Co prawda do grudniowych Świąt zostały jeszcze trzy miesiące, jednak już dziś artykuł o tym czy warto brać pożyczkę na święta, oraz co zrobić gdy nie mamy pomysłu na prezent.

Czym są dla nas Święta?

Święta Bożego Narodzenia to dla większości z nas czas radosnych chwil odpoczynku z bliskimi oraz przeżyć religijnych. Wielu z nas w tym czasie wybiera się do rodziny lub przyjaciół lub postanawia wyjechać w inne miejsce. Dla wielu osób święta stanowią jedyny moment wytchnienia od codziennego pośpiechu. Naturalnie jednak nie każdy cieszy się świętami, a tym bardziej je obchodzi – dla osób samotnych/niewierzących, to czas taki sam jak zwykłe dni (lub nawet gorszy).

Jak przygotować się do świąt?

Przygotowania do świąt zaczynają się z reguły już miesiąc wcześniej (a nawet dwa miesiące, jeśli weźmiemy pod uwagę wystrój galerii handlowych i wszechobecne świąteczne dekoracje).

Wydaje się, iż najbardziej kosztownym aspektem świąt są prezenty. Trudno wyobrazić sobie choinkę podczas wigilijnej kolacji bez prezentów czekających pod nią na otwarcie. Prezenty które dajemy i otrzymujemy są naprawdę różne, popularna jest zwłaszcza wszelkiego rodzaju elektronika (telefony, tablety, laptopy, aparaty fotograficzne), książki, gry, kosmetyki, odzież, oraz naturalnie zabawki. Bombka zawieszona na choince

Drugim, równie drogim finansowo aspektem świąt jest przygotowanie jedzenia (potraw wigilijnych, ciast, pozostałych posiłków). Jeśli chcemy mieć suto zastawiony stół z wieloma przysmakami, musimy naprawdę się napracować (i wykosztować)- zwłaszcza jeśli odwiedzają nas goście.

Finansowanie świąt pożyczką

Nie dla wszystkim wzmożone wydatki świąteczne są łatwe do udźwignięcia. Przygotowania potrafią być kosztowne – wg. działu badań Provident, na ubiegłoroczne Święta Bożego Narodzenia wydaliśmy średnio około 800 zł.

Wobec takiej sytuacji sporo osób decyduje się na wzięcie pożyczki (chwilówki bądź pożyczki ratalnej). Takie rozwiązanie nie musi być złe, pod warunkiem że będziemy w stanie ją spłacić bez większych trudności.

Jeśli jesteśmy w stanie oddać całą kwotę za jednym razem, warto skorzystać z promocji darmowej pożyczki dla nowych klientów, która jest prowadzona w wielu firmach udzielających chwilówek. W innym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie spłata w ratach.

Brak pomysłu na prezent – co kupić?

To dość częsty problem który przydarza się w czasie świątecznych zakupów. Chcemy kogoś obdarować, natomiast nie mamy pomysłu na prezent. Co w takim razie zrobić?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad daną osobą – konkretnie nad tym jakie ma zainteresowania, na czym spędza czas, co lubi robić, lub o czym marzy. Każda najmniejsza odpowiedź może być wskazówką do tego co można kupić, nawet gdy przykładowo jedynym „hobby” jest oglądanie seriali (wówczas taka osoba ucieszy się ze specjalnego kubka z motywem ulubionego serialu, kolekcjonerskiej koszulki, bądź wydania serialu na DVD).Święty Mikołaj w czekoladzie

Bardziej ekstremalny przypadek? Ktoś nie ma żadnego hobby, oprócz narzekania na bóle pleców i złe samopoczucie. Co wówczas może się przydać takiej osobie? Zakupmy jej bon na masaże lub zafundujmy wyjazd do SPA – kiedy będzie musiała się ruszyć i skorzystać z podarunku, z pewnością go doceni i być może poprawi swój stan psychofizyczny.

Drugą kategorię pomysłów stanowią proste, przydatne rzeczy (na które dana osoba być może żałuje pieniędzy), które będą wykorzystywane na co dzień (dobrym przykładem jest tutaj elektryczna szczoteczka do zębów).

Trzeci sposób na znalezienie prezentu jest dość trudny, gdyż wymaga bardzo dobrej znajomości danej osoby. Być może dawniej posiadała ona jakąś pasję którą zarzuciła, lub skrycie o czymś marzy.

Mogą to być naprawdę różne rzeczy – być może ktoś jest koneserem win – wówczas ciekawym podarunkiem byłby zestaw do samodzielnej produkcji takiego trunku i fachowa książka z przepisami. Ktoś marzy o wyciecze w konkretne miejsce? Może zafundujemy jej taki wyjazd (oczywiście jeśli nas na to stać)?

Tak czy inaczej, świąteczny prezent powinien być przede wszystkim dawany „od serca” – jego koszt nie jest dla nikogo (a przynajmniej nie powinien być) najważniejszy.