Pożyczki społecznościowe – czy mogą zagwarantować korzystne warunki?

Pożyczki społecznościowe najczęściej rozpatrywane są z punktu widzenia inwestorów, którzy chcieliby wprawić swoją gotówkę w ruch i na tym zarobić, chociażby udzielając pożyczek. Założenie firmy pożyczkowej z perspektywy prawa nie jest trudne, ani obwarowane wieloma wymaganiami, ale dla inwestora początkującego i drobnego może być przeszkodą – założona firma musi być spółką, a początkowy kapitał musi wynosić co najmniej 200 tysięcy złotych. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie zostały stworzone firmy zajmujące się wyszukiwaniem pożyczkodawców i oferujące środowisko, w którym transakcje mogłyby się odbywać.

Pożyczki społecznościowe – co to jest?

Nazywane również z angielska social lending lub pożyczki P2P (Peer to Peer), to taki typ pożyczania, który opiera się na transakcji pomiędzy pożyczkobiorcą a inwestorem, kiedy obie strony są najczęściej osobami fizycznymi. Do transakcji może dochodzić bezpośrednio, a inwestorzy sami mogą szukać sobie potencjalnych pożyczkobiorców, ale najczęściej odbywa się to tak, że obie strony spotykają się na pośredniczącej platformie internetowej, na której pożyczkobiorcy mogą „wystawiać” swoje wnioski pożyczkowe, a inwestorzy – składać do nich oferty. Obie strony najczęściej korzystają przy tym z form sprawdzonych już na rynku: chwilówek i pożyczek ratalnych.

Jak działa platforma online do pożyczek społecznościowych?

Z punktu widzenia pożyczkobiorcy, prawie całość transakcji odbywa się w taki sam sposób, jak zwykła pożyczka internetowa w instytucji pozabankowej. Musi on wejść na stronę internetową oferującą tego typu pożyczki, zarejestrować się w serwisie, wybrać kwotę pożyczki i okres spłaty, a następnie złożyć wniosek.

Po tej czynności, procedura pożyczkowa ulega lekkiej modyfikacji. Wniosek pożyczkobiorcy zostaje umieszczony na liście, która dostępna jest tylko dla inwestorów. Widzą na niej, jaka jest sytuacja finansowa wnioskodawcy, jakie są jego dochody i ogólna zdolność kredytowa, a także to, jak wypadła weryfikacja jego wiarygodności w BIK i innych, podobnych bazach. Inwestor może wtedy odpowiedzieć na wniosek, który go zainteresuje i złożyć swoją ofertę pożyczki.

Do jednego wniosku oferty mogą składać liczni inwestorzy i to od pożyczkodawcy zależy, którą z nich wybierze – może on czekać tak długo, aż znajdzie ofertę w swoim mniemaniu najbardziej korzystną.

Kto może wziąć pożyczkę społecznościową?

Pożyczki społecznościowe nie mają narzuconych kryteriów, którymi powinni się kierować przy udzielaniu pożyczek i nie ma odgórnych warunków finansowych narzuconych pożyczkobiorcy, oprócz oczywiście tych wynikających z prawa do zawierania umów. W związku z tym pożyczkobiorca musi:

Nie jest wymagane, choć mile widziane:

Nawet jeżeli wnioskujący o taką pożyczkę ma niską zdolność kredytową lub boryka się z długami, nie jest wykluczony z aplikowania. Należy jednak spodziewać się tego, że taki wniosek nie dostanie wielu ofert inwestorskich. To zrozumiałe, gdyż taki pożyczkodawca niesie za sobą ryzyko niespłacenia pożyczki i sam musi je ocenić, więc często nie ryzykuje lub decyduje się udzielić pożyczki z wyższymi kosztami. Generalnie, panuje zasada, że im lepsza sytuacja wnioskodawcy, tym szybciej i więcej ofert się do niej pojawia. Wyższa jest także kwota pożyczki i okres spłaty.

Czy pożyczki społecznościowe są bezpieczne?

Jeśli chodzi o kwestie techniczne związane z uzyskaniem pożyczki, to pożyczkobiorca nie musi się niczego obawiać. Dane zawarte we wniosku nie mogą opuścić platformy internetowej, a sam wnioskujący o pożyczkę weryfikowany jest w takim samym stopniu jak i w innych firmach pożyczkowych, najczęściej przez przelew weryfikacyjny lub poprzez aplikację służącą do Szybkiej Weryfikacji.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pożyczonego kapitału, największe ryzyko może ponieść pożyczający pieniądze inwestor. Oczywiście, ma on świadomość tego, komu pożycza i jaka jest sytuacja pożyczkobiorcy. Od niego zależy, czy woli zarobić mniej na udzieleniu pożyczki, ale mieć większą pewność, że pieniądze zostaną mu spłacone, czy odwrotnie.

Jakie są realne koszty pożyczki społecznościowej?

Fellow Finance, firma specjalizująca się w udzielaniu pożyczek społecznościowych, na swojej stronie internetowej podaje następujące parametry pożyczki:

Pożyczając w tej firmie 10 tysięcy złotych na okres spłaty 12 miesięcy, całkowity koszt wyniesie 3398 złotych, więc jest to koszt plasujący się gdzieś w środku przedziału kosztowego pożyczek ratalnych. Nie zapominajmy, że do kosztów pożyczki należy także wynagrodzenie dla platformy online (został one już wliczony w koszt pożyczki). W przypadku Fellow Finance będzie to opłata wstępna w wysokości 850 złotych, która już na wstępie odliczana jest od udzielonej kwoty pożyczki – jeśli więc pożyczamy 10 tysięcy złotych, na konto zostanie nam przelane 9150 złotych.

Jakkolwiek, Fellow Finance zaznacza, iż są to koszty orientacyjne, a ta oferta wyliczona jest na podstawie średnich kosztów pożyczek udzielanych na platformie. Są one na bieżąco aktualizowane, więc i oferta może okresowo ulegać zmianie. Koszt pożyczki każdorazowo wynosi tyle, ile pożyczkobiorcy uda się wynegocjować z inwestorem.