Kredyt a pożyczka – kiedy wybrać?

Czasami zdarza się, że jesteśmy w nagłej potrzebie finansowej i szukamy dodatkowych środków pieniężnych, które umożliwiłyby nam wyjście z chwilowego impasu. Bywa i tak, że po prostu chcemy odpocząć na egzotycznych wakacjach, kupić nowy samochód czy też sprzęt RTV lub AGD, jednak nie mamy na to gotówki. Wówczas możemy skorzystać z oferty banku oferującego kredyt lub firmy pozabankowej proponującej pożyczkę. Produkt finansowy powinien być dopasowany do możliwości naszego budżetu domowego, okresu spłaty oraz innych czynników. Kredyt i pożyczka różnią się od siebie nie tylko podmiotem udzielającym wsparcia finansowego.

Główne różnice pomiędzy kredytem i pożyczką

Niektórzy klienci równoznacznie traktują kredyt i pożyczkę, używając tych dwóch pojęć jako synonimów. Jest to jednak błąd. Co prawda, oba te produkty są po to, aby móc sfinansować określone wydatki, jednak różnią się między sobą m.in. regulacjami prawnymi oraz ogólnymi zasadami przyznawania. Czym więc dokładnie różni się kredyt od pożyczki?

Kredyt regulowany jest przez zapisy Prawa Bankowego. Mogą go udzielać wyłącznie banki (nie oznacza to jednak, że banki nie udzielają pożyczek). Przepisy dotyczące pożyczek pozabankowych znajdują się zaś w Kodeksie Cywilnym. Pożyczkodawcą w tym przypadku nie musi być bank, a może być instytucja pozabankowa czy też nawet osoba fizyczna lub członek rodziny (Przeczytaj artykuł: Pożyczka od rodziny a opodatkowanie).

Kolejną różnicę można zauważyć w kwestii dotyczącej umowy. Umowa kredytu bankowego zawsze sporządzana jest w formie pisemnej. Muszą zostać w niej zawarte informacje dotyczące waluty kredytu, kwoty, wysokości oprocentowania, terminu spłaty, jak również samego celu, na który zostaną przeznaczone pieniądze. W przypadku pożyczki umowa jest nieco swobodniejsza. Co najważniejsze, wcale nie musi być zawarta w formie pisemnej. Tego typu pomoc finansowa może zostać również udzielona nieodpłatnie, bez wyznaczenia ostatecznego terminu spłaty zobowiązania.

Zdolność kredytowa w przypadku kredytu bankowego

O zdolności kredytowej w przypadku pożyczek pozabankowej pisaliśmy już w kilku artykułach, m.in. „Co obniża zdolność kredytową?”, „Jaka jest różnica pomiędzy wiarygodnością a zdolnością kredytową?” czy też „Pożyczki bez zdolności kredytowej”. W tym tekście skupimy się jednak na zdolności kredytowej w przypadku kredytu bankowego.

Zdolność kredytowa traktowana jest przez banki jako maksymalna kwota kredytu, która może zostać przyznana przy spełnieniu określonych wymogów (m.in. termin spłaty, rodzaj zabezpieczeń). Analiza tego czynnika pozwala bankom dowiedzieć się, czy kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać swoje zadłużenie. Elementem realnie przekładającym się na zdolność kredytową jest wysokość dochodów netto. Dochody muszą być udokumentowane oraz pochodzić z legalnych źródeł. Na zdolność kredytową wpływ ma także płeć, stan cywilny czy wiek kredytobiorcy, a także wykonywany zawód. Banki, podobnie jak i firmy pożyczkowe, korzystają m.in. z bazy BIK.

Najpopularniejsze rodzaje pożyczek oraz kredytów

Pożyczki można najogólniej podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe. Do tych pierwszych zaliczamy popularne chwilówki. Z reguły są to niewielkie kwoty pieniężne, które należy spłacić w ciągu maksymalnie 60 dni. Jedną z najwyższych chwilówek oferuje pożyczkodawca Szybka Gotówka. W tym przypadku można otrzymać do 6.000 złotych na nieco dłuższy okres 65 dni. Pożyczki długoterminowe to pożyczki ratalne. Tutaj okres spłaty może wynosić kilka miesięcy lub nawet lat. Przykładem jest pożyczkodawca Hapi Pożyczki udzielający zobowiązania w wysokości 25.000 złotych na okres 24 rat (miesięcy).

Kredyty bankowe dzielą się na nieco więcej kategorii. Wynika to głównie z faktu, że kredytobiorca musi określić cel, na który chce pozyskać dodatkową gotówkę. Podstawowym podziałem są kredyty dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Oto najpopularniejsze produkty finansowe skierowane do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej:

Kredyt czy pożyczka – co wybrać?

Kredyt i pożyczka to dwa produkty finansowe, które mogą okazać się niezastąpione, gdy napotkamy na swojej drodze nagłe wydatki lub po prostu będziemy chcieli zrealizować jakiś cel. Z reguły kredyty bankowe są niższej oprocentowane niż popularne pożyczki. Jednak to pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe łatwiej jest otrzymać, dzięki ograniczeniu formalności do minimum.

Kredyty z reguły służą sfinansowaniu większych celów, na przykład zakupu mieszkania, budowy domu, kupna nowego samochodu czy też wyjazdu na drogie wakacje. Pożyczki najchętniej brane są na remont domu, pokrycie bieżących wydatków, zakup wyprawki do szkoły dla dziecka, zakup sprzętu domowego. Bez względu na wybór produktu finansowego, zanim dokonamy wyboru, powinniśmy skorzystać z kalkulatora kredytów lub porównywarki chwilówek.