Pożyczki dla kobiet zapewnią konkurencyjne warunki?

Rynek pożyczkowy rozwija się w szybkim tempie i równie szybko zdobywa coraz wyższe miejsca w świadomości społecznej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że standardowa oferta firm udzielających szybkich pożyczek, pojawiły się tzw. oferty dedykowane, czyli skierowane wyłącznie w stronę konkretnej grupy społecznej – w tym wypadku do kobiet. Trzeba przyznać, że jest to dość nietypowa strategia działania i może dziwić co do swojego celu. Jakkolwiek, wydaje się, że pożyczki dla kobiet zadomowiły się już na rynku finansowym. Z jakimi ofertami mogą spotkać się przyszłe klientki i czy w związku z tym mogą liczyć na preferencyjne warunki?

Pożyczki dla kobiet to tylko chwyt marketingowy?

Profilowanie produktu pod konkretną grupę społeczną i wycelowanie w nią kampanii marketingowych nie jest nowością. Ten chwyt stosuje się niezależnie od tego, czy są to produkty pierwszej potrzeby, produkty kosmetyczne czy gadżety. Komercjalizacja rynku nastawiona jest na uzyskanie jak największego zysku; nie dziwi więc to, że koncerny same tworzą grupy docelowe. Nie ma w tym nic bulwersującego, o ile nie towarzyszy temu oszustwo, a samej kampanii przyświeca faktyczny cel społeczny.
W tym przypadku, oprócz dotarcia do licznej grupy konsumenckiej, firmy pożyczkowe tłumaczą się działaniem mającym na celu eliminację finansowego wykluczenia kobiet. Podział płciowy w tej kwestii nie jest w Polsce zbyt widoczny, przynajmniej na tle innych krajów europejskich. Wyniki badań przeprowadzonych przez MasterCard wskazują jednak na przekonanie Polaków o tym, że dostęp do produktów finansowych nie jest równomierny (wskazało tak aż 40% respondentów). Podobnie wyglądają kwestie dotyczące edukacji finansowej oraz samego rynku finansowego, który nacechowany jest typowymi męskimi przymiotami. Tymczasem, według raportów organów Unii Europejskiej, tzw. włączenie finansowe i cyfrowe jest podstawą sprawiedliwego i równego społeczeństwa. Ta idea zdaje się przyświecać również instytucjom pożyczkowym.

Jakie są warunki pożyczek dla kobiet?

Równość w dostępie do usług finansowych nie oznacza traktowania selektywnego. Panie pragnące zaciągnąć pożyczkę muszę mieć na względzie to, że ich zdolność i wiarygodność kredytowa zostanie zweryfikowana równie skrupulatnie. Pozostałymi wymaganiami, które obowiązują praktycznie wszystkich polskich pożyczkobiorców, są polskie obywatelstwo, posiadanie dowodu osobistego, telefonu komórkowego i adresu e-mail. Osobną kategorią jest to, czy pożyczki dla kobiet mogą zaproponować ofertę lepszą pod względem finansowym. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.

Kasa TAK! – najpopularniejsza kobieca pożyczka

Firma Kasa TAK!, należąca do grupy Ferratum, posiada ofertę hybrydową – można skorzystać zarówno z darmowej chwilówki, jak i pożyczki ratalnej. W pierwszej opcji pożyczymy maksymalnie 2000 złotych na 30 dni, zaś pożyczka ratalna może zaproponować aż 10 tysięcy złotych (jest to jednak kwota dostępna wyłącznie stałym klientkom) do spłaty w 24 ratach. Maksymalne koszty takiego wyboru, według dostępnego na stronie kalkulatora, wyniosą 9097 złotych. Nie jest to więc pożyczka tania, choć konkurencyjna. Dla porównania, taka sama pożyczka w firmie Zaplo to koszt 9575 złotych, w Hapi Pożyczki – 9545 złotych, zaś w Ratkomat – 7872 złote. Na plus w tej kwestii wyróżnia się zdecydowanie Wonga, w której pożyczka o takich samych parametrach to niewiele ponad 3000 złotych.

Kobietom pomoże Asia Ratalska

Asia Ratalska to wirtualna asystentka stworzona na potrzeby marki ratalska.pl, nowego produktu firmy Aasa. Jej zadaniem jest nie tylko sprawne przeprowadzenie pań przez cały proces pożyczkowy, zaznajomienie ich ze sposobem funkcjonowania pożyczek ratalnych, ale również przekazanie im ogólnej wiedzy finansowej w materiach związanych z planowaniem domowego budżetu, zarządzaniem wydatkami oraz odpowiedzialnym dysponowaniem środkami pochodzącymi z pożyczki. Nowa marka przyciąga uwagę przede wszystkim uosobieniem pożyczki dla kobiet, która w końcu przybrała realną postać.
Aasa zdobyła już renomę na polskim rynku pożyczkowym, więc można przyjąć, iż będzie to produkt nie tylko korzystny, ale i bezpieczny. Nie spodziewajmy się jednak dużego zróżnicowania nowego produktu. Ratalska.pl zaprezentowała bowiem taką samą ofertę, co inne produkty Aasa. Ratalska.pl jest więc – jak sama nazwa wskazuje – pożyczką ratalną w maksymalnej kwocie 10 tysięcy złotych i okresie spłaty nieprzekraczającym 24 miesięcy. Może o nią wnioskować każdy, nie tylko kobiety.
Podobnie kształtują się również koszty finansowania. Zarówno w formie podstawowej Aasa, jak i w Ratalska.pl, za pożyczkę w kwocie 10 tysięcy złotych z maksymalnym okresem spłaty zapłacimy 7904 złote. Kwota ta plasuje tę konkretną ofertę w środku stawki. Nie można więc stwierdzić, iż jest to oferta szczególnie faworyzująca kobiety, ale nie można też powiedzieć, że wykorzystuje ona chwyt marketingowy, by zapewnić sobie jak największy zysk. Cechą wyróżniającą tę markę jest możliwość wykupienia ubezpieczenia pożyczki, chroniącą od poniesienia konsekwencji niespłacenia pożyczki w wyniku zdarzeń losowych. Cena takiego ubezpieczenia zaczyna się już od 67 groszy dziennie, co w przypadku pożyczki na 2 lata da kwotę prawie 490 złotych. Czy warto z tego skorzystać? Z pewnością warto o tym pomyśleć.

Pożyczki niedozwolone dla mężczyzn?

Marki pożyczkowe „tylko dla kobiet” mają za zadanie przyciągnąć uwagę płci pięknej i zaznajomić je z funkcjonowaniem tego typu produktów finansowych. Hipokryzją byłoby wtórne wykluczenie mężczyzn na rzecz kobiet, więc panowie nie mają powodów do zmartwień i mogą z powodzeniem zaciągnąć pożyczkę, jeśli tylko będą odpowiadać im jej warunki. Faktem jest jednak, że zarówno wydźwięk takiej pożyczki, jak i stylistyka marek pożyczkowych utrzymane są w wyjątkowo kobiecych klimatach. Kolorystyka także odpowiada stereotypowym kolorom kobiecym, najczęściej różowym i pastelowo niebieskim. Można więc mniemać, że mężczyźni te marki potraktują raczej z przymrużeniem oka, uważając je za niepoważne.