Błędy najczęściej popełniane przy konsolidacji. Czego należy unikać?

Problem ze spłatą chwilówek zaciągniętych zbyt pochopnie? Doświadcza tego wielu pożyczkobiorców. Szczególnie że na kilka chwilówek jednocześnie decydują się zwykle osoby nieposiadające odpowiedniej zdolności kredytowej. Nawarstwienie zobowiązań i obawy przed konsekwencjami braku spłaty powodują, że tacy pożyczkobiorcy chętnie sięgają po pożyczki konsolidacyjne. To zwykle wybawienie od kłopotów, ale trzeba pamiętać, że to także kolejne zobowiązanie, które trzeba spłacać. Dlatego również i do konsolidacji należy podejść z głową i rozsądkiem. Niestety, nawet w tym przypadku pożyczkobiorcy często nie unikają podstawowych błędów. Czego należy unikać?

Pośpiech jest złym doradcą

Pożyczkobiorcy, którzy stanęli w obliczu oddania dużej ilości pieniędzy w krótkim okresie, często działają w desperacji i, co zrozumiałe, pod ogromną presją czasu. Panika i chęć jak najszybszego rozwiązania problemu są jak najbardziej zrozumiałe, ale mimo tego zalecane jest dobre (czyli nieszybkie!) przemyślenie tematu. Pośpiech będzie prowadził bowiem do wyboru pierwszej lepszej oferty, bez zastanowienia się, jakie długofalowe skutki może przynieść. W większości przypadków nie będzie to niestety oferta najlepsza i najczęściej bardzo kosztowna.

Naturalnie w przypadku konsolidacji nie da się uniknąć kosztów nowo powstałego zobowiązania i zwykle nie są to pożyczki tanie, gdyż z konsolidacją wiąże się dużo wyższe ryzyko niespłacenia pożyczki niż w przypadku innego typu zobowiązania. Poza tym, jeśli chodzi o pozabankowe pożyczki konsolidacyjne, możliwości wyboru są dość ograniczone, bo i liczba odpowiednich ofert jest niewielka.

Jedną z nielicznych na polskim rynku pożyczek konsolidacyjnych jest pożyczka od Ekassa, która oferuje maksymalnie 16 000 złotych (z czego 12 800 złotych może zostać przeznaczonych na spłatę zobowiązań) rozłożonych na 12 równych miesięcznych rat.

Wykluczenie banków z ofert konsolidacyjnych

Choć rynek pożyczek pozabankowych w ostatnich latach uległ niemalże diametralnej zmianie, wciąż wiele instytucji bankowych traktuje pożyczki online jako gorsze produkty finansowe. Z tego względu, mimo że większość banków posiada w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne, to jednak nie wszystkie pożyczki mogą zostać włączone do zobowiązania. Jednakże, jeśli tylko poświęcić trochę czasu na poszukiwania, można znaleźć nieliczne wyjątki bankowych kredytów konsolidacyjnych, które obejmowałyby również chwilówki. Jednym z takich banków, w których można konsolidować pożyczki pozabankowe jest Alior Bank, choć pewnie nie jest on jedyny.

Trzeba jednak mieć na względzie, że udzielenie takiego kredytu będzie wiązało się ze spełnieniem kilku konkretnych warunków. Najważniejszym z nich jest zdolność kredytowa, czyli osiąganie pewnego poziomu miesięcznych, stałych dochodów przez cały okres kredytowania. Poza tym bank przeprowadzi szczegółową weryfikację wnioskodawcy w bazach BIK, BIG oraz KRD i trzeba zaznaczyć, że niedopuszczalne są nawet najmniejsze zaległości. Widać więc, że uzyskanie kredytu konsolidacyjnego może nie być łatwe, choć zdecydowanie warto jest złożyć wniosek, zarówno w firmie pożyczkowej, jak i w banku.

Najniższa rata nie zawsze jest najlepsza

Borykanie się z problemami finansowymi łączy się zazwyczaj tym, że pożyczkobiorca chce jak najbardziej ograniczyć domowy budżet i wprowadzać niekiedy radykalne cięcia kosztów. Skłania to zaciągnięcia zobowiązania na maksymalny dostępny okres. Oczywiście, w przypadku gdy sytuacja finansowa pożyczkobiorcy jest bardzo zła, niska rata będzie koniecznością, ale w pozostałych przypadkach warto tę decyzję przemyśleć. Po pierwsze – wybranie maksymalnego okresu spłaty to również największe koszty, a po drugie – w takim przypadku pożyczkobiorca pozbawia się możliwości ewentualnej zmiany harmonogramu spłaty i wydłużenia okresu spłaty, w przypadku, gdyby jego problemy finansowe trwały dłużej, niż się tego na początku spodziewał. Lepiej jest nie liczyć na najniższą możliwą ratę, ale idealnie dopasować ją do wysokości zarobków i realnej miesięcznej kwoty, którą można przeznaczyć na spłatę pożyczki. W przypadku konsolidacji im szybciej spłacimy zobowiązanie, tym lepiej.

Pożyczanie większej kwoty niż trzeba oddać

W ofertach zarówno banków, jak i firm pożyczkowych zwykle pojawia się możliwość „dobrania gotówki”. Polega to na tym, że pożyczkodawca udziela pożyczki wyższej, niż wynoszą aktualne zobowiązania wnioskodawcy. Część tej kwoty przelewana jest bezpośrednio do poprzednich pożyczkodawców, a nadwyżka przelewana na konto klienta. Choć na pierwszy rzut oka taka oferta jest niezwykle atrakcyjna, może prowadzić do większych problemów. Dodatkowe pieniądze zwykle szybko są wydawane, a także pogłębiają zadłużenie i wydłużają okres spłaty. Wprawdzie te pieniądze mogą być odłożone „na czarną godzinę” i stanowić zabezpieczenie na wypadek, gdyby sytuacja pożyczkobiorcy znacznie się pogorszyła, ale zwykle trudno jest wykonać zakładany plan i powstrzymać się przed wydaniem pieniędzy.

Zawsze można przemyśleć inne rozwiązania

Nie zawsze trzeba decydować się na konsolidację, a warto przemyśleć również inne opcje, takie jak wnioskowanie o zwykłą pożyczkę ratalną (jeśli ma się odpowiednią zdolność kredytową) lub skorzystanie z oferty pożyczek społecznościowych, np. w Fellow Finance. Niekiedy będzie to rozwiązanie bardziej opłacalne, zwłaszcza w tym drugim przypadku. Ponadto, takie pożyczki pozwolą na rozłożenie zobowiązania na dłuższy okres niż w przypadku konsolidacji, a to ma duże znaczenie, jeśli sytuacja finansowa pożyczkobiorcy jest naprawdę zła. Jednak każda decyzja pożyczkobiorcy, jakakolwiek by ona nie była, wymaga uprzedniego przemyślenia i ogromnej rozwagi.