Jak działają firmy oddłużeniowe?

Co roku zadłużenie Polaków wzrasta. Chętniej zaciągamy pożyczki na realizację poszczególnych celów. Na rynku pojawia się coraz więcej firm oddłużeniowych oferujących dłużnikom pomoc w spłacie pożyczek. Na czym dokładnie polega ich działalność?

Pożyczka za pożyczką, czyli pętla zadłużenia

Z jednej strony stojące w miejscu lub rosnące w powolnym tempie płace, z drugiej zaś potrzeby dotyczące realizacji jakiegoś celu. To sprawia, że Polacy coraz chętniej sięgają po pożyczki pozabankowe, które w porównaniu do kredytów bankowych charakteryzują się minimum formalności. Niektórzy pożyczkobiorcy nie analizują swojej sytuacji finansowej przed podpisaniem umowy pożyczkowej. Po pewnym czasie okazuje się, że pojawiają się pierwsze problemy ze spłatą zobowiązania w terminie. W takich sytuacjach niektórzy decydują się na złożenie wniosku o kolejną pożyczkę. To sprawia, że taki pożyczkobiorca wpada w pętlę zadłużenia. Czy da się uniknąć tej spirali długów?

Tutaj pojawia się kwestia odpowiedzialnego pożyczania. Powinniśmy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, analizując czy nasz budżet domowy i możliwości finansowe pozwalają na zaciągnięcie danego zobowiązania. W spiralę zadłużenia bardzo łatwo wpaść, trudniej poradzić sobie z narastającymi problemami.

Firmy oddłużeniowe – co to takiego?

Hasła reklamowe firm oddłużeniowych kuszą pożyczkobiorców, którzy mają problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. To z nimi dłużnik może „uwolnić się od długów” czy też „odzyskać spokój i uporządkować sprawy finansowe”. Firmy oddłużeniowe reklamują się jako profesjonaliści, którzy są w stanie pomóc każdemu dłużnikowi. Jak w praktyce działają firmy oddłużeniowe?

Firmy oddłużeniowe pojawiają się na polskim rynku niczym przysłowiowe grzyby po deszczu. Przyczynia się do tego rosnące zapotrzebowania ze strony dłużników. Oferują one pomoc przy umorzeniu długów, odsetek czy też zmniejszeniu raty zobowiązania. Wiele zadłużonych pożyczkobiorców widzi więc w firmach oddłużeniowych ostatnią deskę ratunku. Stąd też rosnąca popularność tych podmiotów. Czy w rzeczywistości firmy oddłużeniowe są w stanie pomóc dłużnikom?

Zanim odpowiemy na to pytanie, powinniśmy zastanowić się, kto zakłada firmy oddłużeniowe. Rejestrowanie tego typu podmiotów w Polsce nie jest obarczone żadnymi konkretnymi zapisami prawa. Dlatego też właścicielem takiej instytucji może zostać praktycznie każdy. Zarówno właściciel, jak i pracownicy nie muszą mieć kursów, licencji czy certyfikatów potwierdzających ich kwalifikacje. W większości przypadków właścicielami niewielkich firm oddłużeniowych nie są nawet osoby, które ukończyłyby studia, których kierunek jest zgodny z prowadzoną działalnością. Większe firmy oddłużeniowe zazwyczaj funkcjonują nieco inaczej. W ich skład faktycznie wchodzą pracownicy, którzy są profesjonalistami, a tym samym zapewniają rzetelną obsługę klienta oraz skuteczne przeprowadzenie poszczególnych spraw.

Firmy oddłużeniowe – pomagają czy oszukują klientów?

Tak jak w każdym przypadku, tak również i w tym, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług firmy oddłużeniowej, powinniśmy ją dokładnie sprawdzić. Zdania o tych podmiotach są podzielone, w Internecie można znaleźć zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie. W praktyce jednak instytucje te realizują zadania, którymi dłużnik byłby w stanie zająć się sam. Mowa między innymi o negocjowaniu korzystniejszych warunków spłaty zadłużenia, rozłożeniu go na dogodne raty, finalizowaniu kwestii formalnych, a także poszukiwaniu innych ścieżek, dzięki którym dłużnik mógłby zażegnać kryzys finansowy.

Na polskim rynku można znaleźć uczciwe firmy oddłużeniowe, które faktycznie są w stanie rzetelnie pomóc swojemu klientowi. Aby wybrać odpowiedni podmiot, konieczne jest poznanie rynku oraz wiedza na temat tego, na co dokładnie zwrócić uwagę. Proces oddłużenia to proces długi, który wymaga przyjęcia odpowiedniej taktyki. Zanim wybierzemy firmę, z której usług chcemy skorzystać, powinniśmy spotkać się z jej przedstawicielem, który przedstawi wszystkie niezbędne szczegóły oferty. Każda sprawa powinna być traktowana indywidualnie. Warto dowiedzieć się, jakie dokładnie kroki zostaną podjęte, czy są jakieś szanse na powodzenie, czy będą kontaktowali się bezpośrednio z przedstawicielami firmy pożyczkowej, w której zaciągnęliśmy pożyczkę, a także, w jaki sposób planują prowadzić negocjacje. Reprezentanci firmy oddłużeniowej, którzy będą rzeczowo odpowiadać na nasze pytania, z pewnością są godni uwagi. W przypadku gdy przedstawiciel nie odpowiada jasno, powinniśmy zrezygnować z kontynuowania współpracy z danym podmiotem.

Koszty usług oddłużeniowych

Jedno z najważniejszych pytań: ile kosztuje usługa oddłużeniowa? Każda firma oddłużeniowa posiada swój osobisty cennik. Koszt jest jednak uzależniony od kilku czynników, w tym od stopnia skomplikowania naszej sprawy czy też wysokości długu. Zazwyczaj cena takiej usługi to kilkadziesiąt lub kilkaset złotych.

Na rynku działają podmioty, które pobierają wynagrodzenie dopiero po zakończeniu sprawy. Żaden przedstawiciel nie jest w stanie zagwarantować nam powodzenia. Jeżeli klient zapłaci z góry za usługę, podejmuje ryzyko, a tym samym musi liczyć się z tym, że w rzeczywistości firma oddłużeniowa nie udzieli mu takiej pomocy, jakiej oczekiwał.
Osoby, które nie chcą korzystać z usług firmy oddłużeniowej, zawsze mogą zdecydować się na rozwiązanie, którym jest pożyczka oddłużeniowa (pożyczka dla zadłużonych). Po produkt ten mogą sięgać także klienci nawet bardzo zadłużeni, bez zdolności kredytowej.