Jak sprawdzić BIK?

Bank odmówił Ci kredytu? Firma pożyczkowa odprawiła z kwitkiem? Jedną z najczęstszych przyczyn odmownych decyzji jest negatywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. W artykule podpowiemy, jak w kilku prostych krokach wygenerować w BIK-u raport na swój temat. Taki dokument dostarczy Ci informacji na temat wiarygodności kredytowej. Pozwoli również na sprawdzenie terminowości spłacania dotychczasowych zobowiązań.

Logo Biura Informacji Kredytowej BIK
Wbrew obiegowej opinii Biuro Informacji Kredytowej nie jest rejestrem dłużników. Instytucja gromadzi i przetwarza informacja na temat terminowo spłacanych rat oraz opóźnień w spłacie pożyczek i kredytów. Co ciekawe, aż 90 proc. danych w BIK-u to dane pozytywne.

Extra Portfel logo
Ocena: 3.82
(ilość ocen: 67)
Kwota pożyczki

500 - 3000 zł

Czas na spłatę

30 - 30 dni

Lendon.pl logo
Ocena: 3.49
(ilość ocen: 47)
Kwota pożyczki

500 - 3000 zł

Czas na spłatę

30 - 30 dni

kuki.pl logo
Ocena: 3.64
(ilość ocen: 33)
Kwota pożyczki

200 - 5000 zł

Czas na spłatę

30 - 30 dni

Historia kredytowa w BIK-u

Instytucje finansowe przekażą do BIK-u Twoje dane w momencie złożenia wniosku kredytowego oraz po udzieleniu finansowania. Informacje dotyczące spłaty rat powinny aktualizować przynajmniej raz w miesiącu, aż do momentu całkowitej spłaty.

Historia kredytowa to nic innego jak historia spłat zaciągniętych przez Ciebie pożyczek i kredytów. Mówiąc w dużym uproszczeniu – jeśli płacisz raty swoich zobowiązań finansowych w terminie, Twoja historia będzie pozytywna. A to oznacza, że zaciągnięcie pożyczki czy kredytu nie powinno być dla Ciebie problemem.

Jeśli spłacałeś swoje zobowiązania finansowe nieterminowo, Twoja historia kredytowa może się pogorszyć. Konsekwencją takiego stanu rzeczy mogą być problemy z pożyczeniem pieniędzy w banku lub firmie pożyczkowej, która weryfikuje BIK. W prawdziwych tarapatach znajdą się pożyczkobiorcy, którzy płatności rat opóźnią o więcej niż 60 dni. Tak długo trwające zadłużenie przełoży się na znaczące zmniejszenie wiarygodności w oczach pożyczkodawców.

Jak samodzielnie sprawdzić historię kredytową w BIK-u?

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje sposób na samodzielne (i bezpłatne) sprawdzenie własnej historii kredytowej w BIK-u. Pobranie raportu może być szczególnie zasadne, jeśli:
• przygotujesz się do złożenia wniosku kredytowego. Dzięki raportowi dowiesz się, jakie dane na Twój temat widzi instytucja finansowa;
• spłacasz kredyt lub pożyczkę. Raport pozwoli Ci zweryfikować, czy instytucja finansowa regularnie przekazuje dane do BIK-u;
• bank odmówił Ci kredytu. Generując raport upewnisz się, czy przyczyną odmowy była negatywna decyzja kredytowa;
• chcesz mieć pewność, że nikt nie zaciągnął kredytu lub pożyczki na Twoje dane osobowe. Posiadając raport na swój temat sprawdzisz dokładnie, kto pytał o Twoje dane i ile kredytów jest przypisanych do Ciebie.

Jak wygenerować raport?

Pierwszym krokiem do wygenerowania raportu na swój temat powinno być założenie konta na www.bik.pl. Następnym – wybranie dostosowanego do Twoich potrzeb rodzaju raportu. Aby uzyskać dostęp do informacji niezbędne jest jedynie potwierdzenie swojej tożsamości. Oprócz standardowego raportu, możesz sięgnąć także po usługę alerty BIK.

Czym są alerty BIK?

Włączając usługę alerty BIK, Dowiesz się od razu o każdej próbie wyłudzenia kredytu na Twoje dane lub o opóźnieniach w spłacie zobowiązań. Jeśli ktokolwiek będzie próbował zaciągnąć kredyt lub pożyczkę na Twoje dane, natychmiast zostaniesz o tym powiadomiony SMS-em i e-mailem. BIK poinformuje Cię również o opóźnieniach w spłacie Twojego lub poręczonego przez Ciebie kredytu. Alerty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Rejestracja i pobranie BIK online

Poniżej przedstawiamy grafikę, obrazującą kolejne kroki, niezbędne do uzyskania raportu BIK.

4 kroki do uzyskania raportu BIK

Krok 1. Zarejestruj się

Aby wygenerować raport na swój temat, wejdź na www.bik.pl i zarejestruj się. W celu dokonania rejestracji niezbędne będzie podanie adres e-mail, wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz zaakceptowanie regulamin portalu bik.pl (druga i trzecia zgoda dotyczą przesyłania na podany adres mailowy ofert handlowych i przetwarzania danych w celach marketingowych, nie są oczywiście wymagane).

Po naciśnięciu przycisku „Zarejestruj” otrzymasz e-mail z linkiem aktywacyjnym, który umożliwi Ci ustalenie indywidualnego hasła do konta.

Krok 2. Wybierz pakiet

Kolejnym krokiem będzie wybór dostosowanego do Twoich potrzeb rodzaju konta.
Możesz zdecydować się na:
• Konto Próbne (bezpłatne) – umożliwia wygenerowanie 1 darmowego raportu (1 raport BIK Pass oraz 1 Profil Kredytowy Plus). Po 60 dniach automatycznie zamienia się w konto Podstawowe;
• Konto Podstawowe (bezpłatne) – umożliwia wygenerowanie płatnych raportów Profil Kredytowy Plus oraz BIK Pass;
• Konto Premium z rocznym abonamentem w wysokości 79 zł, umożliwia wygenerowanie określonej liczby raportów (patrz poniższa tabela).

Generowanie raportów
i prowadzenie konta
Konto Próbne Konto Podstawowe Konto Premium
Profil Kredytowy Plus 1 raport – wersja próbna* 36 zł (płatne dodatkowo za raport) 12 raportów w cenie
BIK Pass 1 raport – wersja próbna* 23 zł (płatne dodatkowo za raport) 3 raporty w cenie
Opłata za konto 0 zł** 0 zł 79 zł /rok

* Wersja próbna produktów dostępna dla osób, które wcześniej nie generowały ich pełnej wersji.
** Konto Próbne jest bezpłatne dla nowych klientów BIK online. Dla dotychczasowych klientów cena wynosi 1,23 zł. Można z niego skorzystać tylko jeden raz.

Krok 3. Potwierdź swoją tożsamość

Ostatnim krokiem, niezbędnym do wygenerowania raportu BIK jest konieczność potwierdzenia tożsamości. Taka procedura służy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Dzięki niej możesz być pewien, że do informacji kredytowych na Twój temat nie będą miały dostępu osoby trzecie.

BIK umożliwia potwierdzenie tożsamości na trzy sposoby:

• poprzez wysłanie skanu (lub zdjęcia) dowodu osobistego lub paszportu na wskazany adres mailowy. Jeśli wybierzesz taki sposób weryfikacji, Twoja tożsamość może zostać potwierdzona nawet w ciągu 15 minut. Co ważne, przesyłając skan dokumentu zwróć uwagę, aby jego numer oraz numer PESEL były odpowiednio widoczne. Dopuszczalnym formatem skanu (lub zdjęcia) jest JPG lub PNG. Każda strona dokumentu powinna być zeskanowana osobno, a maksymalny rozmiar obu plików nie może przekroczyć łącznie 5MB. Aby zweryfikować tożsamość w taki sposób przygotuj również numer konta bankowego, z którego wykonasz przelew na konto BIK-u. Kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane, możliwe będzie sprawdzenie czy dane właściciela rachunku są identyczne jak te, figurujące na skanie dokumentu tożsamości. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, SMS-em otrzymasz specjalny kod aktywacyjny. Aby sfinalizować proces potwierdzenia tożsamości, wpisz go w panelu użytkownika;

• poprzez skorzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Aby zweryfikować tożsamość w ten sposób musisz dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz mieć „pod ręką” także dowód osobisty. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego, pobierz plik PDF, a następnie skonfiguruj aplikację do składania podpisu. Podpisz dokument przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego i dołącz go do formularza. Jeśli ważność podpisu zostanie potwierdzona, otrzymasz SMS z kodem weryfikacyjnym. Aby sfinalizować proces, wpisz kod w panelu użytkownika;

• odbierając list polecony z kodem weryfikacyjnym. Taka forma weryfikacji danych może potrwać nawet kilkanaście dni. Aby potwierdzić swoją tożsamość należy wypełnić formularz rejestracyjny, podając adres, na który ma zostać wysłany list polecony z kodem. Aby go odebrać, konieczne będzie okazanie dokumentu tożsamości. Aby sfinalizować proces weryfikacji, wpisz kod w panelu użytkownika. Jeśli będzie poprawny, na swój telefon komórkowy otrzymasz SMS z kodem nr 2. Także ten kod należy wpisać w panelu użytkownika. Jeśli kod nr 2 będzie prawidłowy, Twoja tożsamość zostanie potwierdzona.

Krok 4. Pobierz raport – sprawdź swój BIK online

Jeśli weryfikacja tożsamości przebiegnie pomyślnie, będziesz mógł skorzystać z produktów, dostępnych na stronie internetowej BIK-u.

Pobierając raport BIK:
• sprawdzisz szczegóły swojej historii kredytowej, historię każdego ze swoich kredytów, postęp w spłacie zobowiązania czy terminowość spłat każdej raty;
• zweryfikujesz, swoją ocenę punktowa (tzw. scoring). Taka wiedza pomoże Ci spojrzeć na swoją wiarygodność kredytową oczami banku. Im wyższa ocena punktowa (i liczba gwiazdek), tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem Ci kolejnego kredytu.