Czy nadpłata kredytu jest opłacalna?

Coraz chętniej korzystamy z takich produktów finansowych jak pożyczki oraz kredyty. Zwłaszcza gdy stoimy przed nagłym, niespodziewanym wydatkiem, na który brakuje nam środków finansowych. Wśród pytań, z którymi borykają się niektóre osoby po (albo i przed) podpisaniu umowy, jest to dotyczące możliwości wcześniejszej spłaty zadłużenia, a także tego, czy jest to opłacalne. Często zdarza się tak, iż potrzebujemy gotówki od ręki. Po pewnym czasie okazuje się, że mogliśmy zdecydować się na o wiele krótszy okres spłaty swojego zobowiązania. Wówczas wyjściem z sytuacji może okazać się nadpłata kredytu lub pożyczki.

Dlaczego Polacy nadmiernie się zadłużają?

Polacy należą do jednego z najbardziej zadłużonych narodów w Europie. Sytuacja ta nadal się pogarsza, coraz chętniej korzystamy z usług zarówno tradycyjnych banków, jak i pozabankowych firm pożyczkowych. Średnie zadłużenie naszego rodaka wynosi ponad 40 tysięcy złotych. Łączna kwota polskich dłużników to, bagatela, 580 miliardów złotych.

Wśród powodów wysokiego zadłużenia Polaków wymienia się niską świadomość ekonomiczną. Rzadko kiedy w szkołach pojawiają się przedmioty, które mają wpoić uczniom wiedzę z zakresu podstaw ekonomii gospodarstwa domowego oraz zarządzania własnym budżetem. Bardzo wiele młodych osób nie potrafi wykształcić w sobie odpowiednich nawyków dotyczących oszczędzania w przyszłości. Co gorsze, wiele osób nie ma szacunku dla zarobionych przez siebie pieniędzy, nierozważnie nimi zarządzając.

Dla coraz większej liczby Polaków zobowiązania zaciągane w bankach oraz firmach pożyczkowych są czymś normalnym. Nie wyobrażamy sobie zakupu mieszkania lub budowy domu bez kredytu. Zakup samochodu czy nowego sprzętu RTV lub AGD również często bywa finansowany z pieniędzy pozyskanych z pożyczki. Zanim jednak zdecydujemy się na wzięcie kredytu lub pożyczki, powinniśmy dokładnie przeanalizować sytuację finansową naszego gospodarstwa domowego, odpowiadając sobie na pytanie, czy stać nas na regularną spłatę długu.

Nadpłata kredytu lub pożyczki – kiedy możemy sięgnąć po takie rozwiązanie?

Comiesięczna spłata raty kredytu lub pożyczki może nadwyrężać domowy budżet. Gdy uda nam się odłożyć trochę gotówki, zastanawiamy się, czy nie najrozsądniej byłoby ją przeznaczyć na wcześniejszą spłatę naszego zobowiązania. Posiadanie pożyczki lub kredytu dla wielu z nas związane jest ze stresem, który wywołany jest odpowiedzialnością oraz koniecznością regularnego spłacania zadłużenia. Zarówno tradycyjne banki, jak i firmy pożyczkowe w większości przypadków umożliwiają swoim klientom wcześniejszą spłatę długu. Informacja na ten temat powinna być zawarta w umowie.

Nadpłata kredytu lub pożyczki a formalności

Większość instytucji finansowych zgadza się na wcześniejszą spłatę zobowiązania. Niektóre jednak mogą w pewien sposób skomplikować proces przedwczesnej regulacji zadłużenia. Warto więc doszukać się informacji, czy podmiot udzielający pożyczki lub kredytu, nie ma swojej własnej polityki z zakresu wcześniejszej spłaty. W niektórych przypadkach przedwczesna regulacja zobowiązania jest możliwa dopiero po pewnym czasie od dnia podpisania umowy. Szczególnie jest to zauważalne w kwestiach dotyczących kredytów hipotecznych, kiedy to wcześniejsza spłata może być możliwa dopiero po kilku latach. Należy także dodać, iż to od instytucji finansowej zależy czy przedwczesne uregulowanie długu faktycznie zmniejszy całkowity koszt zobowiązania. W niektórych przypadkach może okazać się to w ogóle nieopłacalne.

Na co zwrócić uwagę decydując się na nadpłatę kredytu lub pożyczki?

Nie ma jednego schematu na to, jak wygląda proces nadpłacania kredytu lub pożyczki. W Internecie można odszukać narzędzia, za pomocą których możliwe jest wyliczenie opłacalności wcześniejszej spłaty zobowiązania. Tutaj należy jednak podkreślić, iż tego typu wyliczenia mają wyłącznie charakter poglądowy i wcale nie muszą być ostateczne. Od kilku lat zauważalny jest trend na nadpłatę kredytów oraz pożyczek. Dlatego też coraz więcej instytucji finansowych ułatwia kalkulację opłacalności takiego rozwiązania.

Podstawowym dokumentem pomiędzy bankiem lub firmą pożyczkową a klientem jest umowa. To w niej powinny znaleźć się wszystkie zapisy dotyczące możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązania. Jeżeli brak takich zapisów lub nie rozumiemy ich treści, warto skonsultować to z przedstawicielem instytucji, który powinien wyjaśnić nam wszelkie niejasności. W tym celu należy odwiedzić siedzibę banku lub firmy pożyczkowej, czy też zadzwonić do biura obsługi klienta (numer powinien być podany na stronie internetowej danego podmiotu).

Czy nadpłata kredytu lub pożyczki generuje dodatkowe koszty?

Nadpłata kredytu czy pożyczki nie zawsze może wiązać się z zaoszczędzeniem pieniędzy. Niektóre instytucje umożliwiają jedynie wcześniejszą spłatę w formie zapłacenia podwójnej lub potrójnej raty, a nie całości zobowiązania. Takie rozwiązanie faktycznie przyśpieszy cały proces spłaty długu, jednak wcale nie musi wiązać się z cięciem kosztów zobowiązania. Z zasady nadpłata nie powinna generować dodatkowych kosztów. Są jednak pewne wyjątki.

Czy nadpłata kredytu lub pożyczki się opłaca?

Niektóre banki oraz firmy pożyczkowe zawierają w umowie zapis, iż wcześniejsza spłata zobowiązania możliwa jest wyłącznie pod warunkiem poniesienia dodatkowych kosztów. Zazwyczaj koszty te to nic innego jak opłata za niewykorzystany okres kredytowania. Jeżeli okaże się, że opłata ta jest wyższa niż suma prowizji i odsetek pozostałych do spłaty, najlepiej zrezygnować z nadpłaty i spłacać zobowiązanie zgodnie z harmonogramem.

Niemniej jednak coraz więcej firm pożyczkowych umożliwia swoim klientom wcześniejszą spłatę pożyczki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co więcej, klient zazwyczaj może być zwolniony z konieczności płacenia części odsetek, więc w ostateczności zaoszczędzi na pożyczce. Ponadto wcześniejsza spłata to dobre rozwiązanie, jeżeli w niedalekiej przyszłości zamierzamy starać się o wyższy kredyt lub pożyczkę. Wówczas w rejestrach nasza poprzednia pożyczka będzie oznaczona jako spłacona, a my będziemy wolni od zadłużenia.