Firmy pożyczkowe oceniając wniosek korzystają z różnych źródeł informacji. Pomijając kryteria formalne, takie jak polskie obywatelstwo czy odpowiedni wiek, istotna jest ocena zdolności spłaty pożyczki.

Extra Portfel logo
Chwilówka ExtraPortfel
3.8 (76.77%) 62 ocen
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

kuki.pl logo
Pożyczki Kuki
3.6 (72.8%) 25 ocen
Kwota pożyczki

250 - 5000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Jak firmy pożyczkowe weryfikują klientów?

Najbardziej znanym rejestrem jest BIK (zobacz jak sprawdzić swój BIK), czyli Biuro Informacji Kredytowej, w którym są zawarte informacje na temat zobowiązań finansowych i historii danej osoby. Pożyczkodawcy sprawdzają czasem jednak również inne bazy – np. BIG, KRD. Pewną nowością jest korzystanie z baz wymiany informacji pomiędzy firmami pożyczkowymi – jednym z takich rozwiązań jest FWWI, czyli Forum Wiarygodnej Wymiany Informacji.Logo FWWI

Jak działa FWWI?

FWWI to platforma ułatwiająca wymianę informacji pomiędzy firmami pożyczkowymi które do niej przystąpiły. W FWWI można sprawdzić historię pożyczania danego klienta w firmach pożyczkowych należących do FWWI. Naturalnie takie informacje ułatwiają firmom ocenę ryzyka kredytowego.

Operatorem FWWI jest Deltavista Services Sp. z o.o. – każda firma chcąca dołączyć do tej platformy musi złożyć odpowiedni wniosek – po jego zaakceptowaniu zyskuje dostęp do bazy, a sama również musi udostępnić określone dane.

Które firmy korzystają z FWWI?

Co prawda lista firm nie jest imponująca, jednak drugim podobnym narzędziem spółki jest Platforma Wymiany Informacji Pożyczkowej (PWIP). Uczestnikiem tego systemu są z kolei następujące firmy:

Przy wykorzystaniu obu systemów powstał Credit Check – nie jest to jednak nowa baza, a techniczny sposób wymiany informacji z różnych źródeł. Za jego pomocą można uzyskać dane na temat około 2 300 000 pożyczkobiorców (historia kredytowa sięga do 3 lat wstecz).

FWWI
4.5 (90%) 4 ocen