Czym jest pożyczka na oświadczenie?

Coraz więcej firm pożyczkowych odchodzi od praktyki polegającej na konieczności dostarczania zaświadczeń o dochodach. W większości przypadków wystarczy jedynie deklaracja klienta dotycząca ich wysokości. Produkt ten to nic innego jak tak zwane pożyczki na oświadczenie. Czym różnią się one od tradycyjnych pożyczek ratalnych lub chwilówek? Pewną rozbieżność można zauważyć już na etapie wypełniania formularza. W przypadku standardowego wniosku koniecznie należy podać dane z dowodu osobistego oraz wysokość osiąganych dochodów. Autentyczność podanych informacji dotyczących zarobków potwierdza dostarczone przez klienta zaświadczenie o zarobkach. Jak sytuacja wygląda w przypadku pożyczki na oświadczenie?

Pożyczka na oświadczenie – skąd taka idea?

Wielu pożyczkodawców chce do minimum ograniczyć konieczność angażowania klienta w proces przyznawania mu pożyczki. Coraz częściej firmy pożyczkowe rezygnują z konieczności dostarczania im zaświadczeń o dochodach. Klient nie musi udawać się do pracodawcy po stosowne potwierdzenie, a tym samym sam proces przyznawania pożyczki może znacząco się skrócić. Bardzo często zdarza się, iż pożyczkobiorcy korzystający z usług firm pozabankowych czerpią dochody z kilku różnych źródeł, nie posiadając jednego, stałego pracodawcy. W takich przypadkach pożyczka na oświadczenie może okazać się jedynym rozwiązaniem na pozyskanie dodatkowej gotówki.

Co deklaruje się we wniosku o pożyczkę na oświadczenie?

Jak już można się zorientować, podczas wnioskowania o pożyczkę na oświadczenie, nie trzeba dostarczać pożyczkodawcy żadnych dodatkowych dokumentów, w tym zaświadczenia o dochodach. Błędem jest jednak przekonanie, iż firmę pożyczkową w żaden sposób nie interesują nasze dochody. We wniosku pożyczkowym będzie na nas czekało pytanie o wysokość dochodów. Jedyną różnicą jest to, iż polu formularza wpisujemy deklarowaną wartość, której nie musimy potwierdzać zaświadczeniem o dochodach.

Z pewnością niejeden pożyczkobiorca przyłapie się na chęci wpisania wyższej, niż ma to miejsce w rzeczywistości, wysokości osiąganych dochodów. Pożyczkodawca może jednak zweryfikować autentyczność podanych przez klienta danych. W jaki sposób? Większość podmiotów prosi o wpisanie deklarowanej wartości osiąganych dochodów oraz podanie głównego pracodawcy. W przypadku wystąpienia wątpliwości przedstawiciel firmy pożyczkowej może skontaktować się z pracodawcą w celu potwierdzenia podanych we wniosku informacji. Poświadczenie nieprawy we wniosku pożyczkowym może mieć przykre konsekwencje, o których pisaliśmy w artykule „Skłamanie we wniosku pożyczkowym – czym to grozi?”.

Pożyczkodawcy mogą również skorzystać z innego sposobu. Jest nim wgląd w historię rachunku bankowego klienta. Następuje on w momencie, gdy firmy pożyczkowe weryfikują tożsamość potencjalnego pożyczkobiorcy za pomocą specjalnych aplikacji weryfikacyjnych. Podmiot może wówczas potwierdzić zarówno nasze dane, jak i wysokość miesięcznych wpływów na konto bankowe.

Powyższe działania co prawda wymagają zgody pożyczkobiorcy, jednak zazwyczaj akceptując regulamin świadczenia usług przez daną firmę pożyczkową, wyrażamy także zgodę na weryfikację podanych przez nas informacji.

Czy warto brać pożyczkę na oświadczenie?

Pożyczka na oświadczenie ma za zadanie oszczędzić czas klienta, dzięki zmniejszeniu jego roli w procesie przyznawania pożyczki. Wniosek pożyczkowy można złożyć w kilka minut, a po jego pozytywnej weryfikacji pieniądze na konto bankowe klienta mogą trafić nawet tego samego dnia. Jest to więc sposób na szybkie otrzymanie pożyczki bez zbędnych formalności.

Pożyczkodawcy, zanim przyznają wsparcie finansowe, mogą również zweryfikować osobę starającą się o pożyczkę w bazach dłużników. Warto więc zadbać o to, aby wpisy w historii kredytowej nie wpłynęły negatywnie na decyzję o przyznaniu pożyczki.

Gdzie dostanę pożyczkę na oświadczenie?

Coraz więcej firm pozabankowych decyduje się na wprowadzenie pożyczki na oświadczenie do swojej oferty. Oto pożyczkodawcy, u których można znaleźć ten produkt finansowy.

Vivus oferuje pożyczki, których maksymalna wysokość może wynosić 7500 złotych. Pierwsza pożyczka do 3000 złotych jest całkowicie darmowa. Okres spłaty zobowiązania wynosi zaś od 1 do 30 dni. Pożyczkodawca zapewnia o szybkim przelewie na konto bankowe, jeżeli pożyczkobiorca ma swój rachunek w tym samym banku.

Ferratum udziela pożyczki na oświadczenie właściwie bez badania zdolności kredytowej. Nowi klienci mogą liczyć na darmową pożyczkę do kwoty 2000 złotych. Maksymalna wysokość zobowiązania może zaś wynosić nawet 10000 złotych. Okres spłaty wynosi od 1 do 24 miesięcy.

Szybka Gotówka oferuje pożyczkę bez zaświadczeń do wartości 7000 złotych. Pożyczkodawca ten proponuje pierwszą darmową pożyczkę do kwoty nawet 6000 złotych. W tym przypadku okres kredytowania może wynosić do 65 dni.

Credilo to jedna z nowszych firm działających na polskim rynku pożyczek pozabankowych. Pomiot ten nie oferuje darmowych pierwszych pożyczek. Nowy klient może liczyć za kwotę 1200 złotych. Okres kredytowania wynosi do 30 dni. Pożyczkodawca nie weryfikuje potencjalnych pożyczkobiorców w BIK-u.