Pożyczki z zajęciem komorniczym – gdzie ich szukać?

Poszukiwania pożyczki z zajęciem komorniczym mogą zakończyć się fiaskiem nawet w przypadku produktów pozabankowych. Uzyskanie tego typu finansowania nie jest niemożliwe, ale trzeba nastawić się na to, że wybór będzie ograniczony, tym bardziej że w sytuacji, gdy ma się zadłużenie i podlega się jego egzekucji, cierpi nie tylko status w BIK czy BIG, ale również i zdolność kredytowa. Gdzie więc udać się po gotówkę i czy nawet mała pożyczka w formie chwilówki ma w takiej sytuacji sens?

Mam komornika – jakie mam szanse na przyznanie pożyczki?

Egzekucja komornicza jest sama w sobie wyjątkowo przykrą dla dłużnika czynnością. Wiąże się to nie tylko z długotrwałym pogorszeniem sytuacji finansowej, utratą części zarobków czy oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym, ale też uniemożliwia skorzystanie z pomocy finansowej. Dzieje się tak z kilku powodów.

Po pierwsze, oczywiście, jest to negatywny wpis w historii kredytowej w BIK. Obecnie, w związku z dużą popularnością pozabankowych pożyczek online, coraz więcej firm nie chce udzielać pożyczek osobom, które nie mogą pochwalić się dobrą historią spłat. Często nazywa się to pożyczaniem odpowiedzialnym, czyli takim, które nie naraża pożyczkobiorcy na pogorszenie jego i tak nieciekawego położenia.

Po drugie, do czasu spłacenia długu, osoby z zajęciem komorniczym będą widniały w bazach dłużników, takich jak KRD, BIG InfoMonitor czy ERIF. Najczęściej to właśnie długi będą przyczyną odrzucenia wniosku o pożyczkę. Co prawda, są firmy, które dopuszczają niewielkie zaległości w wymienionych rejestrach (np. Kuki czy Vivus). Niestety, nawet w takim przypadku ciężko spodziewać się, że kilkunasto- lub kilkudziesięciotysięczne długi pozwolą na zaciągnięcie pożyczki. Istnieją też takie firmy, które powyższe rejestry weryfikują, ale nie uzależniają decyzji pożyczkowej od znalezionych w nich informacji. Zadłużeni mogą więc szukać pomocy w firmach LendOn, Miloan, Via SMS, Ale Gotówka lub Szybka Gotówka. Takich firm z pewnością jest więcej – warto spojrzeć na ranking pożyczkowy czy skorzystać ze szczegółowej porównywarki pożyczek. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że im wyższy dług, tym trudniej będzie uzyskać pożyczkę.

Niska zdolność kredytowa to główna przeszkoda w uzyskaniu pożyczki

Pomimo iż można bez problemu znaleźć dogodne pożyczki bez BIK czy KRD, na przeszkodzie w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego może stać zdolność kredytowa osoby mającej zajęcie komornicze.

Trzeba wiedzieć, że udzielenie pożyczki dłużnikowi jest dla firmy pożyczkowej ogromnym ryzykiem, które szczególnie w przypadku chwilówek czy zwykłych pożyczek ratalnych, próbuje rekompensować stabilnością zatrudnienia i wysokimi dochodami pożyczkobiorców. Zajęcie komornicze sprawi natomiast, że dochody pożyczkobiorcy będą niższe. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, kwota wolna od zajęcia z pensji wynosi minimalną płacę krajową, czyli ok. 1530 złotych netto – komornik może zająć wszystko powyżej tego poziomu. Taka kwota jest z pewnością wystarczająca, by otrzymać pożyczkę w firmie pozabankowej (przyznawane są nawet na dochody z zasiłków czy 500+). Dotyczy to jednak osób, które nie mają żadnych długów ani negatywnej historii. Dłużnik będzie zdecydowanie potrzebował większej zdolności kredytowej.

Pożyczki niestandardowe pomogą uratować sytuację

Trudność w znalezieniu odpowiedniej pożyczki może potęgować również fakt, iż standardowe pożyczki online nie wymagają żadnych zabezpieczeń. Najlepszym z nich jest w tym wypadku wiarygodność i zdolność kredytowa pożyczkobiorców. Rzadkością na rynku są natomiast oferty wymagające zapewnienia jakiejkolwiek gwarancji spłaty pożyczki: zastawu lub poręczyciela. Jeśli chodzi o zastaw, to najpopularniejsze pożyczki pozabankowe umożliwiają zastaw samochodu (rzadziej nieruchomości). W firmach takich jak Autokapitał czy Motopożyczka można pożyczyć nawet 100 tysięcy złotych, jeśli tylko posiada się pojazd o odpowiedniej wartości. Trudno jednak oczekiwać, że osoby z zajęciem komorniczym będą mogły taki samochód zastawić. Komornik z pewnością dokona na nim zajęcia i nawet jeśli jeszcze nie zostanie on zlicytowany, dłużnik nie może go sprzedać ani dokonać na nim przewłaszczenia, choć do czasu licytacji może go używać.

Łatwiej jest uzyskać pożyczkę z poręczeniem w firmie Rapida Money, która oferuje aż 25 tysięcy złotych. Jest ona dostępna także dla osób z zajęciem komorniczym, o ile spełnią inne warunki i posiadają gwaranta. Formalnie nic nie stoi więc na przeszkodzie, by taką pożyczkę uzyskać. Największym problemem będzie jednak znalezienie osoby, która zgodziłaby się zostać poręczycielem. Ciężko jest oczekiwać, że znajdą się osoby chętne ryzykować utratę swojej płynności finansowej dla kogoś, kto już wcześniej miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań.

Zdecydowany pożyczkobiorca z zajęciem komorniczym może jeszcze szukać szczęścia za pomocą pożyczek społecznościowych, oferowanych m.in. przez firmę Fellow Finance. W takim przypadku tylko od inwestorów zależy to, czy zgodzą się udzielić pożyczki niepewnemu bądź co bądź wnioskodawcy. Oczywiście, nie należy liczyć na to, że posypie się multum ofert. W najlepszym wypadku będzie ich kilka.

Pożyczki tylko z głową

Osoby zmagające się z komornikiem mogą być zdesperowane, co oznacza, że są podatne na to, by skorzystać z pozornie atrakcyjnych ofert od instytucji, których uprzednio nie sprawdziły. Ostrożność jest naturalnie zalecana każdemu pożyczkobiorcy, ale szczególna przezorność powinna być zachowana przez osoby w trudnej sytuacji, bo to one są najczęstszym celem oszustów. Pochopne i nieprzemyślane decyzje to podwójne ryzyko, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy wnioskuje się o pożyczkę. Instytucje pozabankowe mogą być ratunkiem, ale tylko wtedy, gdy pożyczkę zaciągnie się rozsądnie.