Kredyt studencki i pożyczka dla studentów – czym ratować się w trudnej sytuacji?

Studia to ważny okres w życiu wielu młodych ludzi. Związane są one jednak nie tylko ze zdobywaniem nowej wiedzy i zawieraniem znajomości. To przede wszystkim dodatkowy wydatek – dla studenta lub jego rodziców. Brak środków finansowych na utrzymanie się na studiach to najczęstsza przyczyna rezygnacji ze zdobywania wiedzy na uczelniach wyższych. Coraz częściej można jednak zauważyć, że młodzi ludzie, chcący osiągnąć coś w życiu, decydują się na zaciągnięcie kredytu studenckiego. Czym właściwie jest kredyt studencki? Kto może starać się o jego przyznanie?

Kredyt studencki – co to jest?

W ofercie tradycyjnych banków można znaleźć różnorodne produkty finansowe. Są to nie tylko lokaty, konta oszczędnościowe, kredyty konsumenckie czy hipoteczne. To także popularne w ostatnim czasie kredyty studenckie. Kredyty dla studentów przyznawane są na atrakcyjnych warunkach. Taki produkt finansowych charakteryzuje się niewielkim oprocentowaniem. Część kosztów pokrywana jest przez budżet państwa.

Decyzja o ubieganiu się o kredyt studencki wymaga zastanowienia. Czy warto już na starcie w dorosłe życie, zaciągać tak duże zobowiązanie? Czy nie lepiej połączyć studiowanie z pracą? Niektóre studia wymagają jednak poświęcenia ogromu czasu i pracy, co może wykluczyć możliwość podjęcia pracy zarobkowej. Życie na studiach wiąże się z wydatkami: wynajmem pokoju, wyżywieniem, rachunkami, biletami komunikacji miejskiej oraz zakupem materiałów edukacyjnych. Średnio miesięcznie należy przeznaczyć ok. 800 – 1200 złotych na utrzymanie się na studiach.

Młodzi ludzie, którzy wkraczają w dorosłe życie, dopiero na studiach uczą się zarządzać domowym budżetem. Wymagane jest racjonalne dysponowanie dostępnymi środkami pieniężnymi oraz planowanie wydatków. Pieniądze z kredytu studenckiego mogą znacznie ułatwić życie na studiach. Niektórzy są w stanie nieco pieniędzy oszczędzić, a nawet zainwestować.

Po kredyt studencki najczęściej sięgają osoby, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny lub po prostu chcą być niezależne finansowo.

Kto może otrzymać kredyt studencki? Jakie są wymagania?

Z reguły oferta kredytów studenckich w różnych bankach jest bardzo do siebie podobna. Nie należy jednak decydować się na pierwszą napotkaną ofertę, lecz porównać wszystkie dostępne i wybrać najkorzystniejszą. Zawsze można skorzystać z porady doradcy finansowego, który pomoże w wybraniu najkorzystniejszej oferty.

Kto może starać się o kredyt studencki:

Zaletą kredytów studenckich jest atrakcyjne oprocentowanie. Na chwilę obecną jest to 0,875% w skali roku. Pieniądze wypłacane są w comiesięcznych ratach. Maksymalnie w ciągu roku można otrzymać jednak 10 transzy. W zależności od otrzymanej kwoty ich wysokość może wynosić 400 złotych, 600 złotych, 800 złotych lub też 1000 złotych. Dwa lata po ukończeniu studiów trwa okres karencji bez odsetek. Niektórzy studenci mogą starać się o umorzenie części lub nawet całości sumy kredytu.

Pieniądze z kredytu studenckiego mogą być przeznaczone m.in. na:

Aby otrzymać kredyt studencki, należy dopełnić pewne formalności oraz zgromadzić stosowne dokumenty:

Kredyt studencki wymaga zabezpieczenia. Z reguły jest to poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub też poręczenie rozumiane według zapisów Kodeksu Cywilnego. Wniosek o kredyt studencki należy złożyć w wybranym banku. Zazwyczaj nabór formularzy trwa od 15 lipca do 20 października.

Kiedy spłaca się kredyt studencki?

Po dwóch latach od ukończenia studiów student musi rozpocząć spłacanie kredytu. Jeżeli jednak chce (i dysponuje odpowiednimi środkami), może zacząć wcześniej regulować swoje zobowiązanie. Zasada podczas spłaty jest jedna: wysokość raty jest dwa razy niższa niż wysokość transzy wypłacanej w trakcie studiów. Dla przykładu, jeżeli wysokość transzy wynosiła 1000 złotych, student musi zwracać 500 złotych wraz z niewielkimi odsetkami.

Pożyczka dla studenta – co to jest?

Pożyczka dla studenta to pewnego rodzaju alternatywa dla kredytu studenckiego. Aby otrzymać taką formę wsparcia, należy mieć ukończone 18 lat, mieć dowód osobisty, ważny rachunek bankowy oraz numer telefonu. W przypadku większości pożyczek pozabankowych formalności są ograniczonego do niezbędnego minimum. Każdy student może skorzystać z porównania chwilówek, aby znaleźć pożyczkę dopasowaną do swoich aktualnych potrzeb. Atrakcyjnym rozwiązaniem na nagłe wydatki jest darmowa pożyczka.

Co wybrać: kredyt studencki czy pożyczkę dla studenta?

Studenci w trudnej sytuacji finansowej mogą rozważyć zaciągnięcie kredytu studenckiego lub pożyczki dla studenta. Ostateczny wybór produktu finansowego zależy m.in. od potrzeb studenta, charakteru problemu finansowych (nagłe, niespodziewane czy obawa o brak środków do życia przez cały okres studiów). Najogólniej można powiedzieć, iż kredyt studencki to wsparcie finansowe na kilka lat. Pożyczka pozabankowa dla studenta pozwoli zaś sfinansować bieżące wydatki, które są wynikiem przejściowych problemów finansowych lub nagłych, niespodziewanych wydatków.