Firmy pożyczkowe oceniając wniosek korzystają z różnych źródeł informacji. Pomijając kryteria formalne, takie jak polskie obywatelstwo czy odpowiedni wiek, istotna jest ocena zdolności spłaty pożyczki.

Jak firmy pożyczkowe weryfikują klientów?

Najbardziej znanym rejestrem jest BIK (zobacz jak sprawdzić swój BIK), czyli Biuro Informacji Kredytowej, w którym są zawarte informacje na temat zobowiązań finansowych i historii danej osoby. Pożyczkodawcy sprawdzają czasem jednak również inne bazy – np. BIG, KRD. Pewną nowością jest korzystanie z baz wymiany informacji pomiędzy firmami pożyczkowymi – jednym z takich rozwiązań jest FWWI, czyli Forum Wiarygodnej Wymiany Informacji.Logo FWWI

Jak działa FWWI?

FWWI to platforma ułatwiająca wymianę informacji pomiędzy firmami pożyczkowymi które do niej przystąpiły. W FWWI można sprawdzić historię pożyczania danego klienta w firmach pożyczkowych należących do FWWI. Naturalnie takie informacje ułatwiają firmom ocenę ryzyka kredytowego.

Operatorem FWWI jest Deltavista Services Sp. z o.o. – każda firma chcąca dołączyć do tej platformy musi złożyć odpowiedni wniosek – po jego zaakceptowaniu zyskuje dostęp do bazy, a sama również musi udostępnić określone dane.

Które firmy korzystają z FWWI?

Co prawda lista firm nie jest imponująca, jednak drugim podobnym narzędziem spółki jest Platforma Wymiany Informacji Pożyczkowej (PWIP). Uczestnikiem tego systemu są z kolei następujące firmy:

Przy wykorzystaniu obu systemów powstał Credit Check – nie jest to jednak nowa baza, a techniczny sposób wymiany informacji z różnych źródeł. Za jego pomocą można uzyskać dane na temat około 2 300 000 pożyczkobiorców (historia kredytowa sięga do 3 lat wstecz).