Kto ma największe szanse na pożyczkę – profil pożyczkobiorcy idealnego

Wizerunek firm pożyczkowych w ciągu ostatnich lat zmienił się na korzyść. Obniżyły się koszty udzielanych pożyczek pozabankowych, wprowadzono wiele atrakcyjnych promocji (np. darmowe chwilówki) i pod banderą Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych zaczęto propagować odpowiedzialne pożyczanie i nienakręcanie spirali zadłużenia. Mimo to, wciąż pojawiają się głosy, jakoby wszystkie pożyczki były dostępne „od ręki”, a ci, którzy spotkali się z decyzją odmowną, są wielce oburzeni. Czy w związku z tym istnieje profil pożyczkobiorcy idealnego – takiego, który nigdy nie spotka się z odmową?

Pożyczkobiorca idealny – czy naprawdę istnieje?

Można by się zastanawiać na tym, czy w ogóle da się określić typ klienta, któremu nie odmówi żadna firma pożyczkowa. Oczywiście, są pewne grupy społeczne, wiekowe i zawodowe, które mają największe szanse na otrzymanie pożyczki i doskonale wpisują się w profil preferowany przez instytucje pozabankowe. Jakkolwiek, mnogość ofert i ich różnorodność została pomyślana tak, by bez problemu pokryć praktycznie całość społeczeństwa i zaoferować pożyczki możliwie największej ilości grup. Wygórowane warunki pożyczkowe nie są opłacalne ani dla firmy pożyczkowej – bo mało kto zdecyduje się tam zwrócić, ani dla klienta – bo w takim wypadku uda się on do banku, gdzie może liczyć na mniejsze koszty.

Można jednak próbować przeprowadzić symulację i wskazać cechy, które szansę na pożyczkę zwiększają. Ma to różne przyczyny, ale głównie prowadzi do jednego, wspólnego mianownika: stabilności. Pożyczkobiorca idealny będzie więc wyglądał następująco:

Każda praca jest dobra – pożyczki, które wypełniają lukę rynkową

Choć rzeczywiście pożądane jest zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, firmy pozabankowe bardziej niż na sposób otrzymywania dochodów, zwracają uwagę na to, że te dochody po prostu są i wpływają w miarę regularnie. Bez znaczenie będzie więc to, że pracuje się na umowie zlecenie czy umowie o dzieło. Można również prowadzić działalność gospodarczą (sprawdź, jakie warunki musisz spełnić w artykule „Jednoosobowa działalność gospodarcza – szanse na kredyt i pożyczkę”) lub działalność rolniczą. W kilku słowach – instytucje pozabankowe akceptują właściwie każdy dochód, o ile pochodzi on z legalnego źródła (por: „Na jakie dochody można zaciągnąć pożyczkę?”)

Wiek wiekowi nierówny

Kwestia wymaganego wieku wygląda w firmach pożyczkowych trochę inaczej. Właściwie wcale nie obserwuje się aż tak restrykcyjnych wymagań wiekowych, jak we wskazanym profilu pożyczkobiorcy idealnego, ale nie oznacza to, że te ograniczenia nie występują. Najczęstszym wymogiem jest wiek mieszczący się w przedziale 21-70 lat, z podobnych powodów, jak te wymienione wcześniej. Istnieje jednak wiele instytucji, które ograniczeń wiekowych nie stawiają: Monedo Now, Hapi Pożyczki, Wonga, MoneyMan, Credit Star.

Pożyczki specjalne

Zgodnie z prawami rynku, jeżeli istnieje jakaś nisza, musi być ona jak najszybciej zapełniona. Tak też stało się w przypadku pożyczek, o które chciałby starać się osoby bez odpowiedniej zdolności i wiarygodności kredytowej. Właśnie z myślą o nich, firmy pożyczkowe podjęły pewne ryzyko i utworzyły tzw. pożyczki bez BIK (art. „Pożyczki bez BIK. Od czego zależy wiarygodność kredytowa?”), a nawet pożyczki dla zadłużonych (sprawdź, jakie warunki musisz spełniać).

Częste pożyczanie zwiększa szansę na kolejną pożyczkę

Dla firm pożyczkowych dobry klient, to zadowolony klient, czyli taki, który prędzej lub później ponownie skorzysta z oferowanych przez daną instytucję usług lub też poleci je swoim znajomym. Dotychczasowa dobra historia pożyczkowa w instytucjach pozabankowych będzie działała na korzyść klienta, który stara się o pożyczkę, nawet jeśli w obecnej chwili możne znajdować się w lekkim, pożyczkowym dołku. Niekoniecznie musi być to bogata historia w jednej i tej samej firmie (choć to rzeczywiście ogromny plus); częste pożyczanie może dla firmy pożyczkowej oznaczać, że ich przyszły klient jest zaznajomiony z produktem, rozumie mechanizm pożyczkowy i potrafi się do niego stosować. Oczywiście mowa tutaj o zobowiązaniach spłaconych w terminie – tylko wtedy pożyczkobiorca może wykazać, że jego podstawę już od dłuższego czasu charakteryzuje odpowiedzialność.

Pamiętajmy, że firma pożyczkowa tak naprawdę zarabia na kliencie, który pożyczki spłaca. W jej interesie nie leży to, by jak najwięcej osób zaciągnęło pożyczkę, ale by jak najwięcej osób ją oddało. Zarobek na egzekucji przeterminowanego zobowiązania jest żaden, a wręcz przeciwnie – to bardzo duża strata.