Jak sfinansować zajęcia pozalekcyjne dziecka?

Z danych GUS wynika, iż rodzice wydają średnio około 100 złotych miesięcznie na zajęcia pozalekcyjne dla swoich dzieci. Jak wskazują wyniki badań, ankietowani często rezygnują z wykupu zajęć dodatkowych ze względu na brak środków finansowych. Koszt zajęć pozalekcyjnych można zaliczyć do grupy wydatków nieprzewidzianych. Często bowiem okazuje się, że nasze dziecko jest czymś szczególnie zainteresowane, a zapisy na kurs kończą się za kilka dni. Czy warto w takiej sytuacji zdecydować się na chwilówkę lub pożyczkę ratalną?

Zajęcia dodatkowe – które cieszą się największą popularnością?

Zajęcia dodatkowe nie są objęte obowiązkiem szkolnym, ich wybór jest w pełni dowolny. Dzięki zajęciom pozalekcyjnym dzieci mogą zdobyć nowe umiejętności czy też nadrobić zaległości. Najczęściej dzieci oraz młodzież wysyłane są na ćwiczenia dodatkowe przed ważnym egzaminem. Coraz częściej można jednak zauważyć, iż rodzice inwestują w zainteresowania swojej pociechy już od jej najmłodszych lat. Nic więc dziwnego, iż wydatki na zajęcia pozalekcyjne stanowią ważną część domowego budżetu.

Z pewnością wiele z nas pamięta, że jeszcze kilka lat temu dzieci najchętniej uczestniczyły w zajęciach z harcerstwa oraz kołach zainteresowań działających przy szkole. Aktualnie ćwiczenia dodatkowe mają nieco inny charakter. Chłopcy od najmłodszych lat interesują się piłką nożną, tenisem, karate czy też boksem. Dziewczynki zaś rozwijają swoje zainteresowania w szkołach tańca, baletu, śpiewu czy też na zajęciach plastycznych. Zajęcia pozalekcyjne często są organizowane w gminnych domach kultury i klubach sportowych, rzadziej w szkołach, do których uczęszczają na co dzień dzieci.

Wiele dzieci chętnie uczestniczy w ćwiczeniach dodatkowych, rozwijając swoje zainteresowania. Zdobywanie nowych umiejętności związane jest jednak z koniecznością wygospodarowania środków z domowego budżetu na opłacenie zajęć pozalekcyjnych.

Koszt zajęć pozalekcyjnych dla dzieci

Gminne domy kultury oferują jedne z najtańszych zajęć dodatkowych dla dzieci. Zazwyczaj jest to koszt miesięczny w wysokości od 100 do 150 złotych za 2 spotkania tygodniowo. Nauka pływania w grupie to wydatek rzędu od 20 do 40 złotych za godzinę. W przypadku lekcji indywidualnych za godzinę należy zapłacić od 50 do 80 złotych. Najczęściej w tygodniu odbywają się dwa zajęcia po jednej godzinie, czyli łącznie dwie godziny tygodniowo.

Rodzice chętnie posyłają swoje pociechy na zajęcia z języków obcych. W szkołach językowych należy liczyć się z wydatkiem nawet od 1500 do 2000 złotych za 60 lekcji po 45 minut każda. Rozwiązaniem alternatywnym są lekcje indywidualne z prywatnym korepetytorem. W zależności od poziomu zaawansowania może to być koszt rzędu od 30 do 60 złotych za godzinę zegarową.

Tenis ziemny to średnio wydatek od 250 do 500 złotych miesięcznie. W przypadku tego rodzaju zajęć dodatkowych konieczne jest doliczenie kosztów związanych z zakupem odpowiedniego sprzętu, np. obuwia, odzieży czy też rakiety. Dzieci coraz chętniej uczestniczą w zajęciach tanecznych. Za jedną lekcję w grupie należy zapłacić od 15 do 50 złotych. Można zdecydować się na zakup karnetu, który w przeliczeniu na koszt pojedynczej lekcji jest nieco tańszą alternatywą. Początkowo jednak lepiej wysłać dziecko na kilka zajęć, aby nie okazało się, że z całego karnetu na taniec wykorzystane zostaną wyłącznie 2 czy 3 lekcje. Rzadko które szkoły tańca oferują zwrot pieniędzy za niewykorzystane „wejściówki”.

Rodzice nie zawsze mogą wygospodarować w domowym budżecie środki finansowe na opłacenie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci. Coraz więcej dorosłych decyduje się na rozłożenie zakupu na raty. W ten sposób droższe ćwiczenia (np. lekcje na cały semestr z języka angielskiego w szkole językowej) można opłacać w mniejszych ratach, które są praktycznie nieodczuwalne dla domowego budżetu. Wielu pożyczkodawców wraz z początkiem roku szkolnego reklamuje swoje produkty finansowe jako te pozwalające sfinansować wymarzone zajęcia pozalekcyjne dla dzieci.

Wybór odpowiednich zajęć pozalekcyjnych dla dziecka – czym się kierować?

Zajęcia pozalekcyjne przede wszystkim powinny być dobrane odpowiednio do zainteresowań dziecka. Wyjątkiem są ćwiczenia, których zadaniem jest nadrobienie braków w edukacji, np. z matematyki czy z języka polskiego. Kilku- a nawet kilkunastoletnie dziecko nie zawsze jest w stanie określić, czy dana aktywność wpisuje się w jego zainteresowania. Rodzice powinni pozwolić dziecku próbować, zdobywać nowe umiejętności, a także w razie konieczności – zrezygnować z zajęć, gdy te okażą się nie spełniać oczekiwań pociechy.

Wciąż jednak można zauważyć, że rodzice najchętniej posyłaliby dzieci na zajęcia, na które sami chcieliby uczęszczać w ich wieku. Dorośli często też próbują przelać na pociechy swoje dążenia i marzenia. Warto mieć świadomość, że dziecko może interesować się zupełnie czymś innym niż jego mama lub tata.

Zajęcia dodatkowe powinny być przede wszystkim sposobem na organizowanie dziecku wolnego czasu. Rodzice, którzy pracują i wracają późno do domu, nie powinni skazywać swoich pociech na wielogodzinne przebywanie w świetlicy szkolnej. Szkoła może wówczas stać się przykrym obowiązkiem i kojarzyć wyłącznie negatywnie. Dzieci mogą mieć talent do różnych rzeczy, dlatego też, jeżeli zobaczymy, że są one zainteresowane konkretną aktywnością, warto je w tym wspierać.

Przed wysłaniem pociechy na zajęcia dodatkowe należy przyjrzeć się kompetencjom osób prowadzących. Dobrze, gdy zarażają swoją pasję, mają odpowiednie podejście do dzieci, a także w sposób ciekawy przekazują swoją wiedzę.