Pożyczki dla firm – gdzie pożyczą przedsiębiorcy?

Szybkie, internetowe pożyczki pozabankowe kojarzone są jako źródła gotówki dla tych, którzy znaleźli się w złej sytuacji finansowej lub stanęli naprzeciw nagłych wydatków przerastających ich domowy budżet. Choć oczywiście finansowanie przeznaczone stricte dla konsumentów jest najpopularniejszą formą, jaką przybierają pożyczki online, nie brakuje też ofert dla przedsiębiorców – zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, małych firm, jak i większych graczy rynkowych.

Kto, jak i na ile? Tak pożyczają polscy przedsiębiorcy

Grupą, która najliczniej sięga po pożyczki pozabankowe są mikroprzedsiębiorcy, których obecnie na rynku funkcjonuje ponad 2,1 mln. Z badań BIK wynika ponadto, że rocznie zadłużają się oni na ponad 20 mld złotych! Oczywiście, większą część tej kwoty stanowią kredyty bankowe, których liczba w zeszłym roku była aż o 8 punktów procentowych większa niż w roku poprzedzającym. Pozostali, którzy nie posiadają środków własnych, ani nie mają szans na zobowiązanie bankowe, coraz częściej kierują się w stronę firm pozabankowych. Powodem takiej decyzji jest najczęściej zła sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, niewystarczający czas funkcjonowania (banki wymagają zwykle co najmniej 12 miesięcy) oraz zadłużenie firmy w ZUS oraz w Urzędzie Skarbowym.

Na co przeznaczane są pożyczki? Zwykle, co po części wynika z niskiej wiarygodności finansowej, pieniądze z pożyczki przeznaczone są na spłatę zadłużenia lub opłacenie zaległych faktur. Rzadziej natomiast finansowanie pozabankowe traktowane jest jako pożyczka inwestycyjna dla firm, które istnieją już od dłuższego czasu. Inaczej wygląda to w przypadku osób, które właśnie założyły jednoosobową działalność gospodarczą i poszukują środków na start – zakup sprzętów lub towarów, wynajem biura. W tym przypadku jednak istnieje dużo większe możliwości pozyskania niezbędnych pieniędzy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza ma łatwiej

Dysproporcja pomiędzy liczbą pozabankowych ofert dla firm a liczbą ofert dla osób fizycznych jest spora. Dobrą wiadomością dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest to, że działalność firmowa może być finansowana również ze środków własnych – nawet pochodzących z pożyczki. Co więcej, koszty jej uzyskania można odliczyć od przychodów. Takie osoby nie są więc ograniczone tylko do ofert firmowych, ale mogą też zainteresować się zwykłą pożyczką konsumencką i, korzystając z rankingu czy porównywarki, wybrać po prostu tę najlepszą. Oczywiście, to czy skorzystają ze zwykłej chwilówki, czy z dedykowanej pożyczki dla firm, będzie determinować wysokość uzyskanej kwoty:

Aasa dla Biznesu – sprawdzona marka

Aasa dla Biznesu jest częścią grupy Aasa Polska, funkcjonującej na polskim rynku już od 2012 roku. Specjalna pożyczka dedykowana jest osobom prowadzącym działalność gospodarczą (dostępna już od pierwszego dnia!) i może być spożytkowana na każdy cel związany z prowadzeniem firmy. Dodatkowym atutem firmy są liczne nagrody, w tym również ta pochodząca od Loan Magazine za biznesową markę roku.

Oferta, jaką Aasa kieruje w stronę młodych przedsiębiorców, to od 1000 do 10 000 złotych z okresem spłaty wynoszącym od 8 do 24 miesięcy (co jest kalką podstawowej pożyczki ratalnej Aasa). Pożyczyć może każda osoba prowadząca własną, zarejestrowaną w Polsce działalność gospodarczą i nie figuruje jako dłużnik w rejestrach KRD, BIG Infomonitor oraz ERIF. Ogromną wygodą jest natomiast to, że nie wymaga się przedstawiania żadnych dokumentów rejestrowych oraz księgowych, a cały proces pożyczkowy odbywa się online.

Przy maksymalnej kwocie pożyczki i okresie spłaty (10 000 złotych na 24 miesiące), koszty w Aasa dla Biznesu wyniosą około 7800 złotych, z jedną ratą na poziomie 750 złotych.

Gdzie jeszcze pożyczą przedsiębiorcy?

Powyżej przedstawione oferty są jednymi z najciekawszych, ale nie są jedynymi. Mniejsi i więksi przedsiębiorcy mogą liczyć także na następujące firmy:

Firmowe pożyczki pozabankowe kierowane są zwykle do osób, które nie mogą uzyskać finansowania gdzie indziej, ale też dla takich, którzy cenią sobie prostotę rozwiązań i dogodne warunki spłaty bez poświęcania bezpieczeństwa.

Czy warto z nich korzystać? To powinno zależeć od indywidualnej oceny każdej osoby prowadzącej własną firmę. Trzeba jednak mieć na względzie to, że niestety rozwój i powodzenie firmy w bardzo dużej mierze zależą nie tylko od nakładów energii, ale i nakładów finansowych. Bez tego często nawet genialne pomysły, które mogłyby zawojować rynek, nie mają szans na powodzenie.