Czym jest opłata administracyjna?

Ostateczny koszt pożyczki uzależniony jest od kilku czynników, które mogą realnie wpłynąć na wysokość zobowiązania. Wśród nich wyróżnia się opłatę administracyjną. Z pozoru niewielka kwota może podnieść całkowity koszt pożyczki nawet o kilkaset złotych. Czym właściwie jest opłata administracyjna i w jakim momencie pożyczkobiorca ją ponosi?

Opłata administracyjna a ustawa antylichwiarska

Opłata administracyjna jeszcze niedawno stanowiła główny element kosztów pożyczki pozabankowej. Nie istniały żadne przepisy, które miałyby zabronić podmiotom naliczania opłaty administracyjnej. Brakowało również regulacji dotyczących jej maksymalnej wysokości. Firmy pożyczkowe wykorzystywały tę lukę w prawie, ustalając wysokie opłaty administracyjne.

Sytuacja uległa zmianie dopiero po wejściu w życie znowelizowanej ustawy antylichwiarskiej w marcu 2016 roku. Wówczas to określony został maksymalny limit kosztów, jakie pożyczkodawca może doliczyć do oferowanego produktu finansowego. Wiele firm pożyczkowych zrezygnowało z uwzględniania tej opłaty, po prostu nie naliczając jej. Aktualnie opłatę administracyjną można znaleźć w przypadku pożyczek ratalnych. Razem z innymi opłatami, prowizjami i odsetkami tworzy ona całkowity koszt pożyczki.

Opłata administracyjna – czym właściwie jest?

Opłata administracyjna to nic innego jak koszty związane z obsługą danej pożyczki. Jest to wynagrodzenie dla firm pożyczkowych z tytułu wykonywania działań dokonywanych w trakcie trwania umowy pożyczkowej. Należy również zaznaczyć, iż opłata ta nie jest pobierana jednorazowo. W przypadku pożyczek ratalnych koszty te doliczane są co miesiąc do każdej raty zobowiązania. Dlatego też nawet kilkanaście złotych miesięcznie opłaty administracyjnej może realnie wpłynąć na łączny koszt pożyczki w skali całego okresu kredytowania.

W praktyce wysokość opłaty administracyjnej uzależniona jest od wysokości pożyczki. Niektórzy pożyczkodawcy w przypadku mniejszych sum całkowicie z niej rezygnują. Opłata administracyjna jest jednak elementem, który pojawia się w przypadku zaciągania pożyczek ratalnych o wysokości kilku tysięcy złotych na kilka miesięcy. Koszt ten to zazwyczaj od 25 zł w górę.

Jakie są pozostałe koszty pożyczek?

Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania powinna być przemyślana, świadoma i odpowiedzialna. Dodatkowe środki mogą pomóc w nagłych wypadkach czy też spełnieniu celów lub marzeń. Na koszt całkowity pożyczki składa się kilka elementów, w tym nie tylko opłata administracyjna, ale także opłata przygotowawcza i roczna stopa oprocentowania.

Opłata przygotowawcza często mylona jest z prowizją. Oba te pojęcia znaczą jednak zupełnie co innego. Pożyczkodawca, zanim udzieli pożyczki, musi wykonać szereg czynności. Są to między innymi: rozpatrzenie wniosku, sprawdzenie ewentualnego zadłużenia klienta, historii kredytowej, zdolności kredytowej czy też przygotowanie odpowiednich dokumentów. Za taką obsługę pobierana jest opłata przygotowawcza. Warto jednak zaznaczyć, że jej wysokość nie powinna być uzależniona od wysokości zaciąganego zobowiązania, lecz dotyczyć jedynie czynności przygotowawczych. Prowizja zaś stanowi opłatę za udzielenie pożyczki.

Roczna stopa oprocentowania stanowi najważniejszą część kosztów pożyczki. Jest to procentowanie produktu finansowego oraz koszt związany z odsetkami. To w głównej mierze roczna stopa oprocentowania wpływa na całkowitą wysokość zobowiązania do spłaty. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania zawiera w sobie zarówno roczną stopę oprocentowania, jak i koszty związane z oprocentowaniem pożyczki, prowizją, ubezpieczeniem oraz wartością pieniądza.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę to, że niektóre firmy pozabankowe świadomie rezygnują z naliczania opłaty administracyjnej, rodzi się pytanie dotyczącej jej zasadności. Nie da się ukryć, że między innymi to jej wysokość odgrywa istotną rolę w ocenie atrakcyjności danej oferty pożyczkowej. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, powinniśmy dokładnie przeanalizować, co wchodzi w skład jej łącznych kosztów. Rankingi pożyczek online pozwalają na porównanie ze sobą ofert konkurencji, a tym samym wybranie produktu finansowego dopasowanego do naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.

Pożyczki to produkt finansowy, po który chętnie sięgamy, gdy mamy problemy z chwilową płynnością finansową, na naszej drodze staje niespodziewany wydatek, czy też chcemy zrealizować swoje plany lub marzenia (np. wyjazd na wakacje, zakup nowego sprzętu do domu). Z jednej strony dodatkowe środki finansowe pozwalają nam na realizację celów, z drugiej zaś nie należy zapominać, iż pomimo tego nadal stanowią dla nas zobowiązanie, które w bliskiej lub dalszej przyszłości musimy spłacić. Żelazną regułą pożyczania jest świadome pożyczanie. Przekraczanie terminów spłaty, nieregulowanie swoich zobowiązań, zaciąganie pożyczek ponad nasze możliwości finansowe – czynniki te mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na naszą płynność i stan budżetu domowego, ale także być pierwszym krokiem do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na sięgnięcie po takie rozwiązanie, koniecznie przeanalizujmy swoje możliwości finansowe.