Jak wypełnić wniosek o pożyczkę?

Chwilówka, która dostępna jest całkowicie internetowo, musi opierać się nie tylko na szybkiej, ale i na wyjątkowo nieskomplikowanej procedurze. Osoba, która stara się o pożyczkę, nie ma przecież przy sobie pracownika firmy, który pomógłby w wypełnieniu dokumentu. Z tego powodu wniosek musi być intuicyjny i niezbyt rozbudowany. Liczy się przecież także czas – wypełnienie wniosku nie powinno zająć więcej niż kilka minut, aby całość mogła zamknąć się w obiecywanych przez wiele firm 15 minutach. Mimo wszystko warto zapoznać się z ich specyfiką, budową i tym, jakich informacji mogą wymagać. Pozwoli to uniknąć błędów i tym samym narażenia się na odmowę udzielenia pożyczki (zobacz: Odrzucony wniosek o pożyczkę. Jakie są najczęstsze przyczyny?).

Złożenie wniosku tylko po rejestracji

Niewielu pożyczkodawców umożliwia zaciągnięcie pożyczki bez uprzedniego zakładania osobistego profilu klienta w serwisie internetowym. Nie jest to punkt wymagany właściwie tylko w pożyczkach niestandardowych: hipotecznych lub pod zastaw samochodu. Przy pierwszej, darmowej chwilówce (ale też i przy pierwszej pożyczce na raty) jest to konieczność i docelowo ma to ułatwić zarządzanie udzieloną już pożyczką, sprawdzenie statusu płatności czy harmonogramu spłaty. Znajdą się tam także wszystkie informacje o pożyczkobiorcy, co sprawi, że zaciągnięcie kolejnej pożyczki będzie jeszcze szybsze i prostsze – wystarczy tylko podać kwotę pożyczki i okres spłaty.

Jakie dane trzeba podać przy rejestracji konta w serwisie?

Formularz rejestracyjny, który należy wypełnić w pierwszym kroku ubiegania się o pożyczkę, jest niebywale prosty, choć występuje tutaj dość znaczna różnorodność. Najczęściej jednak trzeba będzie liczyć się z podaniem imienia i nazwiska, numeru i serii dowodu osobistego, PESEL-u, numeru telefonu oraz adresu e-mail. Niektóre formularze są bardziej rozbudowane i wymagają podania również danych adresowych, na etap wnioskowania zostawiając wyłącznie informacje dotyczące konta bankowego i zdolności kredytowej.

Przeważającą praktyka firm pożyczkowych jest również możliwość ustanowienia hasła do logowania. Wystarczy wpisać je dwukrotnie, by zaczęło obowiązywać. Niekiedy jednak aktywacja konta odbędzie się za pomocą kodu SMS, który trzeba przepiać w odpowiednie miejsce.

UWAGA! Niekiedy rejestracja i wniosek to jeden formularz, a do swojego konta będzie można się zalogować już po wysłaniu wniosku i dokonaniu weryfikacji.

Pierwsza część wniosku – dane osobowe

Wniosek zwykle uzupełniany jest już częściowo danymi, które pożyczkobiorca podał w formularzu rejestracji. W zależności od stopnia jego skomplikowania trzeba przygotować się na podanie następujących informacji:

Miejsce zamieszkania – potrzebne do ewentualnych roszczeń

Wnioskując o pożyczkę, trzeba wiedzieć, że zwykle nie pożyczymy, jeśli nie mamy stałego adresu zameldowania w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę obowiązek meldunkowy, nie powinno być z tym żadnego problemu, tym bardziej że możliwe jest wpisanie również odrębnego adresu zamieszkania. Jest to element niezbędny, by pożyczkodawca wiedział dokładnie, gdzie kierować monity i ewentualne wezwania do zapłaty na wypadek, gdyby pożyczkobiorca nie spłacał swojego zobowiązania.

Nie wszystkim pożyczkodawcom wystarczą jednak takie informacje i mogą domagać się większej ilości szczegółów. Nie będą to dane stricte adresowe, ale pomogą ustalić status majątkowy wnioskującego, a w konsekwencji określić, czy ma odpowiednią zdolność kredytową. Dlatego też niekiedy pojawią się zapytania o:

Zdolność kredytowa – najważniejsza część wniosku

Część informacji, które pozwolą ustalić rzeczywistą możliwość spłaty pożyczki, zostało zawarte już we wcześniejszych modułach wniosku (np. wykształcenie wskazuje szanse na utrzymanie się na rynku pracy). Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób zarabiamy i jaka jest miesięczna wysokość dochodów. Pytania, które pojawią się najczęściej, to:

Niekiedy możliwe jest spotkanie się z pytaniami dotyczącymi:

Dodatkowe informacje o pożyczkobiorcy

Podstawowy wniosek składa się, tak jak przedstawiliśmy powyżej – z trzech modułów. Czasami (a w niektórych przypadkach często) pojawią się również pytania o dodatkowe informacje. Będą to: