Nowa ustawa antylichwiarska 2016

Dnia 11 marca 2016 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy „antylichwiarskiej”, które ograniczają między innymi koszty pożyczania i opłat dodatkowych. Z tego względu pozaodsetkowe koszty udzielenia pożyczki (wszelkie opłaty poza oprocentowaniem, takie jak prowizja, czy opłata przygotowawcza) nie mogą przekraczać 25% pożyczanej kwoty oraz dodatkowo 30% tej kwoty w ujęciu rocznym.paragraf w ustawie prawnej

Zmiany mają wpływ zwłaszcza na firmy udzielające krótkoterminowych chwilówek (do 30-60 dni). Wprowadzone zmiany sprawiają, że część pożyczkodawców od 11 marca musiała obniżyć całkowity koszt pożyczki i inaczej rozwiązać kwestię przedłużania terminu spłaty (takie przedłużenie jakie funkcjonowało do tej pory spowodowałoby przekroczenie dopuszczalnego limitu kosztów w zdecydowanej większości firm pożyczkowych).

Nowy maksymalny koszt wg ustawy

Zatem dla przykładowej pożyczki (która jest podana w porównywarce pożyczek – 500 zł na 30 dni), koszty nie mogą przekroczyć 137,50 zł (+ możliwe 4 zł odsetek miesięcznie). Kwestia samego oprocentowania nie zmieniła się – jeśli są naliczane odsetki, to wynoszą one nadal maksymalnie czterokrotność stopy lombardowej NBP, czyli 10% rocznie). Dodatkowo zostały nałożone limity kosztów także na monity i odsetki karne za opóźnienie do 15% (6 x stopa lombardowej NBP).

Pełny tekst ustawy o kredycie konsumenckim można pobrać ze strony sejmu.

Co z przedłużaniem terminu spłaty?

Po upływie kilku miesięcy od wejścia nowych przepisów w życie, widać że większość firm pożyczkowych w ramach przedłużenia terminu spłaty proponuje „refinansowanie pożyczki„, będące tak naprawdę przekazaniem pożyczki innej firmie (będącej w jednej grupie kapitałowej). Formalnie pożyczka zostanie spłacona przez tą druga firmę, jednak w niej powstanie nowe zobowiązanie – to sprawi że klient zyska dodatkowy czas na spłatę. Niektóre firmy jednak po prostu zrezygnowały z oferowania jakiegokolwiek przedłużania terminu spłaty (np. Wonga).

Tak rozwiązanie z „refinansowaniem” określa np. ExtraPortfel: „Refinansowanie umożliwia Ci terminową spłatę dotychczasowych zobowiązań za pośrednictwem pożyczkodawcy współpracującego z extraportfel.pl, który na twoje zlecenie dokonuje spłaty Twojej obecnej pożyczki„.

Cześć pożyczkodawców nie daje możliwości przedłużenia. Tak np. sytuację nieterminowej spłaty opisuje Soho Credit: „Pożyczkodawca ma prawo naliczyć odsetki za opóźnienie w wysokości nie większej niż odsetki maksymalne za opóźnienie (dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP i 5.5 punktów procentowych (suma wynosi 14% na dzień 11 marca 2016)„.

Jeszcze inną strategię zastosował Ferratum – przy przedłużeniu wchodzi tutaj opcja poręczenia – gwaranta (żyranta).