Analiza ofert firm pozabankowych – jak ją właściwie zrobić?

Wśród najpopularniejszych sposobów na pozyskanie wsparcia finansowego w nagłych wypadkach wyróżnia się tradycyjny kredyt bankowy, limit na rachunku bankowym, kartę kredytową oraz pożyczkę pozabankową. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się to ostatnie rozwiązanie. Wprowadzenie tzw. ustawy antylichwiarskiej zwiększyło bezpieczeństwo zaciągania zobowiązań pozabankowych. Pożyczki pozabankowe dzielą się na dwie podstawowe grupy: pożyczki długoterminowe oraz pożyczki krótkoterminowe, czyli popularne chwilówki. Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania w jakiejkolwiek firmie pozabankowej, warto dokonać analizy ofert pożyczkodawców. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Bezpieczeństwo pożyczek pozabankowych

Niektórzy potencjalni klienci firm pożyczkowych boją się, aby nie paść ofiarą nieuczciwego pożyczkodawcy. Mowa tu głównie o obawie przed zbyt wysokimi kosztami zobowiązania, niekorzystnymi warunkami czy też ukrytymi opłatami. Nadal wiele osób postrzega Internet jako źródło zagrożeń, dlatego też pożyczki online nie we wszystkich budzą zaufanie. Największe obawy mają osoby starsze, które przyzwyczaiły się do stacjonarnej obsługi w placówkach firm pożyczkowych.

Młodsi ludzie doskonale rozumieją, że Internet to kanał komunikacji pomiędzy sprzedawcą a nabywcą usług. Społeczeństwo staje się wygodniejsze, ogranicza konieczność wychodzenia z domu, dokonuje płatności online, komunikuje się ze znajomymi za pośrednictwem mediów społecznościowych, czyli po prostu – traktuje Internet jako część swojej codzienności. Wystarczy przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się po sieci internetowej, aby nie paść ofiarą żadnego oszustwa. Konieczne jest więc sprawdzenie wiarygodności firmy pożyczkowej np. na forach oraz dokładne przeanalizowanie oferty.

Umowa pożyczki – zawsze czytaj ją uważnie

Ustawa antylichwiarska reguluje działalność firm w sektorze pozabankowym. Z tego też względu oferty większości pożyczkodawców są zgodne z polskim prawem. Niestety, we wszystkich gałęziach działalności można spotkać się z nieuczciwą firmą, które będzie stosowała wobec swoich klientów „nieczyste” praktyki. Dlatego też, zanim podpiszemy jakikolwiek dokument, dokładnie przeanalizujmy jego zapisy. Jeżeli któreś budzą nasze obawy lub wątpliwości, zrezygnujmy z tej konkretnej oferty i poszukajmy rzetelnego pożyczkodawcy, który w umowie pożyczki nie zawiera żadnych niejasnych zapisów.

Opłaty związane z pożyczką pozabankową

Koszty pożyczki pozabankowej to podstawowe zagadnienie, na które należy zwrócić uwagę podczas szukania najatrakcyjniejszej oferty. Pomóc w tym może porównywarka chwilówek. Wśród podstawowych opłat wyróżniamy:

Podczas wyboru oferty pożyczki należy kierować się wysokością RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania). Wskaźnik ten zawiera wszystkie koszty związane z zaciągnięciem pożyczki pozabankowej.

Czytelność oferty pożyczkowej

Podczas analizy ofert firm pożyczkowych warto zwrócić uwagę na ich czytelność. Powinny być one napisane przystępnym, zrozumiałym językiem. Dzięki warunkom umowy pożyczki możemy szybko zorientować się, czy dany pożyczkodawca jest podmiotem uczciwym i rzetelnym. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić wszelkie małe druczki oraz symbole gwiazdek przy poszczególnych zapisach w dokumencie. Warto zwrócić uwagę na to, czy podstawowe informacje (np. koszty, warunki spłaty) są podane w sposób jasny i rzeczowy. Firmy pożyczkowe, które ukrywają takie dane na swojej stronie internetowej, mogą mieć nieuczciwe zamiary względem klientów korzystających z ich usług.

Sprawdzenie wiarygodności firmy pożyczkowej

W sprawdzeniu wiarygodności firmy pożyczkowej mogą pomóc takie serwisy jak: Centralna Ewidencja Działalności i Informacji Gospodarczej, Związek Firm Polskich, Krajowy Rejestr Sądowy oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Powyższe instytucje udostępniają informacje, dzięki którym każdy z nas może sprawdzić m.in. legalność działania danej firmy pożyczkowej. Pomocne w ocenie wiarygodności pożyczkodawców są także opinie dotychczasowych pożyczkobiorców korzystających z usług danego podmiotu.

Bezpieczeństwo strony internetowej firmy pożyczkowej

Warto pamiętać, iż podstawą bezpieczeństwa stron internetowych jest szyfrowanie. Jeżeli strona jest szyfrowana, przy adresie www znajduje się symbol zielonej kłódki. Brak takiego znaku świadczy o tym, że połączenie nie jest szyfrowane, a tym samym wpisywane dane osobowe we wniosku o pożyczkę mogą nie być należycie chronione. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku stron, które nie są szyfrowane.

Wnioskowanie o pożyczkę online – jak powinien przebiegać cały proces?

Aby móc zawnioskować o pożyczkę online, konieczne jest stworzenie konta na stronie internetowej firmy pożyczkowej. We wniosku należy podać, jaka kwota i termin spłaty nas interesuje. Ponadto pożyczkodawcy standardowo wymagają podania danych osobowych z dowodu osobistego oraz dokonanie przelewu weryfikacyjnego o symbolicznej kwocie (najczęściej 1 gr lub 1 zł). Jeżeli podczas wnioskowania o pożyczkę pojawią się dodatkowe pola, np. dotyczące płatnych usług związanych z udzieleniem pożyczki, o których wcześniej nie było mowy, powinniśmy zachować wzmożoną czujność. Podobnie w przypadku, gdy podmiot zażąda niepokojąco wysokiego przelewu weryfikacyjnego. Wówczas możemy mieć do czynienia nie z firmą pożyczkową, a podmiotem wyłudzającym pieniądze oraz dane osobowe.

Co zrobić, gdy zawarliśmy niekorzystną umowę pożyczki?

Powyższe informacje powinny ochronić przyszłych pożyczkobiorców przed zaciągnięciem pożyczki na niekorzystnych warunkach. Jeżeli jednak dopiero po podpisaniu dokumentu zorientujemy się, że jego zapisy są niekorzystne, możemy odstąpić od umowy. Mamy na to 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki. Taki krok nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Umowę w ciągu 14 dni można rozwiązać bez podawania przyczyny.