Kiedy warto skorzystać z pożyczki hipotecznej?

Kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poszukują własnego lokum, ale nie mogą sfinansować go ze swoich oszczędności. Pożyczka hipoteczna będzie natomiast dogodna dla tych, którzy znajdują się w sytuacji odwrotnej – posiadają już nieruchomość, ale potrzebują gotówki.

Wszystkie wymienione produkty są bardzo przydatne, o ile korzysta się z nich rozsądnie. Pożyczka hipoteczna będzie jednak przeznaczona dla specyficznych klientów z konkretnie sprecyzowanymi wymaganiami – u nich sprawdzi się najlepiej.

Wysokie kwoty dostępne dla (prawie) każdego

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pożyczkę hipoteczną w banku, czy w instytucji pozabankowej, jest to rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują naprawdę wysokich sum pieniędzy. W takich sytuacjach najczęściej pole manewru jest ograniczone. Dlaczego? Zacznijmy od najłatwiejszego i najszybszego sposobu pozyskania gotówki: pożyczki pozabankowej, najczęściej internetowej.

Takie pożyczki są oczywiście bardzo wygodne, szybkie i pozbawione formalności, co sprawia, że sięgają po nie nawet osoby z dobrą zdolnością kredytową. Co więcej, oferta, którą mogą zaproponować firmy pozabankowe, jest naprawdę szeroka, co sprawia, że z małą pomocą porównywarki pożyczkowej można łatwo wybrać najkorzystniejszą i najlepiej dopasowaną pożyczkę. Jest jednak pewien szkopuł – wysokość kwot pożyczki. Co prawda, maksymalny pułap kwotowy jest znacznie większy niż jeszcze kilka lat temu, ale dalej są to kwoty raczej średniej wysokości.

Jeśli potrzebujemy naprawdę dużej ilości pieniędzy, to raczej nie zdecydujemy się na chwilówkę – nawet jeśli obecnie można uzyskać nawet 7500 (Vivus), 8000 (Pożyczka Plus) czy 10 000 złotych (Kuki). Dzięki pożyczkom ratalnym można zyskać więcej – nawet 20 tysięcy złotych w firmie Wonga. Niektórzy korzystają również z pożyczki pod zastaw samochodu (do 100 tysięcy złotych w Autokapitał i Motopożyczka). Nawet one mogą być jednak niewystarczające i trzeba wziąć pod uwagę fakt, że najpierw trzeba posiadać pojazd o odpowiedniej wartości.

Tymczasem pożyczki hipoteczne to naprawdę duże kwoty, sięgające zwykle kilkuset tysięcy złotych. Pozabankowa pożyczka hipoteczna w Speed Cash Polska daje możliwość uzyskania nawet 5 milionów złotych, jeśli tylko zastawiana nieruchomość będzie warta takiej kwoty, choć trzeba pamiętać, że wysokość pożyczki nie będzie większa niż 60% nieruchomości.

Drugą istotną kwestią jest łatwość uzyskania takiej ilości pieniędzy w porównaniu do zwykłego bankowego kredytu gotówkowego. Co prawda można uzyskać nawet kilkaset tysięcy złotych, korzystając z tej formy finansowania, ale będzie do tego potrzebna naprawdę duża zdolność kredytowa, wysokie zarobki, duża wiarygodność finansowa (i bardzo bogata historia spłat), a dodatkowo także inne źródło zabezpieczenia – najczęściej poręczenie.

Pożyczka hipoteczna naprawdę długoterminowa

Pożyczki hipoteczne są szczególnie polecane tym, które nie są w stanie spłacić wysokiej kwoty zobowiązania w krótkim czasie – kredyt gotówkowy zwykle zamyka się w okresie nieprzekraczającym 10 lat. Tak krótki czas w relacji do wysokości zobowiązania to zbyt obciążające raty, przy których spłacie bardzo łatwo może powinąć się noga. Dłuższy okres spłaty daje natomiast większą pewność tego, że pożyczka będzie spłacana bez zakłóceń i narażania się na ostateczne zajęcie nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba zachować przy tym szczególnej ostrożności. Pożyczka hipoteczna z długim okresem spłaty sprawdzi się bowiem tylko wtedy, jeżeli pożyczkobiorca ma stałe, bardzo stabilne zatrudnienie i nie musi obawiać się o nagłe odcięcie od funduszy.

Pieniądze potrzebne na dowolny cel

Pożyczki hipoteczne, tym bardziej te pozabankowe, często nie są finansowaniem celowym. Oznacza to, że mogą zostać zaciągnięte na dowolny cel, z którego klient nie musi się tłumaczyć ani rozliczać (inaczej niż w przypadku kredytu gotówkowego). Jednakże w niektórych przypadkach banki mogą zakazać przeznaczenia pieniędzy pochodzących z pożyczki na cele spekulacyjne, w tym także na inwestycje w akcje giełdowe. Osoby chcące zainwestować mogą jednak skorzystać z pożyczki pozabankowej, która takich zapisów w umowie pożyczkowej raczej nie zastosuje.

Nie zawsze trzeba posiadać nieruchomość

W kryzysowych sytuacjach z pożyczki hipotecznej mogą skorzystać nawet te osoby, które nieruchomości nie posiadają. Niektóre instytucje mogą bowiem zgodzić się na to, by udzielić finansowania pod zastaw na hipotece osoby trzeciej – i nawet nie musi to być osoba spokrewniona lub skoligacona. Podstawowym warunkiem jest tylko to, by właściciel nieruchomości wyraził zgodę na ustanowienie hipoteki.

Pożyczki hipoteczne niepozbawione ryzyka

W ramach podsumowania wspomnimy raz jeszcze, że pożyczki hipoteczne sprawdzą się doskonale w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca potrzebuje dużej kwoty pieniędzy, preferuje spłacać pożyczkę przez długi okres i chce wydać pieniądze na dowolny cel (lub cele). Pozabankowe pożyczki dodatkowo jeszcze nie wykluczą osób, które nie mają dobrej historii kredytowej, a nawet są zadłużeni. Są więc idealne dla tych, którzy chcą szybko spłacić wysokie zadłużenie, ale nie chcą sprzedawać prawdopodobnie najbardziej wartościowej rzeczy, jaką posiadają – domu lub mieszkania. Dzięki pożyczce hipotecznej mogą dalej w nim mieszkać i użytkować jako swoją własność.

Zastaw hipoteki niesie ze sobą jednak pewne ryzyko. Przede wszystkim grozi utratą nieruchomości oraz sporymi kosztami wynikającymi głównie z dużych kwot i długich okresów spłaty. W związku z tym nie zawsze sprzedaż nieruchomości przez wierzyciela wystarczy, by pokryć sumę zobowiązania i odsetek. Trzeba mieć to na względzie i pamiętać, że odpowiedzialność za zobowiązanie rośnie proporcjonalnie do jego wysokości.