Wesele to przyjęcie dla rodziny i znajomych podczas którego świętuje się zawarty wcześniej ślub. Dla wielu świeżo upieczonych małżonków to nieodłączny element nowej drogi życiowej – bywa jednak dość kosztowny.

Ślub, wesele, i… pożyczka?

Uśmiechnięta para młoda podczas wesela Ślub to wyjątkowy moment dla wielu ludzi. Łączą się wówczas (przynajmniej w założeniu) na całe życie. Ceremonia zaślubin odbywa się najczęściej w kościele, gdzie pan i panna młoda składają sobie przysięgę. Następnie czas na celebrację tego wydarzenia, a więc wielka rodzinną uroczystość – wesele.

Przygotowania do zaślubin jak i przyjęcia weselnego zaczynają się już wiele miesięcy wcześniej. Do uzgodnienia jest wiele kwestii organizacyjnych.

Jest to dość szeroki temat – w zależności od rodzinnych zwyczajów, za organizacje mogą być odpowiedzialni rodzice nowych małżonków, bądź sama para która zamierza się pobrać. Pozostaje również kwestia finansowania wesela.

Koszt wesela i jego finansowanie

Samo przyjęcie weselne może mieć różny rozmiar – koszt będzie zależał głównie od tego, ilu gości będziemy chcieli zaprosić. Oczywiście na wysokość kwoty wpływ ma wybór konkretnej sali, menu, DJ-a (lub orkiestry), samochodu, i wiele innych czynników. Tak czy inaczej jest to często koszt w okolicy 30 tysięcy złotych, chociaż można urządzić wesela taniej, ale i znacznie drożej.

Pojawia się pytanie – skąd wziąć na wesele tyle pieniędzy? jest jednak dobra wiadomość dla pary młodej. Duża część kosztów powinna zwrócić się z „kopert” które otrzymają młodzi w ramach prezentów od rodziny i znajomych.sala weselna gdzie odbędzie się przyjęcie

Naturalnie gdy dysponujemy oszczędnościami które możemy wykorzystać na sfinansowanie wesela, jest to optymalne rozwiązanie, jednak nie każdy ma taki komfort – wówczas pozostaje pożyczka.

Gdzie wziąć najlepszą pożyczkę na wesele?

To zależy głównie od tego ile pieniędzy chcemy pożyczyć, oraz czy chcemy (i możemy) pożyczyć pieniądze od bliskich.

Jeśli jesteśmy zdecydowanie na „zewnętrzne” finansowanie, mamy do wyboru banki oraz firmy pożyczkowe. Pierwsza opcja jest dużo korzystniejsza pod względem kosztów (a także w praktyce często jedyna jeśli chcemy pożyczyć więcej niż 10-15 tysięcy złotych), druga jest z reguły dużo łatwiej osiągalna (nie zawsze trzeba mieć bardzo dobra zdolność kredytową).

Wybór pozostaje przed narzeczonymi. Obecnie niektórzy nawet rezygnują z urządzania wesela, lub zadowalają się kameralną uroczystością ze względu na koszty lub inne powody.

Zdecydowana większość jednak, przynajmniej w Polsce, nie wyobraża sobie ślubu bez hucznego wesela – to kosztowne wydarzenie (wymagające czasem wzięcia pożyczki), ale dla wielu najważniejsze w życiu (nie bez znaczenia są również oczekiwania rodziny).