Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej i nie dać się oszukać?

Wybór odpowiedniej pożyczki online nigdy nie powinien się sprowadzać tylko do należytej selekcji kwoty pożyczki i okresu spłaty. Jest to tylko jedna z wielu składowych, która może prowadzić do podjęcia końcowej decyzji. Oprócz tego, powinno się zwrócić uwagę również na wiarygodność instytucji, która ma udzielić finansowania. Stabilność, uczciwość i transparentność firmy to oznaki tego, że jako pożyczkobiorcy jesteśmy bezpieczni. Na szczęście, istnieje szereg łatwo dostępny instrumentów, które pomogą ustalić stan faktyczny wybranej przez nas firmy pożyczkowej.

Czy pożyczanie w instytucji pozabankowej jest bezpieczne?

Pozabankowy rynek finansowy od wielu lat konsekwentnie rozwija się w kierunku prokonsumenckim. Po części, rozwój konkurencji wymógł zniesienie praktyk nieakceptowanych społecznie i wprowadzenie korzystniejszych dla klientów warunków. Ponadto zwiększył się także nadzór administracji państwowej nad tego typu instytucjami – w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele obwarowań prawnych, które dbają o interesy pożyczkobiorców.

Pożyczkodawca chroniony jest więc w dwójnasób. Z jednej strony jest to prawodawstwo oraz liczne instytucje odwoławcze i pomocnicze. Z drugiej – firma pożyczkowa o dużej renomie nie pozwoli sobie na jakiekolwiek uchybienie i nadużycie, by nie stracić swojej pozycji, a nawet możliwości funkcjonowania na rynku. W ślad za nią pójdą firmy mniejsze lub nowe, które by zapracować na swój pozytywny wizerunek są zmuszone równać do najlepszych. Dotyczy to oczywiście tylko tych firm, które nastawione są na uczciwy zarobek, nie zaś na oszustwo.

Czym cechuje się firma nieuczciwa?

Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić firmę rzetelną od nierzetelnej. Jakkolwiek, da się wyróżnić kilka cech wspólnych. Są to:

Dmuchamy na zimne – sprawdzamy legalność działania firm

Legalność działania firmy można zweryfikować poprzez sprawdzenie właściwych jej danych, takich jak NIP, REGON oraz KRS. Dodatkową informacją, która potwierdzi lub zaprzeczy nieuczciwym praktykom firm pożyczkowym będzie lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, zwana często czarną listą. W tym rejestrze znajdują się informacje o działaniach firm, które mogą budzić wątpliwości etyczne lub prawne, a także stan postępowania prawnego w przypadku takiej firmy (np. wyroki sądowe). Rejestr odwrotny do KNF prowadzi UOKiK – umieszcza on na takich listach firmy, które uzyskały aprobatę swojego działania.

Certyfikaty i nagrody – warto zwrócić uwagę na znaczki

Można spotkać się z wieloma certyfikatami i nagrodami, które w większości niewiele znaczą, a czasami są odznaczeniami przyznawanymi sobie samym przez różne, powiązane przez siebie firmy. Jednakże, kilka odznaczeń charakteryzuje się wyjątkową jakością, a przyznanie ich konkretnej firmie będzie z pewnością oznaczało najwyższą jakość usługi, rzetelność oraz dbanie o dobro klienta. Najwyższej rangi odznaczenia to przede wszystkim: