Prawo jazdy to jedna z pierwszych rzeczy, które próbują uzyskać osoby osiągające pełnoletniość. To jednak niemały wydatek – czy warto brać pożyczkę na ten cel?

Drogie prawo jazdy

Prawo jazdy wydawane w Wielkiej Brytanii Prawo jazdy jest dzisiaj wielu osobom niezbędne. Najczęściej mamy na myśli prawo jazdy kategorii B, które uprawnia nas do prowadzenia samochodów osobowych. Większość osób które kończy 18 lat zastanawia się nad kursem na prawo jazdy i uzyskaniem tego uprawnienia.

Jednak stanowi ono niemały koszt. Na całkowitą kwotę za na prawo jazdy składa się koszt kursu, badań lekarskich, egzaminu teoretycznego i praktycznego, oraz wyrobienia dokumentu.

Największą część tej sumy stanowi koszt kursu, jednak pozostałe opłaty również nie są małe (samo badanie lekarskie kosztuje obecnie 200 złotych), zwłaszcza gdy egzamin trzeba powtarzać.

Podsumowując, całościowa kwota często oscyluje w granicach 1400-1700 złotych (może być mniej, ale również więcej). Osoby szukające finansowania zastanawiają się czasem nad wzięciem pożyczki na ten cel.

Jaka pożyczka odpowiednia na prawo jazdy?

Oczywiście można skorzystać z pożyczek bankowych, jednak w przypadku kiedy mamy do czynienia z młodą osobą która nie może udokumentować stałego dochodu, prawdopodobieństwo akceptacji jest bardzo małe. Jest to jednak najlepsze finansowo rozwiązanie, jeśli ktoś (np. rodzice) chcą sfinansować dziecku kurs, a nie mają wolnej kwoty na taki wydatek.

Natomiast w firmach pożyczkowych wiek niższy niż 20 lub 21 lat również może stanowić istotną przeszkodę – rzadko która firma udziela pożyczek od 18 lat. Niemniej jednak taką pożyczkę jest łatwiej otrzymać, natomiast koszty są wyraźnie wyższe.

Jeśli chodzi wybór pożyczki pozabankowej, mamy opcję pożyczki ratalnej oraz chwilówki: