Pożyczki pod weksel. Co trzeba zrobić, by nie dać się nabrać?

Szybko potrzebna gotówka, nagły wydatek, być może długi lub niespłacona chwilówka – takie sytuacje bardzo często prowadzą do tego, że poszukujemy alternatywnych źródeł finansowania. Najlepiej takich, które mogą odbyć się bez zbędnych formalności i nie wymagają posiadania odpowiedniej zdolności i wiarygodności kredytowej. Częstym postępowaniem w takich wypadkach jest skorzystanie z pożyczki prywatnej pod weksel.

Czym jest pożyczka pod weksel?

Tego rodzaju pożyczka jest wersją pożyczki z zabezpieczeniem. Tym zabezpieczeniem jest, jak sama nazwa wskazuje, weksel. Jest to papier wartościowy, który w przypadku pożyczki jest formą zwykłej umowy cywilno-prawnej. Pożyczkodawca deklaruje w nim bezwarunkowe spłacenie pożyczki w ustalonej kwocie i zapewnia równie bezwarunkowe oddanie pieniędzy, w sytuacji gdyby złamał określone zasady spłaty. Ponadto, weksel spełnia również inne funkcje: kredytową, obiegową i płatniczą. Pożyczkodawca może go nawet sprzedać.

Zaletą pożyczki wekslowej jest fakt, iż nie dotyczą jej ograniczenia kwotowe. Możemy więc liczyć na taką kwotę, jakiej jest w stanie udzielić pożyczkodawca. Ponadto, można dowolnie ustalić sposób spłaty i ostateczny termin oddania pieniędzy, zaś pożyczkodawca najczęściej nie musi udowadniać posiadania odpowiednich dochodów czy zatrudnienia. Nie musi także posiadać wiarygodności kredytowej.

Pożyczka pod weksel niepozbawiona wad

Gdyby spłacającemu pożyczkę powinęła się noga, pożyczkodawca może domagać się od niego dokładnie takiej kwoty, jaka widnieje na wekslu. Niestety, zwykle nie równa się ona kwocie pożyczki, a jest dużo, dużo większa – tylko taka kwota naprawdę opłaca się pożyczkodawcom, którzy bardzo skrzętnie z tego korzystają, niejednokrotnie wpisując na wekslu kwotę kilkukrotnie przekraczającą kwotę rzeczywistej pożyczki. Jest to bardzo skuteczny sposób na pozbawienie się przez pożyczkobiorcę majątku. Ponadto, weksel jest bezwarunkowym nakazem zapłaty, więc postępowanie egzekucyjne w przypadku weksla jest bardzo szybkie i dość szybko do akcji wkracza komornik.

Pożyczki pod weksel nie są więc ani najbezpieczniejszą, ani najkorzystniejszą formą finansowania. Podpisując weksel, trzeba pamiętać o tym, aby nigdy i pod żadnym pozorem:

Co powinien zawierać poprawnie wypełniony weksel?

Weksel jest dokumentem prawnym, więc powinien zawierać pewne elementy niepomijalne, aby mógł obowiązywać. Są to:

Uwaga na ogłoszenia od osób prywatnych

W Internecie możemy znaleźć bardzo dużo ogłoszeń od osób prywatnych, którzy skłonni są udzielić pożyczki pod weksel. Czy warto na takie ogłoszenie odpowiedzieć? Bardzo dużo zależy od rozsądku i własnego rozeznania osoby pożyczającej, ale generalnie takie rozwiązanie nie jest polecane. To szybka i bardzo łatwa gotówka w dużej kwocie, ale zupełnie pozbawia pożyczkobiorcy możliwości sprawdzenia wiarygodności pożyczkodawcy. Nie wiemy, jakie ma intencje i czy chce na pożyczkach pod weksel zarobić uczciwie, czy dorobić się szybko, ale w niezbyt moralny sposób.

Pożyczki dla zadłużonych bezpieczniejszym rozwiązaniem

Pożyczenie pieniędzy od firmy pożyczkowej, która jest zarejestrowanym, legalnym podmiotem na rynku finansowym, jest rozwiązaniem dużo bardziej bezpiecznym. Nie tylko mamy pewność, że taka firma spełnia wszystkie wymogi Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, ale też z usług takich firm z powodzeniem skorzystało już multum ludzi – często pojawiają się w rankingach pożyczek lub w porównywarkach. Innymi zaletami takich pożyczek jest to, że oferta jest naprawdę zróżnicowana i nie są to pożyczki celowe – możemy więc je wydać na dowolny cel. Dodatkowo, część oferty tychże instytucji skierowana jest nawet do osób zadłużonych lub posiadających negatywna historię w BIK. Jedną z takich przyjaznych dla dłużników jest firma LendOn. Jeśli potrzebujemy większej kwoty, zawsze można skorzystać z pożyczek pod zastaw samochodu (które oferują nawet 100 tysięcy złotych: warto zapoznać się z ofertami firm Autokapitał czy Motopożyczka) lub pożyczkami z poręczeniem (Rapida Money – 25 tysięcy złotych).

Warto spróbować pożyczek społecznościowych

Pożyczki społecznościowe są również typem pożyczek prywatnych, tyle że zawieranych na specjalnej platformie online udostępnianej i nadzorowanej przez legalną instytucję finansową. Przykładem takiej firmy jest Fellow Finance, który pozwalana to, by inwestorzy mogli udzielać pożyczek zainteresowanym nimi osobom na elastycznych warunkach. Tego typu pożyczanie nie skreśla osób zadłużonych ani nieposiadających zdolności kredytowej – tylko od inwestora zależy, komu udzieli pożyczki.