Własny samochód to komfort i niezależność, który ma jednak swoją cenę – często przekraczającą obecne możliwości naszego portfela. Jakie są finansowe rozwiązania takiej sytuacji?

Zakup samochodu – skąd wziąć gotówkę?

Używane auto marki Ford Własne auto jest w obecnych czasach w wielu przypadkach niezbędne do normalnego funkcjonowania. Służy najczęściej dojazdom do pracy, na zakupy, a także w wielu innych okazjach. Dobry wybór auta to bardzo szeroki temat – w tym artykule zostanie omówiona wyłącznie finansowa strona zakupu samochodu.

Kredyt samochodowy czy pożyczka?

Jeśli już znaleźliśmy odpowiednią ofertę auta (najwięcej ofert znajdziemy w serwisach OLX, OtoMoto, Allegro), musimy zebrać niezbędne fundusze, aby je zakupić.

W przypadku gdy kupujemy auto prosto z salonu lub samochód kosztujący powyżej 10-15 tysięcy złotych i nie mamy własnych, wolnych oszczędności na ten cel, pozostają tylko banki. Udzielają one kredytów na samochód, można też korzystać z bankowych pożyczek gotówkowych (na dowolny cel).

Co w przypadku gdy kupujemy używane auto z drugiej ręki w cenie kilku tysięcy złotych, a nie dostaniemy pożyczki w banku? Tutaj doraźną pomoc (jednak dodajmy: dość drogą) mogą stanowić firmy pozabankowe udzielające pożyczek na raty.

Jeszcze inną opcją w przypadku zakupu auta jest pożyczka od rodziny/znajomych. To z pewnością najtańsza opcja – często darmowa. Jednak nie każdy ma taką możliwość.

Które oferty pożyczek warto sprawdzić

Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę na zakup samochodu w firmie pożyczkowej, sprawdź porównanie pożyczek długoterminowych. Maksymalne kwoty takich zobowiązań wynoszą często 10-15 tysięcy złotych. Plusem pozabankowych pożyczek jest stosunkowo łatwa dostępność i szybkość wypłaty środków – w przypadku gdy przykładowo jesteśmy już umówieni ze sprzedającym na oględziny samochodu, może to mieć znaczenie.

Oferty pożyczek długoterminowych

Zaplo logo
Ocena: 3.79
(ilość ocen: 37)
Kwota pożyczki

1000 - 5000 zł

Czas na spłatę

3 - 3 miesiące

SuperGrosz-logo
Ocena: 3.24
(ilość ocen: 17)
Kwota pożyczki

1000 - 15000 zł

Czas na spłatę

4 - 48 miesiące

O czym warto pamiętać decydując się na zakup auta?

Wybór odpowiedniego auta jest o tyle istotny, gdyż niesie ze sobą kolejne konsekwencje finansowe. Począwszy od kosztów tankowania (instalacja gazowa pozwala na ogromne oszczędności, jednak kosztuje około 3000 złotych, a przeglady są droższe), przez ubezpieczenie OC (wpływ na wysokość składki ma wiele parametrów samochodu, oraz dane kierowcy), po koszty napraw (awaryjność danej marki i modelu).

Wybór odpowiedniego auta jest zazwyczaj kompromisem – najczęściej chcemy aby auto było niezawodnie, tanie w utrzymaniu, pakowne, w miarę ekonomiczne, ale i szybkie. No i najlepiej niedrogie. Naturalnie pogodzenie tych wszystkich aspektów nie jest łatwe i z czegoś zapewne trzeba będzie zrezygnować. Jednak satysfakcja z własnych „czterech kółek” z pewnością to zrekompensuje.