Kredyt konsolidacyjny na spłatę pożyczek – sprawdź dlaczego warto

Zaciągnąłeś kilka chwilówek i nie radzisz sobie z ich spłatą? Rozwiązaniem tego problemu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Dzięki konsolidacji rozłożysz spłatę na wygodne, niskie raty i odciążysz domowy budżet. W artykule sprawdzimy, czym w praktyce jest konsolidacja. Podpowiemy również, gdzie otrzymasz kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek i jakie są jego najważniejsze zalety.

Nie da się ukryć, że podejmowane przez Polaków decyzje finansowe nie zawsze są stosownie przemyślane. Konsekwencją takich działań często staje się nadmierne zadłużenie i problemy z terminową spłatą zobowiązań. Jeśli żyjesz „od pierwszego do pierwszego”, Twój budżet jest bardzo napięty, a aby spłacić raty pożyczek i kredytów, nierzadko rezygnujesz z ważnych wydatków – warto sięgnąć po skuteczne koło ratunkowe. Koło ratunkowe w postaci kredytu konsolidacyjnego.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt przeznaczony na spłatę pożyczek, kredytów, a nawet zadłużenia na kartach debetowych czy kredytowych. Z powodzeniem skonsolidujesz dług z tytułu kredytów konsumpcyjnych, samochodowych, hipotecznych, pożyczek bankowych i pozabankowych.

Zaciągając kredyt konsolidacyjny, zamiast kilku rat pożyczek i kredytów będziesz płacił jedną – niższą. Dzięki temu odczuwalnie odciążysz domowy budżet i odetchniesz z ulgą. Nieplanowane koszty nie będą już źródłem finansowej katastrofy, a wysokie raty kredytów i pożyczek nie staną na drodze do sfinansowania innych, równie ważnych wydatków.

Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Odpowiednim momentem na sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny jest ten, kiedy jesteś w stanie jeszcze terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązania. Opóźnienia w spłacie (zwłaszcza te, trwające dłużej niż 60 dni) mogą skutkować bowiem pogorszeniem historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Niski scoring w BIK-u może być przyczyną odmownej decyzji kredytowej, skutecznie przekreślając marzenia o finansowej wolności.

Niższa rata – dłuższy okres kredytowania

Zanim sięgniesz po konsolidację musisz wiedzieć, że obniżenie kwoty miesięcznej raty jest spowodowane wydłużeniem okresu kredytowania. A to może oznaczać nieznaczne zwiększenie całkowitego kosztu kredytu. Nie ulega jednak wątpliwości, że w zamian za finansowe bezpieczeństwo i spokojny sen, warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Dokąd po kredyt konsolidacyjny?

Instytucjami uprawnionymi do udzielania kredytów konsolidacyjnych są banki. Choć nie wszystkie pozwalają na skonsolidowanie długu z chwilówek, istnieją takie, które udzielą kredytu klientom firm pożyczkowych.

Zanim jednak sięgniesz po kredyt konsolidacyjny pamiętaj, że banki stosują bardzo restrykcyjne zasady badania zdolności kredytowej. Oprócz sprawdzenia Twojej historii w Biurze Informacji Kredytowej, zweryfikują również, czy Twoje dane nie figurują w rejestrach dłużników. Poproszą o wypełnienie długiego wniosku pożyczkowego, dostarczenie zaświadczeń z zakładu pracy, wyciągów z konta bankowego oraz dokumentów, poświadczających zadłużenie w innych instytucjach finansowych.

Nawet niewielka rysa na wizerunku przyszłego kredytobiorcy może skutkować negatywną decyzją. Czy ta przekreśla szanse na otrzymanie finansowania? Na szczęście nie. Alternatywą dla bankowego kredytu konsolidacyjnego może być zaciągnięcie ratalnej pożyczki pozabankowej.

Ratalna pożyczka pozabankowa na spłatę chwilówek

Choć instytucje pożyczkowe nie udzielają pożyczek z przeznaczeniem na konsolidację, aby spłacić swoje długi z powodzeniem możesz sięgnąć po standardową ratalkę. Pozabankowi pożyczkodawcy udzielają pożyczek na dowolny cel. W zależności od firmy ich maksymalne kwoty wahają się od kilku aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Okres spłaty wynosi od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Pozyskane środki możesz więc przeznaczyć nie tylko na niespodziewane wydatki czy realizację marzeń, ale również na spłatę aktualnych zobowiązań finansowych, np. chwilówek.

Ogromnym walorem pożyczki pozabankowej jest uproszczona procedura badania zdolności kredytowej oraz minimalna ilość formalności, potrzebnych do otrzymania pieniędzy. Korzystając z usług instytucji pozabankowych pożyczysz pieniądze na dowód, bez konieczności dostarczania stosu zaświadczeń i dokumentów. Decyzję otrzymasz nawet kilka minut po wysłaniu wniosku pożyczkowego. Jeśli będzie pozytywna, pieniądze mogą znaleźć się na Twoim koncie w ciągu kwadransa.

Co ważne, dodatkowe środki może otrzymać także osoba z negatywną historią kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Choć większość firm zagląda do zasobów BIK-u, niski scoring nie oznacza automatycznie odmownej decyzji. Pozabankowa pożyczka ratalna okaże się więc nieocenionym wsparciem dla osób, które ponoszą konsekwencje zbyt lekkomyślnych, dokonanych w przeszłości decyzji finansowych.

Choć koszt pożyczki pozabankowej może być nieco wyższy niż koszt kredytu konsolidacyjnego, większa szansa na pozytywną decyzję, ekspresowy przelew oraz minimum formalności skutecznie rekompensują podwyższone opłaty.

Konsolidacja długów – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, koniecznie sprawdź na jakich zasadach możesz spłacić swoje aktualne zobowiązania finansowe. Jeśli wcześniejsza spłata pożyczek lub kredytów wiąże się z koniecznością uiszczenia wysokich prowizji, sięgnięcie po konsolidację może okazać się wyjątkowo nieatrakcyjne ekonomicznie. Dotyczy to zwłaszcza produktów bankowych. Wcześniejsza spłata chwilówek nie wiąże się z koniecznością uregulowania jakichkolwiek opłat.

Konsolidacja pożyczek i kredytów jest szczególnie polecana osobom, które od w pętli zadłużenia dzieli jedynie kilka kroków. Pamiętaj jednak, że jeśli podchodzisz do własnych finansów w sposób nieodpowiedzialny, kredyt konsolidacyjny na niewiele się zda. Prędzej czy później przestaniesz spłacać również to zobowiązanie. Równoważnym z konsolidacją krokiem powinno być więc wyrobienie zdrowych, pozytywnych nawyków finansowych i nauka zarządzania własnym budżetem.

Mierz siły na zamiary

Zanim sięgniesz po kredyt konsolidacyjny upewnij się, że zdołasz regulować raty zgodnie z harmonogramem. Nieterminowa spłata zobowiązania może mieć bowiem wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje i może skutkować pogorszeniem Twojej sytuacji finansowej.

Jeśli nie zwrócisz pieniędzy w terminie, zarówno bank, jak również firma pożyczkowa rozpoczną procedurę windykacyjną, mającą na celu wyegzekwowanie spłaty należności. Konsekwencją zadłużenia może być również przekazanie sprawy do zewnętrznej firmy windykacyjnej lub skierowanie jej na drogę postępowania sądowego i egzekucyjnego.