Pożyczki dla rolników – jakie warunki trzeba spełniać?

Czynny rolnik, czyli taki, dla którego uprawa lub hodowla jest jedyną działalnością dochodową, jest dość specyficznym klientem banków lub firm pożyczkowych. W jego przypadku trudno jest określić to, w jaki sposób będą wyglądać przyszłe dochody i czy mają szansę utrzymać się na stałym poziomie. Nie całkiem możliwa jest także jakakolwiek projekcja zysków. Dlatego nie wszystkie banki chcą udzielić rolnikom kredytu konsumenckiego, a wyższe kwoty takiego kredytu często wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Rolnik, a jego zdolność kredytowa w banku

Jeśli chodzi o banki, to zdolność kredytowa przechodzi rozległą procedurę weryfikacji, co oznacza, że rolnik musi przedstawić więcej dowodów na to, że będzie w stanie spłacić kredyt. Dodatkowo, zgromadzenie odpowiednich dokumentów potwierdzających wysokość dochodów może być dość czasochłonne, gdyż najczęściej pochodzą one z różnych źródeł i wydawane są przez różne urzędy:

Tak, jak to już było wspomniane, dochody rolnicze nie są przewidywalne i są zależne od wielu czynników (np. od suszy lub gwałtownych ulew, cen w skupie, chorób bydła lub trzody chlewnej). To duże ryzyko dla banków, które nie skłonne do jego poniesienia w takim stopniu jak prywatne firmy pożyczkowe.

Pożyczki pozabankowe dla rolników łatwiej dostępne

Cechą wyróżniającą pożyczki pozabankowe jest niedyskryminacja różnych grup społecznych czy zawodowych. Szczególnie widoczne jest to w przypadku wymagalności co do rodzaju otrzymywanego dochodu. Większość chwilówek to pożyczki na dowód, czyli takie, którym do oceny zdolności kredytowej wystarczy deklaracja dotycząca rodzaju otrzymywanych dochodów, ich wysokości oraz miesięcznej sumy wydatków. Nie ma wtedy konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów.

W jakiej firmie rolnik może zaciągnąć pożyczkę?

Firmy pożyczkowe raczej nie dzielą się na takie, które specjalizują się w udzielaniu pożyczek jakiejś konkretnej grupie społecznej – jeżeli szukać rzetelnych firm pozabankowych, których główną działalnością byłoby udzielanie pożyczek rolniczych, to prawdopodobnie by się takiej nie znalazło. Instytucje pozabankowe udzielą więc pomocy wszystkim, którzy spełnią konkretne warunki. Odpowiedzią na zadane pytanie powinno być więc to, że rolnik może zaciągnąć pożyczkę w firmie, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Może opierać się na swoich osobistych preferencjach albo skorzystać z pomocy porównywarki pożyczek lub rankingów, które przedstawiają liderów zaufania klientów, będącymi jednocześnie jednymi z najbardziej korzystnych finansowo.

Jakie są wymagania stawiane rolnikom?

Najłatwiej będzie oczywiście w przypadku internetowej chwilówki, która pozwoli rolnikom na szybkie poprawienie stanu domowych finansów. Firmy pożyczkowe mogą udzielić mu finansowania, jeżeli tylko spełnia odpowiednie wymogi. Są to:

Pożyczka ratalna dla rolnika?

Starając się o pożyczkę ratalną, osoba prowadząca działalność rolniczą nie musi spełniać dodatkowych warunków, oprócz tych wymienionych w poprzednim punkcie. Osobną kwestią pozostaje natomiast kwestia potwierdzenia dochodów. O ile przy chwilówce wystarczy oświadczenie pożyczkobiorcy, o tyle w niektórych przypadkach pożyczek na raty może być konieczne chociażby minimalne udokumentowanie dochodów. Firmy, które oferują Szybką Weryfikację (SuperGrosz, Monedo Now, Zaplo, Halo Pożyczka, Miloan, Wonga) same pobiorą wyciąg z konta klienta i na tym się kończy. Jeśli klient skorzystał z opcji przelewu weryfikacyjnego, firma może (ale nie musi) poprosić go o przesłanie takiego wyciągu lub innego zaświadczenia dotyczącego dochodów. Wystarczające będzie zaświadczenie z urzędu gminy lub z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (jedno z nich), niepotrzebne jest natomiast udowadnianie opłacania składek ZUS lub KRUS.