Czym jest scoring w BIK?

Tradycyjny kredyt bankowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych na rynku usług bankowych. Pewną alternatywę stanowią chwilówki oraz pożyczki pozabankowe na raty. Bez względu na to, od jakiej instytucji pożyczone zostały pieniądze, dla podmiotów najważniejsze jest to, czy klient będzie terminowo regulował swoje zobowiązanie. W ostatnich latach wprowadzono wiele sposobów na sprawdzenie wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy czy pożyczkobiorcy. Wśród nich wymienić należy metodę, która pozwala na ocenę klienta na podstawie historii kredytowej. Mowa o ocenie Biura Informacji Kredytowej popularnie nazywanej scoringiem BIK. Na scoring BIK składa się kilka czynników, które pomagają w oszacowaniu ryzyka kredytowego.

Wskaźnik ten podczas wnioskowania o kredyt lub pożyczkę uwzględnia wiele instytucji. Wiarygodność klienta w ten sposób sprawdzają niemalże wszystkie banki. Częściej można spotkać się z pożyczkami pozabankowymi bez BIK-u. Profil w bazie danych pojawia się wraz z zaciągnięciem pierwszego zobowiązania. Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały ze wsparcia w formie kredytu lub pożyczki, nie znajdują się w bazie.

Ocena punktowa BIK – co to takiego?

Biuro Informacji Kredytowej prowadzi punktową ocenę klientów korzystających z usług instytucji finansowych. Właśnie w ten sposób definiowana jest wiarygodność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Negatywnie na ocenę punktową wpływają m.in. nieterminowe regulowanie zobowiązań czy też całkowity brak spłaty zadłużenia. Punkty BIK, które przyznawane są w ramach scoringu to nic innego jak swoistego typu analiza historii kredytowej. Nikogo więc nie powinno już dziwić to, że warto dbać o terminowość spłat rat swoich zobowiązań.

Scoring BIK, punkty, gwiazdki – o co w tym wszystkim chodzi?

Każdy klient instytucji finansowych może otrzymać maksymalnie pięć gwiazdek w systemie punktowym BIK-u. Im więcej gwiazdek, tym historia kredytowa lepsza. Zmniejszenie liczby punktów (i gwiazdek) może nastąpić na skutek na przykład nieterminowej spłaty zobowiązania. Im mniej gwiazdek, tym klient jest mniej wiarygodny w oczach banku lub firmy pożyczkowej.

Tradycyjne banki stawiają przed kredytobiorcami dość duże wymagania. Bez ich spełnienia niemożliwe jest uzyskanie kredytu. W przypadku firm pożyczkowych restrykcje te są dużo łagodniejsze. Z pewnością każdy z nas, chociażby raz spotkał się z reklamą pożyczki bez BIK.

Ocena BIK ma jednak z reguły duży wpływ na możliwość otrzymania kredytu. Warto więc zadbać o odpowiednią historię kredytową, zwłaszcza gdy w niedalekiej przyszłości będziemy starać się o otrzymanie kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania. Konieczne jest dbanie o terminową spłatę zobowiązań, co skutecznie podniesie wiarygodność w oczach banku oraz firm pożyczkowych.

Stosowana pierwotnie ocena punktowa od 192 do 631 oczek była przeliczana na gwiazdki. Prezentowało się to następująco:

Warto jednak wspomnieć, iż od 21.12.2017 roku BIK stopniowo wycofuje metodę oceny punktowej w przeliczeniu na gwiazdki. Aktualnie jest ona dostępna jedynie tylko dla niewielkiej części konsumentów. Z czasem całkowicie ma zostać zastąpiona system punktowym od 1 do 100. Im bliżej wartości 100, tym wiarygodność kredytowa wyższa.

Liczba punktów w BIK – co na nią wpływa?

Rzetelni kredytobiorcy oraz pożyczkodawcy mają najwięcej punktów w systemie BIK. Prościej mówiąc, im więcej punktów, tym lepiej. Scoring BIK to nic innego jak sposób oceny ryzyka kredytowego.

Każda osoba rozpoczyna z zerową liczbą punktów na koncie. Dlatego też na początku swojej przygody z rynkiem finansowym możemy mieć problem z otrzymaniem wsparcia w postaci kredytu lub pożyczki. Specjaliści zalecają zaciągnięcie niewielkiego zobowiązania oraz jego terminowe spłacenie, aby w BIK znalazły się pozytywne informacje na nasz temat jako potencjalnych klientów. Każda osoba zdobywa kolejne punkty, gdy zaciąga pożyczkę lub kredyt, a następnie regularnie spłaca swoje zadłużenie. Wbrew pozorom, im więcej zobowiązań mieliśmy, tym jesteśmy bardziej wiarygodnym klientem w oczach banku lub firmy pożyczkowej. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą ową wiarygodność obniżyć.

Jakie czynniki negatywnie wpływają na scoring BIK?

Wśród podstawowych czynników negatywnie wpływających na ocenę punktową w BIK wyróżnia się:

Każdy z nas ma możliwość samodzielnego sprawdzenia swojej historii w BIK. Jak tego dokonać, pisaliśmy w artykule: Jak sprawdzić BIK?