Konto oszczędnościowe i lokata – jak oszczędzać?

Oszczędzanie to ważna umiejętność, która pozwala między innymi realizować cele i marzenia. Sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest wiele. Niektórzy przechowują gotówkę w domu, inni na rachunku bankowym, a jeszcze inni sięgają po takie produkty bankowe jak konto oszczędnościowe lub lokata bankowa. Nawet co szósty Polak przechowuje oszczędności w domu. Jest to wynik między innymi nieufności wobec instytucji finansowych. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż pieniądze, które przechowujemy w domu lub na tradycyjnym rachunku bankowym nie zarabiają. Aby powiększyć swoje zasoby środków pieniężnych, lepiej zdeponować je na koncie oszczędnościowym lub lokacie. W dzisiejszym artykule zostaną ze sobą zestawione te dwa produkty finansowe oferowane przez większość banków.

Konto oszczędnościowe – podstawowe informacje

Konto oszczędnościowe to produkt finansowy, który jest dedykowany osobom stawiającym na regularne oszczędzania. Pozwala na wpłacanie określonej kwoty na specjalne konto, na przykład raz na miesiąc. Konto oszczędnościowe zazwyczaj zakładane jest na czas nieokreślony. Użytkownik może dowolnie zarządzać zgromadzonymi środkami. W większości banków pieniądze mogą zostać wypłacone w każdym momencie bez utraty odsetek. W tym przypadku należy jednak pamiętać, iż druga i kolejna wypłata może wiązać się z koniecznością zapłacenia dodatkowej prowizji.

Zalety konta oszczędnościowego

Wśród podstawowych zalet konta oszczędnościowego wyróżnia się:

Wady konta oszczędnościowego

Zanim zdecydujemy się otworzyć konto oszczędnościowe, powinniśmy mieć świadomość, iż produkt ten nie jest wolny od wad. Oto podstawowe minusy konta oszczędnościowego:

Konto oszczędnościowe to produkt, który przeznaczony jest dla osób myślących o regularnym, bezpiecznym oszczędzaniu. Z takiego rozwiązania z powodzeniem mogą skorzystać osoby, które chcą oszczędzać pieniądze, jednocześnie mając do nich łatwy dostęp. W Internecie można znaleźć rankingi online dotyczące najlepszych kont oszczędnościowych dostępnych na rynku.

Lokata bankowa – podstawowe informacje

Lokata z zasady zawierana jest na określony czas podany w umowie, na przykład na miesiąc, 12 miesięcy lub nawet kilka lat. Na lokatę terminową pieniądze wpłacane są w momencie jej zakładania. Zazwyczaj banki nie oferują możliwości dokonywania żadnych dodatkowych wpłat w okresie jej trwania. Odsetki od wpłaconych pieniędzy naliczane są na koniec okresu umownego. W przypadku zerwania lokaty przed terminem klient musi liczyć się z tym, że bank wypłaci mu jedynie początkowy kapitał bez dotychczas naliczonych odsetek. Większość lokat na naszym rynku występuje z oprocentowaniem stałym. Dzięki temu w momencie zawierania umowy, klient doskonale wie, ile zysku przyniesie mu wpłacenie określonej sumy pieniędzy.

Zalety lokaty bankowej

Wśród podstawowych zalet lokaty bankowej wyróżnia się:

Wady lokaty bankowej

Podobnie jak i inne produkty finansowe, również i lokata bankowa ma swoje wady. Oto one:

Lokata bankowa to produkt przeznaczony dla klientów, którzy chcą oszczędzać i zarabiać. To bezpieczna metoda inwestycji dla osób chcących odkładać gotówkę na tzw. czarną godzinę czy przyszłość. Podobnie jak w przypadku kont oszczędnościowych, również i w tym przypadku w Internecie można znaleźć rankingi online dotyczące najlepszych lokat bankowych dostępnych na rynku.

Konto oszczędnościowe a lokata bankowa – co wybrać?

Konto oszczędnościowe oraz lokata bankowa to produkty finansowe, które służą do zdeponowania pieniędzy. Są one oprocentowane, tak więc na każdym z nich można zarobić przy jednoczesnym oszczędzaniu. To, na co się ostatecznie zdecydować zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Jedni chętniej wybiorą elastyczne konto oszczędnościowe, inni zaś zamrożenie gotówki na lokacie bankowej. Jest to w głównej mierze uzależnione od tego, na jaki cel odkładamy pieniądze oraz jakie są nasze możliwości finansowe. W przypadku lokaty konieczne jest bowiem jednorazowe wpłacenie większej sumy, w przypadku konta oszczędnościowego możliwe jest regularne wpłacanie pieniędzy.