Doradztwo finansowe – warto z niego skorzystać?

Doradztwo finansowe to zawód dostarczający sporo emocji. Z jednej strony, pojawia się wiele głosów, że tylko samodzielny wybór kredytu hipotecznego lub innego rodzaju finansowania pozwoli na obiektywnie najlepszy wybór finansowania. Z drugiej – doradca finansowy pomoże rozwiązać mniejsze lub większe problem finansowe, nie tylko te związane z kredytem. Coraz częściej ich także dotyka wysoki stopień specjalizacji, w związku z czym doradzą także w przypadku planów inwestycyjnych, spraw przedsiębiorstwa i zadłużenia.

Doradcy kredytowi – wybieramy najlepszą ofertę

Nieuniknioną częścią podjęcia decyzji kredytowej jest dokładna analiza dostępnych ofert. Ma to służyć wyborowi nie tylko najtańszego, ale i jak najbardziej spersonalizowanego produktu. Naturalnie, zwykły kredyt konsumencki (a tym bardziej konsumpcyjny) na relatywnie niską kwotę nie wymaga zaawansowanej analizy, a i oferty tychże kredytów nie są ani skomplikowane, ani zbytnio zróżnicowane. To inaczej niż w przypadku zobowiązań na bardzo wysokie kwoty i z długim okresem spłaty. Tyczy się to przede wszystkim kredytów inwestycyjnych oraz hipotecznych.

Skorzystanie z doradcy kredytowego jest, rzecz jasna, fakultatywne. Niemniej jednak przy tak obciążającym, wieloletnim zobowiązaniu być może warto zasięgnąć opinii specjalisty. Tym bardziej że często, korzystając z pośrednictwa kredytowego, nie musimy uiszczać z tego tytułu żadnej dodatkowej opłaty, gdyż doradca swoje wynagrodzenie odbiera z marży wypłacanej mu przez konkretny bank.

W sytuacji, gdy nie chce się podejmować tak ważnej decyzji samemu lub dysponuje się niewielką ilością czasu, można zastanowić się nad skorzystaniem z usług doradcy. Warto także wcześniej poznać najbardziej prawdopodobny kształt współpracy:

• finalne oprocentowanie kredytu powinno pozostać takie same, jak gdyby brało się kredyt bezpośrednio w banku;
• często można liczyć na to, że warunki kredytowe będą nawet lepsze – doradcy kredytowi, szczególnie ci funkcjonujący w ramach dużych firm, często mają korzystniejsze umowy z bankami;
• doradcy kredytowi szczegółowo obliczą zdolność kredytową i na jej podstawie przedstawią nie kilka, a kilkanaście ofert z różnych banków;
• w ramach doradztwa można liczyć na pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów i przejście przez procedurę kredytową.

Mały kredyt? Spróbuj doradztwa internetowego

W ciągu kilkunastu ostatnich lat Internet wypełnił sporą lukę na rynku finansowym, a nawet przejął jego część. Nie jest też dziwne to, że dziś można zaciągnąć kredyt lub pożyczkę online. Ponadto rozwijają się profesjonalne portale doradcze, takie jak ten, w których można znaleźć nie tylko analizę ofert poszczególnych firm pożyczkowych, ale i rankingi pożyczek oraz profesjonalną porównywarkę. Oprócz narzędzi analitycznych zapewniają także dostęp do baz wiedzy, podstawowych pojęć finansowych oraz rozwinięcia interesujących pożyczkobiorców tematów w formie artykułów lub forum dla użytkowników. Naturalnie, nie wskaże jednoznacznie na to, która oferta jest najlepsza (bo takiej nie ma – są tylko najlepsze dla konkretnego pożyczkobiorcy), ale pomoże podjąć samodzielną, choć świadomą decyzję.

Doradztwo inwestycyjne regulowane państwowo

Aby zostać doradcą kredytowym, nie są potrzebne ani licencje, ani kwalifikacje. Oczywiście, stopień profesjonalizmu weryfikuje rynek i szczególnie duże firmy zajmujące się doradztwem nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie pracownika bez odpowiedniego, kierunkowego wykształcenia i wysokiego poziomu wiedzy. Nie są wystarczające wyłącznie umiejętności interpersonalne czy sprzedażowe.

Doradcy inwestycyjny, aby móc się tak tytułować, muszę zdać trudny egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (czyli organ państwowy). Jego wiedza jest więc ściśle regulowana: obejmuje nie tylko produkty finansowe, ale i kształt rynku oraz zachodzące na nim mechanizmy.

Doradztwo oddłużeniowe – ratunek dla dłużników

Osoby borykające się z długami mogą, a czasami nawet powinny, skorzystać z usług profesjonalnych firm oddłużeniowych. Można w nich spotkać również doradców prawnych, którzy zajmują się rozwiązaniem problemu zadłużenia z legalnego punktu widzenia. Poza tym dłużnicy mogą liczyć na naprawdę szeroki zakres doradztwa: ustalenia indywidualnego planu wyjścia z długów dostosowanego do rzeczywistych możliwości finansowych dłużnika; ewentualną restrukturyzację zadłużenia; pomoc w uzyskaniu kredytu; pisanie wniosków sądowych, komorniczych, wniosków o upadłość konsumencką, pomoc w negocjacjach z wierzycielem.

Mimo że takie usługi są płatne, a w przypadku firm cechujących się wyjątkowo dużą skuteczniejszą, ceny mogą być duże, warto się zastanowić nad tym, czy nie skorzystać z usług doradczych, zwłaszcza jeśli nie dysponuje się odpowiednią wiedzą prawną i finansową. Ponadto dzięki doradztwu można liczyć także na wynegocjowanie lepszych warunków finansowych w bankach lub innych instytucjach.

Doradca doradcy nierówny

Doradztwo finansowe może mieć zastosowanie w wielu sytuacjach związanych z obrotem pieniędzy. Niepewność swoich umiejętności i możliwości rzetelnej oceny może skłaniać do tego, by zapewnić sobie finansowego „anioła stróża”. Nie wszyscy z nich będą jednak uczciwi czy kompetentni – mogą niezbyt należycie przykładać się do wykonania swoich zadań lub proponować produkty nieodpowiednie, ale przynoszące im największe zyski. Dobrze wcześniej zorientować się w doświadczeniu takiego doradcy, zasięgnąć opinii na jego temat bądź temat firmy, dla której pracuje. Czujność zalecana jest więc także wtedy, jeśli chce się zrzucić z barków części odpowiedzialności, tym bardziej że konsekwencje nieodpowiedniej decyzji poniesie klient, a nie doradca.