyjnego, najpewniej chce wyłudzić pieniądze oraz dane osoby starającej się o pożyczkę.

Zawsze należy pamiętać, iż zanim zaczniemy wnioskować o pożyczkę u danego pożyczkodawcy, należy go dokładnie sprawdzić. Możliwe jest to między innymi za pomocą numeru KRS. Każda firma powinna podać go na swojej stronie internetowej. Numer ten można sprawdzić na oficjalnej witrynie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jednym z warunków działania pożyczkodawcy na polskim rynku jest bowiem zarejestrowana działalność. Jeżeli na stronie internetowej brak jest numeru kontaktowego oraz KRS, najlepiej zrezygnować ze starania się o pożyczkę u takiego podmiotu. Prawdziwość danych można także zweryfikować na stronie internetowej w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego.

Inne sposoby weryfikacji tożsamości klientów

Firmy pożyczkowe korzystają z przelewu weryfikacyjnego jako głównego sposobu na potwierdzenie tożsamości klienta. Aby jednak było to możliwe, pożyczkobiorca musi posiadać ważny numer rachunku bankowego, dostęp do bankowości internetowej oraz pieniądze na wykonanie płatności. W przypadku osób z debetem pożyczka z przelewem weryfikacyjnym może być nieco trudna do uzyskania.

Niektóre firmy pożyczkowe oferują pożyczkę bez przelewu weryfikacyjnego. Konieczne jest jednak poddanie się innym metodom potwierdzenia tożsamości. Jedną z nich są aplikacje, które weryfikują dane osobowe. W tym przypadku również potrzebny jest dostęp do bankowości internetowej. Z takiego rozwiązania korzysta np. ExtraPortfel oraz LendOn. Warto wspomnieć, iż aplikacje mogą nie obsługiwać wszystkich banków. Warto więc sprawdzić to przed złożeniem wniosku online.