Jak sprawdzić i poprawić zdolność kredytową?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy klient otrzyma pożyczkę, jest jego zdolność kredytowa. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Czy pożyczkobiorcy mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na swoją zdolność kredytową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest zdolność kredytowa?

Z reguły po wypełnieniu wniosku pożyczkowego klient musi odczekać przynajmniej kilkanaście minut na odpowiedź, czy jego prośba o przyznanie mu pożyczki została pozytywnie rozpatrzona przez firmę pożyczkową. W tym czasie pożyczkodawca ocenia zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy. Polega to na sprawdzeniu, czy aktualne możliwości finansowe klienta umożliwią mu spłatę kolejnego zobowiązania. Analizie podlegają m.in. inne zaciągnięte zobowiązania i ich łączna wysokość oraz miesięczne dochody gospodarstwa domowego. Niektóre czynniki mogą znacząco obniżyć zdolność kredytową pożyczkobiorcy.

Gdzie pożyczkodawcy sprawdzają zobowiązania finansowe swoich klientów?

Pożyczkodawcy mogą sprawdzać informacje o swoich klientach już na etapie wnioskowania o pożyczkę. Podczas wypełniania wniosku należy rzetelnie podawać informacje, ponieważ wszystkie z nich mogą zostać sprawdzone przez firmę pożyczkową. Dane przyszłych pożyczkobiorców sprawdzane są w bazach dłużników, takich jak BIK czy KRD. W rejestrach znajdują się wszystkie dane dotyczące aktualnych zobowiązań, jak również w niektórych przypadkach pożyczek i kredytów otrzymanych w przeszłości. Dzięki tym bazom dłużników pożyczkodawca może zorientować się, czy osoba starająca się o pożyczkę w jego firmie rzetelnie i terminowo spłacała swoje zobowiązania. Pożyczkobiorcy, którzy zwlekali z regulowaniem swoich zobowiązań, muszą liczyć się z tym, iż instytucja odrzuci ich wniosek ze względu na niską wiarygodność.

W ostatnim czasie coraz więcej firm pożyczkowych korzysta z bazy Credit Check. Dzięki niej pożyczkodawcy mają możliwość sprawdzić, czy klient ma już jakieś inne zadłużenie. W rejestrze znajdują się również informacje dotyczące opóźnień w spłacie czy też nieuregulowaniu jakiegokolwiek zadłużenia. Dzięki tej bazie możliwy jest szybki przepływ danych pomiędzy firmami pożyczkowymi. W ten sposób są one w stanie lepiej ocenić zdolność kredytową swoich klientów.

Analiza dochodów klienta

Firmy pożyczkowe oceniając zdolność kredytową, biorą również pod uwagę informacje dotyczące wysokości dochodów klienta. Dzięki temu mogą zorientować się, czy raty zobowiązania nie przekroczą możliwości finansowych danego gospodarstwa domowego. Niektóre podmioty wymagają jedynie deklaracji dotyczącej wysokości dochodów, inne zaś mogą wymagać dostarczenia odpowiedniego zaświadczenia o dochodach od pracodawcy. Wszystko uzależnione jest od wewnętrznej polityki danej firmy pożyczkowej.

Dzięki zgromadzonym informacjom pożyczkodawca jest w stanie ocenić, czy kolejne zobowiązanie będzie regularnie spłacane przez pożyczkobiorcę. Wniosek otrzyma akceptację w momencie, gdy firma pożyczkowa będzie pewna, że klient nie będzie miał trudności ze spłatą swojego zadłużenia. W przypadku otrzymania negatywnej decyzji można spróbować wnioskować o pożyczkę w innej firmie pozabankowej, która np. deklaruje, iż udziela wsparcia finansowego dla osób zadłużonych. Istnieją jednak pewne sposoby, które pomogą w polepszeniu zdolności kredytowej…

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Pożyczkobiorcy rzadko są świadomi tego, iż mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na swoją zdolność kredytową. Oto sprawdzone metody, które pomogą w zwiększeniu wiarygodności jako potencjalnego klienta zaciągającego pożyczkę.
Zanim zawnioskujesz o pożyczkę, spisz swoje zobowiązania na kartce. Ile i jakiej instytucji jesteś winien pieniądze. Najlepiej spłacić te pożyczki, których termin zbliża się już do końca oraz te, które mają najniższe raty. Wówczas w rejestrach pojawi się informacja, że dany dług został uregulowany. Każde zobowiązanie mniej to większa zdolność kredytowa. Osoby, które nie mają możliwości wcześniejszego uregulowania swojego zadłużenia, mogą spróbować wydłużyć okres kredytowania. Tym samym miesięczna rata będzie niższa, co przełoży się na większą zdolność kredytową i mniejsze miesięczne obciążenie dla domowego budżetu.

Kolejnym sposobem jest odpowiednia dokumentacja dochodów. Pożyczkodawcy mimo wszystko przychylniej patrzą na osoby, które mają stałe dochody, czyli są zatrudnieni na umowę o pracę, pobierają emeryturę lub rentę. Klienci pracujący na umowę o dzieło powinni zbierać umowy oraz dowody wpłat od swoich klientów. Firmy pożyczkowe jako źródło dochodów traktują także m.in. alimenty. W artykule „Na jakie źródło dochodu można zaciągnąć pożyczkę?” przybliżyliśmy bliżej kwestie dotyczące tego, co pożyczkodawcy uważają za wiarygodne źródło dochodów. Ogólnie zasada jest jedna – im więcej dochodów jest udokumentowanych, tym zdolność kredytowa jest wyższa.

Ważnym elementem zdolności kredytowej jest także pozytywna historia kredytowa. Wbrew pozorom pożyczkodawcy wcale nie patrzą przychylnie na osoby, które nie mają żadnych wpisów w bazach dłużników. Przez to nie zawsze są w stanie ocenić, czy dany klient będzie wiarygodny i terminowy. Budowanie wiarygodności kredytowej warto rozpocząć od zaciągania niewielkich pożyczek, darmowych chwilówek czy też zakupu sprzętu na raty.

Informacje zawarte w bazach dłużników to cenne źródło informacji dla firm pożyczkowych. Najpopularniejszą bazą w naszym kraju jest Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK. Aby móc monitorować wpisy w tej bazie, wystarczy na oficjalnej stronie internetowej założyć konto. W ten sposób można na bieżąco kontrolować swoje szanse na kolejną pożyczkę.

Ostatnim sposobem na poprawę zdolności kredytowej jest znalezienie dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania. Poręczenie pożyczki może zaważyć o tym, czy pożyczkodawca udzieli wsparcia finansowego. Warto jednak pamiętać, iż decydując się na zabezpieczenie pożyczki, powinniśmy wybierać poręczenie adekwatne do wysokości pożyczanych środków. Tak więc zobowiązania o wartości kilku tysięcy nie należy brać pod zastaw mieszkania.

Jak można sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Pożyczkobiorca może samodzielnie sprawdzać swoją zdolność kredytową. Pomóc mu w tym mogą raporty z baz dłużników. Swój profil klienta można założyć w BIK oraz ERIF. W ten sposób można monitorować historię kredytową dzięki specjalnym raportom o zdolności finansowej.

Zanim zdecydujemy się na wzięcie pożyczki, powinniśmy skorzystać z porównywarki internetowej. Umożliwia ona dobranie wysokości pożyczki (z uwzględnieniem wysokości rat oraz ich ilości) do możliwości finansowych danego klienta.