Czy mogę dostać pożyczkę, jeśli pracuję na podstawie umowy-zlecenia?

Utarło się przekonanie, że na kredyt bankowy mogą liczyć tylko osoby, które posiadają stabilne zatrudnienie, najlepiej na czas nieokreślony, i dobre pobory. To jasne, że w grę będzie wchodzić jedynie umowa o pracę. Co prawda, te zasady nieco się rozluźniły, ale nadal można uznać, że praca na umowę-zlecenie i umowę o dzieło nie jest czynnikiem sprzyjającym w staraniu się o finansowanie. Pożyczkodawcy pozabankowi spojrzą jednak na takich ludzi przychylniejszym okiem i bez problemu udzielą pożyczki.

Umowa-zlecenie a dodatkowe warunki pożyczkowe

Dla pozabankowych instytucji finansowych najważniejsze jest to, by pożyczkobiorca miał realną możliwość spłacenia pożyczki w terminie, bez szkody dla siebie samego i pożyczkodawcy. Najważniejszym kryterium nie jest status zawodowy i rodzaj umowy, ale przede wszystkim relatywna regularność dochodów i ich wysokość. Bez znaczenia jest to, w jaki sposób i z jakiego tytułu pożyczkobiorca otrzymywał pieniądze. Oczywiście, źródło powinno być w jakiś sposób udokumentowane (choćby historią transakcji na koncie bankowym).

Co bardzo istotne, umowa-zlecenie jest jedną z najbardziej komfortowych źródeł dochodów, gdyż poza umową o pracę, stoi w hierarchii najwyżej. W instytucjach pożyczkowych akceptowane są bowiem także takie dochody, jak:

Umowy-zlecenie nie trzeba przedstawiać pożyczkodawcy

Istotą chwilówek i innych form pożyczek pozabankowych jest to, by były proste do zrozumienia, łatwe do uzyskania i – przede wszystkim – szybkie. Wyklucza się to wzajemnie z koniecznością przedstawienia zaświadczeń o zarobkach, co byłoby zbyt czasochłonne. Z tego powodu, podstawą zbadania zdolności kredytowej osoby aplikującej o pożyczkę jest jej oświadczenie dochodowe. W większości pożyczkodawcy „uwierzą na słowo” i przyjmą za prawdziwe dane podane we wniosku.

Każdy pożyczkodawca sam określa formę wniosku, jaka będzie obowiązywać w jego firmie (choć właściwie wszystkie będą składały się z takich samych elementów). Dlatego też nie zawsze i nie we wszystkich firmach pożyczkowych trzeba będzie wpisać rodzaj wykonywanej pracy i źródło dochodów. Czasami wystarcza po prostu wpisanie wysokości zarobków i wydatków.

Rzadko również zdarza się to, że pożyczkobiorca będzie kontaktował się z pracodawcą, by te dochody potwierdzić. Nie należy oczywiście kłamać – wcześniejsze przykłady miały służyć tylko podkreślenia tego, że pożyczkodawcy nie dyskryminują nikogo, kto zarabia i może realnie spłacić pożyczkę. Warto też mieć możliwość dokumentowego potwierdzenia swoich dochodów, by może się zdarzyć, że pożyczkodawca nabierze wątpliwości i poprosi o dostarczenie odpowiedniego dokumentu.

Nie zawsze też będzie to konieczne, bo firmy pożyczkowe same potwierdzają dochody wnioskujących w procesie weryfikacji tożsamości. Za pomocą aplikacji takich jak Instantor czy Kontomatik uzyskają dostęp do historii transakcji z konta bankowego pożyczkobiorcy. Będą więc doskonale wiedzieć ile i gdzie zarabiamy.

Pożyczki bez BIK również na umowę-zlecenie

Na rynku istnieje wiele ofert pożyczkowych, które można z łatwością dopasować do sytuacji finansowej wnioskującego. Są więc pożyczki bez BIK dla tych, którym zdarzyło się w przeszłości zalegać ze spłatą swoich zobowiązań, lub pożyczki bez KRD dla osób, które mają długi.

Osoby, które widnieją w rejestrze dłużników (lub nawet kilku, takich jak KRD, ERIF czy BIG Informonitor), mogą być w gorszej sytuacji, jeśli pracują na umowę-zlecenie. Małe zaległości czy „zawrotny” dług w wysokości kilkuset złotych nie będzie raczej stanowić przeszkody, ale już większe zadłużenie będzie wymagało czegoś w zamian – stabilności zatrudnienia czy wysokich dochodów.

Firmy, które zgodzą się udzielić pożyczki bez BIK, raczej nie będą stosowały takiego rozróżnienia. Umowa-zlecenie w takim przypadku nie jest przeszkodą, oczywiście tylko wtedy, jeżeli pożyczkodawca rzeczywiście nie bierze pod uwagę negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Takie firmy to między innymi:

Drobne zaległości w BIK dopuszczalne są również w firmach Vivus i Kuki. Pamiętajmy jednak, że niektórzy pożyczkodawcy odmówią udzielenia pożyczki, jeżeli rejestr BIK wskaże nas jako pożyczkobiorców niesumiennych. W taki sposób działa np. Wonga i jeśli nie udzieli pożyczki, z pewnością nie zrobi tego z powodu pracy na umowie-zleceniu, bo taka forma zatrudnienia jest tam jak najbardziej dopuszczalna.

Kto udzieli mi pożyczki na umowę-zlecenie?

Gdyby na to pytanie odpowiedzieć w kilku słowach wystarczyłoby powiedzieć – wszyscy albo przynajmniej większość. Nie trzeba ich specjalnie szukać, a lepiej skupić się na innych parametrach pożyczkowych, które mogą być dla pożyczkobiorcy najważniejsze: największych dostępnych kwotach, dostępności darmowej chwilówki, możliwość wyboru długiego okresu spłaty na 60 dni czy na przedłużeniu okresu spłaty.

Możemy zapewnić, że pożyczki na umowę-zlecenia zostaną udzielone przez wszystkich pożyczkodawców dostępnych w naszym rankingu czy w porównywarce pożyczkowej. Pożyczkobiorca może się natomiast cieszyć dodatkową gotówką i skupić na tym, co dla siebie najważniejsze – na wyborze rzetelnego pożyczkodawcy i własnym bezpieczeństwie finansowym.