Niskie raty pożyczki – czy zawsze są najlepsze dla pożyczkobiorcy?

Pożyczki ratalne są produktem, który coraz częściej pojawia się w ofercie instytucji pozabankowych. Wszystko dlatego, że przez lata wielu pożyczkobiorców przyzwyczaiło się do tego trybu spłaty. Jest on dla nich jasny i czytelny, ale też umożliwia zaciągnięcie pożyczki bez martwienia się, czy uda się zgromadzić potrzebną kwotę tak jak w przypadku standardowej chwilówki. Jest to również produkt elastyczny, który w ramach jednej oferty może zostać bez problemu dostosowany do różnych potrzeb. Wyznacznikiem dobrej pożyczki ratalnej są natomiast niskie raty. Praktyka dowodzi, że to właśnie na ten parametr największą uwagę zwracają pożyczkobiorcy. Czy słusznie?

Niskie raty – kiedy zwracać na nie uwagę?

Aby niskie raty rzeczywiście były niskie, musi dojść do sytuacji, w której kwota pożyczki jest równie niska, albo też maksymalnie długi jest okres spłaty. Od tego w główniej mierze zależy powodzenie spłaty pożyczki. Oczywiście, jeśli potrzebujemy konkretnej, wysokiej kwoty, to możliwość manipulowania parametrami pożyczkowymi jest dość ograniczona i jeśli chce się miesięcznie na pożyczkę wydawać małe kwoty, pozostaje tylko maksymalne wydłużenie okresu spłaty. Zobaczmy, jak niskie mogą być raty przy średnich i przy maksymalnych kwotach pożyczki.

Na powyższych przykładach widać, że przy najwyższych kwotach, możliwość uzyskania niskiej miesięcznej raty istnieje tylko wtedy, jeśli rozłoży się spłatę pożyczki na maksymalny okres.

Niska rata to nie zawsze tania pożyczka

Większość osób rozumuje według schematu niska rata = tania pożyczka. Nie do końca jest to prawda i absolutnie nie należy się tego trzymać. Co prawda będzie tak w perspektywie miesięcznej, ale w perspektywie rocznej czy całościowej już nie. Związane jest to z długim czasem administrowania spłatą pożyczki i kosztami, które w związku z tym musi ponieść firma pożyczkowa. Jest to też rekompensata za ewentualne ryzyko niespłacenia zobowiązania przez pożyczkobiorcę. Jednak od pewnego momentu koszty te nie będą rosły proporcjonalnie i w zastraszającym tempie.

Jak wygląda wzrost kosztów w wyżej wymienionych przypadkach?

Pożyczkobiorco, zachowaj ostrożność!

Długi okres spłaty jest bardzo pożądany, daje w końcu większą swobodę finansową i możliwość lepszego zaplanowania miesięcznych wydatków, ale może nieść też spore ryzyko dla pożyczkobiorcy. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę niedogodności, z jakimi wiąże się wynikający z niskich rat długi okres spłaty. Będą to:

Choć przedstawione powyżej kwestie nie mają charakteru ogólnego, a będą zależne od predyspozycji i preferencji poszczególnych pożyczkobiorców, warto wziąć je pod uwagę – więcej argumentów za i przeciw zawsze umożliwia lepsze zobrazowanie sytuacji i głębszą analizę własnych możliwości finansowych.